Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Plan porodu - wzór do druku

| aktualizacja: 09.12.2016 | 8

Poród to jedna z najważniejszych chwil twojego życia! Warto wcześniej przemyśleć, jak chciałabyś, żeby wyglądała. Do tych godzin będziesz często powracać.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(9)
plan porodu
fot. Fotolia
Plan porodu to dokument, który kobieta w ciąży może przygotować przed porodem. Plan porodu dołączasz do swojej dokumentacji medycznej. Dowiedz się, jak napisać plan porodu, wykorzystaj nasz wzór planu porodu i wydrukuj go.

Plan porodu - prawo kobiety

Plan porodu, od kwietnia 2011 roku, zgodnie z obowiązującym prawem, czyli tak zwanymi standardami opieki okołoporodowej, powinna wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę (lub położną) opracować każda kobieta. Niestety, rzadko tak się dzieje! W sondzie przeprowadzonej na stronie fundacji „Rodzić po ludzku” na pytanie: „Czy wiesz, co to jest plan porodu i jak go sporządzić”, ponad połowa kobiet odpowiedziała, że nie wie! A tylko 7 proc. dowiedziało się o planie porodu od swojego lekarza/położnej. Wyniki wyglądałaby pewnie jeszcze gorzej, gdyby taką sondę przeprowadzić w przychodni. Dlatego chcemy ci podpowiedzieć, jak sporządzić dobry plan porodu.

 

Zaplanuj poród razem z partnerem

Tworzenie planu porodu nie musi być tylko na twojej głowie – koniecznie wciągnij w to partnera. Przecież wiele decyzji (np. czy chcesz, by był obecny przy porodzie, kto ma przeciąć pępowinę) dotyczy bezpośrednio jego. Już teraz możecie się nad tym wspólnie zastanowić. Pomyśl też, jak chcesz rodzić, czy bardzo zależy ci na tym, byście mogli być tylko z mężem w osobnej sali. Gdy już wszystko przemyślicie, porozmawiaj na ten temat z osobą prowadzącą ciążę. Najlepiej to zrobić na początku trzeciego trymestru.

Na pewno lekarz (położna) podpowie ci, co jest najlepsze dla dziecka. I będzie się orientować, czy twój plan jest możliwy do zrealizowania w szpitalu, w którym chcesz rodzić.

Uwaga! Sporządzenie planu porodu jest nie tylko twoim prawem, ale też obowiązkiem osoby prowadzącej ciążę! Na 3–4 tygodnie przed porodem wybierz się do szpitala i dowiedz się, co z tego, co zaplanowałaś, będzie możliwe. Masz jeszcze trochę czasu, by zastanowić się, czy możesz z czegoś zrezygnować, czy raczej wybierzesz inny szpital, który lepiej spełnia twoje oczekiwania.

Wydrukuj swój plan porodu.

Inaczej niż w planie porodu

Plan porodu jest częścią twojej dokumentacji medycznej – dlatego koniecznie pokaż go, gdy będziesz przyjmowana na oddział położniczy. Oczywiście, może się zdarzyć, że z powodów medycznych twój poród będzie wyglądał nieco inaczej, niż zaplanowałaś – bo przecież najważniejsze jest w tej chwili dobro dziecka i twoje. Plan nie jest czymś, co wiąże lekarzowi ręce. W trakcie porodu może on zaproponować inne zabiegi. Jednak wszelkie zmiany powinny być uzasadnione przebiegiem porodu. A ty masz prawo do informacji, wyrażenia swojej zgody lub jej odmowy.

Nie bój się planu porodu!

Nie bój się pytać, prosić, wymagać. Nie myśl, że będziesz przez to gorzej potraktowana. Oczywiście, możesz biernie poddać się temu, co zaproponują ci w szpitalu. Tylko czy wtedy poród będzie wspaniałym wydarzeniem rodzinnym, do którego będziecie chcieli wracać wspomnieniami?

Uwaga! Na kolejnej stronie zamieściliśmy plan porodu, który możesz wypełnić i włożyć do książeczki ciąży.

Najważniejsze pytania o plan porodu

Zanim zaczniesz sporządzać plan porodu i porozmawiasz na ten temat z osobą prowadzącą ciążę, zastanów się, co dla ciebie jest najważniejsze:
  • Dlaczego wybierasz ten, a nie inny szpital, jako miejsce, gdzie chciałabyś urodzić? Co wzięłaś pod uwagę: odległość od miejsca zamieszkania, standard oferowanych usług?
  • W jaki sposób chcesz urodzić (np. w łóżku, na fotelu, na materacu, a może w wannie)?
  • Czy chciałabyś, by ktoś był obecny przy porodzie (mąż, partner, mama, przyjaciel) i czy przez cały czas, czy tylko w jakimś konkretnym momencie?
  • W jakiej pozycji chciałabyś urodzić (np. na leżąco, a może w kuckach)?
  • Czy uważasz, że potrzebne ci będzie znieczulenie? A jeśli tak, to jakie (masaże, kąpiel, piłka do rodzenia, znieczulenie zewnątrzoponowe)?
  • Kto powinien przeciąć pępowinę?
  • Jak chcesz karmić: piersią czy butelką?
Wydrukuj swój plan porodu.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (8)
avatar

Nd
Nd | 2017-10-09 17:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a co jeśli nie chce wywoływania porodu? wszędzie dopiska chyba że będzie to konieczne :/
Nie chcę sie zgodzić na podanie oksytocyny ze względu krótkiego odstępu między pierwszym porodem przez CC i stanem macicy na dzień dzisiejszy

Odpowiedz

muffinek
muffinek | 2017-04-20 16:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na prawdę przed porodem lekarz i położne to czytają czy jest to raczej świstek zwany dupochronem dla szpitala? Bo niektóre z pytań sa co najmniej dziwne.

Odpowiedz

ella1980
ella1980 | 2016-07-19 14:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przy moim porodzie byly studentki i bardzo mnie wspieraly ,uwazam ze to dobry pomysl

Odpowiedz

yuka
yuka | 2015-06-04 12:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

brak informacji o wyrażeniu lub nie zgody na obecność studentów

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Magda
Magda | yuka | 2015-11-21 20:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ten plan porodu nie jest konkretny i jasny i nikt nie będzie patrzył na deklarację gr krwi oraz innych badan z planu porodu. Liczy się badanie na papierku z lab.

Odpowiedz

kj87
kj87 | yuka | 2016-07-07 13:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli rodzisz w szpitalu klinicznym jest to jednoznaczne ze zgodą na obecność studentów.

Odpowiedz

kate
kate | yuka | 2017-02-03 15:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

decydujac sie na porod w szpitalu klinicznym powinnas sie liczyc z mozliwoscia uczestniczenia w porodzie studentow

Odpowiedz

makowa
makowa | yuka | 2017-06-02 14:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zawsze można coś zmodyfikować. W moim szpitalu nie ma studentów, więc nie będę tego pytania zawierać, ale jak są szpitale uniwersyteckie to zapis jest potrzebny.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?