Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pierwsze USG w ciąży. Kiedy wykonać to ciążowe badanie?

| aktualizacja: 30.06.2017 | 0

Tzw. wczesne USG w ciąży najwcześniej wykonuje się w 4-5. tygodniu ciąży, najpóźniej – do 10. tygodnia ciąży. Warto je wykonać, aby potwierdzić np. to, czy ciąża znajduje się wewnątrz macicy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)

Zobacz inne z serii USG W CIĄŻY – POSŁUCHAJ EKSPERTA! (5):

– USG we wczesnej ciąży wykonuje się za pomocą sondy dopochwowej. Najwcześniej to badanie możemy przeprowadzić mniej więcej po terminie spodziewanej miesiączki, czyli w okolicach 4-5. tygodnia ciąży, z zaznaczeniem, że to, co zobaczymy na ekranie USG, to będzie co najwyżej  drobny pęcherzyk ciążowy. Nie zobaczymy jeszcze zarodka – mówi dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. 

Co widać na wczesnym USG w ciąży?

Ekspert wyjaśnia, że to, na co czeka każda przyszła mama – czyli obraz bijącego serduszka – może wcale na tym pierwszym USG się nie pojawić: 
– Jeżeli badanie wykonamy przed 6. tygodniem ciąży, jeszcze nie zobaczymy akcji serca, co jednak nie znaczy, że ciąża rozwija się nieprawidłowo. Po prostu akcja serca pojawia się dopiero pod koniec 6. tygodnia ciąży albo na początku 7. tygodnia – tłumaczy ginekolog. – To jest dla ultrasonologa i lekarza punkt kluczowy, ponieważ jeśli zobaczymy bijące serce, to już mamy pierwsze potwierdzenie, że ciąża jest prawidłowa. 

Wczesne badanie USG w ciąży pozwala lekarzowi przede wszystkim upewnić się, że mamy do czynienia z ciążą wewnątrzmaciczną.
– Jeśli znajdziemy ciążę w jamie macicy, musimy jeszcze upewnić się, czy rozwija się prawidłowo. Sprawdzamy, czy są prawidłowe wszystkie wymiary, które na tym etapie ciąży możemy zmierzyć, poza tym musimy obejrzeć, czy nie mamy do czynienia np. z żadnymi krwiakami. Powinniśmy też obejrzeć cały narząd rodny, upewnić się czy nie ma mięśniaków, torbieli, które mogłyby zagrozić rozwojowi ciąży. 


Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie,  Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?