Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pigułka "dzień po" już dostępna bez recepty

| aktualizacja: 10.07.2015 | 2

Pigułka "dzień po" od dziś powinna być dostępna w aptekach bez recepty. Kto może ją kupić? Kto nie powinien jej stosować? W jakim stopniu jest skuteczna?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
kobieta, pigułki, antykoncepcja
fot. Fotolia
Pigułka "dzień po"  (ellaOne)  powinna być już dostępna w aptekach bez recepty. Jak przypomina radio TOK FM, właśnie dziś weszło w życie zmienione rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące antykoncepcji awaryjnej.

Przeczytaj więcej: Pigułka "dzień po" będzie dostępna w Polsce bez recepty

Kto może kupić pigułkę "dzień po"?

Może ją kupić każdy, kto ukończył 15 rok życia. Aptekarz ma prawo poprosić osobę, która jego zdaniem wygląda na młodszą, o legitymację szkolną lub paszport. Jeśli jest młodsza,  może odmówić sprzedaży.


Czy pigułka przerywa ciążę?

Nie. Pigułka "dzień" nie jest środkiem wczesnoporonnym: nie przerywa ciąży, lecz nie dopuszcza do niej. 
Zawiera dużą dawkę hormonów, które hamują owulację lub (jeśli owulacja już była) zagęszczają śluz i uniemożliwiają plemnikom dostanie się do komórki jajowej, a potem zagnieżdżeniu się w macicy.

Kiedy stosuje się pigułkę "dzień po"?

Można ją przyjąć do 5 dni po stosunku, jednak jest najskuteczniejsza, jeśli zrobi się to w ciągu 24 godzin.

W jakich sytuacjach stosuje się pigułkę "dzień po"?

Ze względu na dużą ilość hormonów pigułki "dzień po" nie można jej stosować stale. Można z niej skorzystać wówczas, gdy np.
  • zapomnieliście o antykoncepcji
  • prezerwatywa pękła albo się zsunęła
  • zapomniałaś o przyjęciu stale stosowanej pigułki antykoncepcyjnej
A więc stosuje się ją w sytuacjach awaryjnych.

Przeczytaj także: Jakie pigułki antykoncepcyjne wybrać?

Czy pigułka  zawsze jest skuteczna?

Nie. Na każde 100 kobiet, które w ciągu 5 dni po stosunku bez zabezpieczenia zastosują ellaOne , 2 zajdą w ciążę. W takiej sytuacji trzeba powiedzieć lekarzowi o przyjęciu tabletki.

Kiedy po zażyciu pigułki pojawia się miesiączka?

U większości kobiet miesiączka  pojawia się w zwykłym terminie, ale zdarza się także, że jest wcześniej lub później. Jeśli się spóźnia ponad tydzień albo jest nietypowa (wyjątkowo skąpa alb wyjątkowo obfita), pojawiają się nudności, wymioty czy bóle piersi, trzeba zrobić test ciążowy.


Czy po pigułce "dzień po" można karmić piersią?

Producent nie zaleca karmienia piersią w ciągu 36 godzin po przyjęciu tabletki. Jeśli karmisz piersią, a musisz wziąć tabletkę, karm dziecko przez 36 godzin mlekiem modyfikowanym (odciągając pokarm, by go nie stracić) i wróć do karmienia po 36 godzinach.


Kto nie powinien stosować pigułki "dzień po"?

Pigułki ellaOne nie mogą stosować
  • osoby z uczuleniem (nadwrażliwością) na octanuliprystalu lub którykolwiek ze składników leku.
  • osoby, które podejrzewają, że są w ciąży.
Ostrożnie i po konsultacji z lekarzem powinny ją stosować m.in. osoby cierpiące na choroby wątroby i ciężką astmę.

Zobacz także: Nowoczesna antykoncepcja - metody dostępne w Polsce
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

brewa
brewa | 2015-12-30 04:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Judyt Wojująca... Czy Ty widzisz co piszesz??? Ty tak serio? Może jeszcze powiesz, że jeśli kobieta samoistnie poroni to powinniśmy ją ukamieniować, bo jest podejrzana o aborcję i morderstwo?

Posłuchaj...

Po 1 EllaOne nie jest tabletką wczesnoporonną tylko zapobiegającą ciąży.
Po 2 nawet jeśli dojdzie do zapłodnienia, to wynikiem jego jest zygota, potem jeśli się ona zaimplantuje w macicy staje się płodem. Dziecko jest dopiero po porodzie.
Po 3 nawet jeśli zygota się nie zaimplantuje, czy to po tabletce, czy z przyczyn naturalnych i nastąpi jej wydalenie, to nie jest to aborcja. Aborcja dotyczy płodu!
Po 4 farmaceuta "Może", ale nie musi sprzedać takiej tabletki dziecku poniżej 15 r ż.
Po 5 sprzedaż tego produktu nie oznacza popełnia jakiegoś przestępstwa. No chyba że powoła się na "klauzulę sumienia", ale wtedy będzie musiał wskazać innego farmaceutę lub aptekę która !u to sprzeda.
Po 6 i już ostatnie... Takiej ograniczonej osobie jak Ty to nawet nie sprzedał bym żadnych leków, bo dla Ciebie jak choroba sama weszła to i sama wyjdzie.

Odpowiedz

Judyt Wojująca
Judyt Wojująca | 2015-04-23 13:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tendencyjny, klamliwy artykul. oczywiscie, ze ellaone ma dzialanie poronne jesli zostanie przyjeta, po dojsciu do zaplodnienia. jesli kobieta stosuje srodki antykoncepcyjne to rzadko orientuje sie w swoim cyklu. wiec jesli do stosunku dojdzie w trakcie owulacji, w ciagu kilku godzin nastapi polaczenie komorki jajowej z plemnikiem, to jesli tabletke przyjmiemy nawet na nastepny dzien, to dziecko nie bedzie mialo szans na implantacje i zostanie usuniete = aborcja.
i jeszcze jedno spostrzezenie - farmaceuta nie "moze", tylko jest zobowiązany przepisami prawnymi do odmowy sprzedazy osobie ponizej 15 roku zycia. "Moze" to on sobie podlubac palcem w nosie. Zakanczam przygode z tym portalem bo przestal byc dla mnie wiarygodny.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?