Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pierwszy rowerek dziecka

| aktualizacja: 03.01.2014 | 6

Gdy dziecko nauczy się chodzić, pora, by nauczyło się jeździć. Świat podziwiany z rowerowego siodełka nabiera zupełnie nowego wymiaru.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko, rower
fot. Panthermedia

Jazda na rowerze i bieganie

Jazda na rowerku biegowym na początku przypomina spacer z siodełkiem między nogami (początkującemu maluchowi warto je tak obniżyć, aby siedział wygodnie). Z czasem, gdy dziecko staje się coraz śmielsze w swoich poczynaniach, przyśpiesza i zaczyna biegać. Coraz sprawniejsze odpychanie powoduje, że rozpędzony malec jedzie (2–4 metry), nie dotykając nogami ziemi i cały czas utrzymując równowagę. Sprawniejsze dzieci mogą ćwiczyć jazdę slalomem czy z górki. W ostatniej sytuacji przydaje się ręczny hamulec, choć i tak do hamowania wykorzystywane są podeszwy butów. Wygodne i solidne obuwie to podstawa jazdy na takim rowerze.

Rower dla dziecka - 3 lub 4 koła

Na rowerach z dodatkowymi kółkami dzieci mogą uczyć się pedałowania (jeśli pedały znajdują się na przednim kole, żeby wprawić rower w ruch, potrzeba większej siły). By opanować tę umiejętność, malec musi zrozumieć, kiedy i którą nóżkę ma naciskać. Ułatwisz mu naukę, popychając rowerek. Zamiast mocować z tyłu kijek, możesz kupić rower z rączką. Jest ona też rodzajem psychicznego wsparcia dla dziecka, które ma świadomość, że mama lub tata są obok i w razie potrzeby szybko pomogą.

W 2. lub 3. roku życia dziecko może podjąć pierwsze próby jeżdżenia na rowerku, np. trójkołowym albo z dodatkowymi kółkami bocznymi, które potem będzie można zdemontować. 


Kask dla dziecka potrzebny od zaraz

Razem z rowerkiem kup dziecku kask. To najlepsza ochrona przed urazami głowy, które zdarzają się także początkującym rowerzystom. Aby kask dobrze chronił malca, musi być precyzyjnie dobrany (ani za duży, ani za ciasny). Powinien przylegać do głowy na całej powierzchni i mieć dobrze naciągnięte paski.

Oswajanie dziecka z przepisami drogowymi

Cała uwaga jest teraz skupiona na nauce jeżdżenia, ale przy okazji możesz też podpowiadać dziecku, jak jeździć bezpiecznie. Ucz je, by nie patrzyło cały czas tylko na pedały albo prosto przed siebie, ale także by zwracało uwagę, co dzieje się z boku (także słuchało). Podpowiadaj, by jeździło z prawej strony parkowej alejki lub osiedlowej uliczki i z daleka od zaparkowanych samochodów. Nie tylko w trosce o cudze auta – małego rowerzystę trudniej dostrzec, więc nagłe otwarcie drzwi może być dla niego niebezpieczne.

Zanim kupisz dziecku pierwszy rowerek

Zwróć uwagę na:

Wielkość roweru. Najważniejsza zasada jest taka, że rower powinien być dostosowany do wzrostu dziecka, a nie do jego wieku. Maluchy rozwijają się w różnym tempie, dlatego nie można jednoznacznie określić, jakiej wielkości sprzęt będzie dla nich odpowiedni na danym etapie rozwoju.

Rozmiar kół. Do niego dostosowany jest również rozmiar ramy – im większe koło, tym większa jest rama. Giant ma np. w swojej ofercie rowery z kołami 12- i 16-calowymi dla dzieci w wieku 2–4 lata i dla maluchów 4–6-letnich. Ale wiek podany jest tylko orientacyjnie, bo to wzrost małego rowerzysty jest decydujący.

Wypróbowanie roweru przez dziecko w sklepie. Maluch powinien usiąść na rowerze i sprawdzić, czy jest w stanie utrzymać nad nim kontrolę. Musi swobodnie sięgać stopami podłoża, by zachować równowagę. Z łatwością powinien także dosięgać hamulców i ich używać. 

Niezbędne atesty. Producenci nie mają obowiązku oznaczania rowerów takimi normami. Atesty jednak zawsze są dowodem na to, że sprzęt został sprawdzony, spełnia określone wymagania i jest po prostu bezpieczny. Rowery dziecięce powinny spełniać normę EN 14765, a rowery bez pedałów, czyli biegowe – muszą posiadać oznaczenie CE. Pamiętajmy również, że dla pełnego bezpieczeństwa mały rowerzysta zawsze powinien jeździć w kasku, nawet na  osiedlowej uliczce.

Monika Zduńczyk, ekspert z firmy Giant Polska


Konsultacja: Małgorzata Skura, pedagog z Katedry Pedagogiki Małego Dziecka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

katarzyna
katarzyna | 2011-03-18 14:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie rozumiem dlaczego dziecko, które nauczy się utrzymywania równowagi, powinno jeździć na rowerku z bocznymi kółkami. To duży krok w tył zupełnie bez sensu. Ale Giant sprzedając rowerki z bocznymi kółkami musi się tego trzymać…

Odpowiedz

Scholastyka
Scholastyka | 2011-03-18 14:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tekst znacznie mniej konkretny niż artykuł o rowerkach first bike, który pokazał się już jakiś czas temu na babyonline. Trudno się tu dowiedzieć co jest tak naprawdę ważne a co nie.

Odpowiedz

polemika
polemika | 2011-03-18 11:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pani Z Gianta daje dobre rady, ale ich rower zdecydowanie nie dla najmłodszych więc chyba wcale nie pierwszy… Trochę poszperałam na rynku więc mam rozeznanie. Otóż – zbyt wysokie siodełko i trochę za ciężki, aby dwulatek dał sobie na nim radę. Co do bezpieczeństwa – kask to nie wszystko. Najważniejszy jest hamulec – a tego rower nie ma wcale! Brak ograniczenia skrętu kierownicy, która bardzo ułatwia naukę najmłodszym, a potem chroni przed gwałtownymi skrętami oraz szprychy i wystające śruby to też nie są bezpieczne rozwiania dla dwulatka. I w końcu kształt siodełka – klasyczny. Dużo lepiej sprawdzają się wklęsłe, z których maluch jak zjeżdża z górki to się nie zsuwa.

Odpowiedz

kasia
kasia | 2011-03-17 17:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam, my kupiliśmy rowerek biegowy z kołami 12,5', z dość dużą regulacją wysokości siodełka. Nasz maluch już na 4 przejażdżce zaczął zjeżdżać z małych górek utrzymując równowagę.Mam nadzieję, że rowerek wystarczy na 2 sezony, jego koszt na allegro z przesyłką wyniósł 235zł.

Odpowiedz

kasia
kasia | 2011-03-17 17:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam, my kupiliśmy rowerek biegowy z kołami 12,5', z dość dużą regulacją wysokości siodełka. Nasz maluch już na 4 przejażdżce zaczął zjeżdżać z małych górek utrzymując równowagę.Mam nadzieję, że rowerek wystarczy na 2 sezony, jego koszt na allegro z przesyłką wyniósł 235zł.

Odpowiedz

ada
ada | 2011-03-17 11:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chciałabym poznać opinie jakie rowerki są najlepsze, czy tylko te powyzej 500zł warto brać pod uwagę? Zastanawiam się, bo na jak długo w końcu ten rowerek starczy? Raczej tylko 1 sezon:(

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?