Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pierwsza wizyta u lekarza (i kolejne)

| aktualizacja: 07.07.2016 | 0

Jedną z pierwszych formalności po porodzie jest zapisanie dziecka do przychodni i pediatry. Aby to zrobić, nie musisz mieć jeszcze PESEL-u dziecka ani dowodu ubezpieczenia – w Polsce każde dziecko bez wyjątku ma prawo do leczenia w państwowych przychodniach i szpitalach.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
– Pierwsze badanie noworodka, czyli: ocena stanu zdrowia według skali Apgar, dwa pierwsze szczepienia przeciw WZW typ B i gruźlicy, badanie przesiewowe w kierunku chorób metabolicznych oraz badanie słuchu przeprowadzone są w szpitalu w którym dziecko przyszło na świat. Po wyjściu ze szpitala, opiekę nad noworodkiem przejmuje położna oraz lekarz pediatra z poradni, do której dziecko jest zadeklarowane – mówi dr Małgorzata Pałczyńska, pediatra. 

Z tego powodu jedną z pierwszych i jednocześnie najważniejszych formalności po porodzie jest zapisanie dziecka do przychodni i pediatry. Aby to zrobić, nie musisz mieć jeszcze PESEL-u dziecka ani dowodu ubezpieczenia – w Polsce prawie każde dziecko ma prawo do leczenia w państwowych przychodniach i szpitalach (Czytaj więcej: komu nie przysługuje bezpłatne leczenie?).
 

Pierwsza wizyta u lekarza

Pierwsza wizyta szczepienna powinna odbyć się w ok. 6. tygodniu życia dziecka. Warto się do niej dobrze przygotować – dzięki naszej ściągawce pójdzie ci to bardzo łatwo!
Co zabrać na wizytę do lekarza? – ściągawka do druku.

Pierwsza wizyta dziecka u pediatry powinna potrwać przynajmniej kilkanaście minut. W tym czasie lekarz dokładnie obejrzy dziecko: zmierzy je i zważy, sprawdzi jego obwód klatki piersiowej i głowy, obecność odruchów noworodkowych, wielkość ciemiączka – wszystkie te dane naniesie do książeczki zdrowia dziecka oraz do jego karty pacjenta w przychodni. Dzięki systematycznym obserwacjom będzie można z biegiem czasu stwierdzić, czy dziecko rozwija się harmonijnie. Lekarz powinien też uważnie wysłuchać twoich pytań i wątpliwości.

O co może zapytać cię lekarz? Jakie pytania możesz mu zadać? Ściągnij i wydrukuj przed wizytą:

Pytania do lekarza - 6. tydzień życia dziecka
Pytania do lekarza - 3-4. miesiąc życia dziecka
Pytania do lekarza - 5-6. miesiąc życia dziecka
Pytania do lekarza - 7. miesiąc życia dziecka

Podczas pierwszego spotkania z dzieckiem, pediatra najpewniej wypisze mu także skierowanie do ortopedy na badanie dojrzałości stawów biodrowych – takie badanie powinno przejść każde dziecko!

– Badanie USG w celu wykluczenia, bądź potwierdzenia dysplazji stawów biodrowych przeprowadzone jest w poradni ortopedycznej albo poradni preluksacyjnej. Wykonuje się je w przypadku podejrzenia nieprawidłowości rozwoju psychoruchowego u dziecka – wyjaśnia dr Pałczyńska.

Pediatra może też skierować niemowlę do neurologa na USG przezciemiączkowe, albo do  innego specjalisty, jeżeli będzie podejrzewał nieprawidłowości w dziecięcym rozwoju. Takie skierowania do specjalisty dziecko może dostać także po kolejnych wizytach albo bilansach zdrowia.
Przeczytaj, kiedy dziecko powinno pójść na dodatkowe badania do specjalisty.

Zmiana pediatry dziecka

Pediatra ma za zadanie nie tylko badać dziecko, ale też  odpowiadać na twoje pytania i wątpliwości. Zobacz, jakie cechy powinien mieć lekarz twojego dziecka.

Jeżeli pediatra, do którego zapiszecie dziecko, nie będzie spełniał waszych oczekiwań, możecie go zmienić – według prawa macie prawo do zmiany lekarza dwa razy w roku (dowiedz się, jak zmienić lekarza prowadzącego dziecko). Jeżeli zechcecie zmienić lekarza trzeci raz w roku, będziecie musieli zapłacić 80 zł.

Czytaj także:
Jak znaleźć dobrego pediatrę – rady doświadczonych mam
Jak poznać, że to dobry lekarz dla twojego dziecka?
Co zrobić, by maluch nie płakał u pediatry?
Kalendarz badań niemowlaka

Obejrzyj film:
Jak powinna wyglądać wizyta u pediatry?
Bilans roczniaka – co powinno umieć roczne dziecko?
  

Konsultacja: dr Magdalena Pałczyńska, pediatra, Centrum Medyczne Remedium w Łodzi. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?