Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Kiedy niemowlę zacznie ronić łzy?

| 22.12.2006, aktualizacja: 29.08.2013 | 0

Pierwsze łzy u dziecka nie pojawiają się z pierwszym jego płaczem. Dlatego nie musisz się niepokoić, gdy twój noworodek krzyczy, ale ma suche oczka. Kiedy powinnaś zobaczyć u niego pierwsze łzy? Sprawdź!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
pierwsze łzy u dziecka, płacz niemowlaka
fot. Fotolia

Załzawione oczka

Pierwsze łzy u dziecka pojawiają się dopiero pod koniec pierwszego miesiąca życia Wtedy właśnie łzy zaczynają być produkowane w gruczołach łzowych nad gałkami ocznymi. Kanaliki łzowe są u noworodków bardzo wąskie, a niekiedy niedrożne. Zablokowane kanały łzowe powodują, że łzy wypełniają oczy i dziecko często wygląda, jakby było zapłakane. Jest to w pełni normalna sytuacja, a kanaliki samoistnie odblokowują się przed upływem roku. Pediatrzy zalecają niekiedy ich masowanie, by przyspieszyć przeczyszczanie.

Zaropiałe oczka

Czasami pojawiają się kłopoty z oczkami. Gdy w wewnętrznym kąciku oka zbiera się żółtawobiała wydzielina, a powieki są zlepione, kiedy dziecko budzi się rano, zmyj ją sterylnym gazikiem zmoczonym w letniej, przegotowanej wodzie. Pamiętaj o kierunku przemywania oczu: od skroni do nosa, nigdy odwrotnie.

Jeśli wydzielina jest gęstsza i ciemniejsza, a białka oczu są zaczerwienione, niezbędna będzie wizyta u lekarza. Skontaktuj się z nim również wtedy, gdy załzawione oczy są wrażliwe na światło lub jedno oko różni się kształtem i wielkością od drugiego.

Sprawdź także, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja oczu
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?