Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy można zaplanować płeć dziecka? - fakty kontra mity

| aktualizacja: 07.08.2017 | 13

Liczyłaś po cichutku na dziewczynkę, a będziecie mieć chłopca? Marzył się synek, a tu bach, kolejna córeczka? Czy da się zaplanować, a potem przed narodzinami bezbłędnie rozpoznać płeć maluszka? Odpowiadamy!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(9)
ciąża, kobieta w ciąży, para, mężczyzna, para w ciąży
fot. aragami - Fotolia.com

Dzisiaj planujemy niemal wszystko: karierę, ciążę, termin narodzin dziecka, jego pierwsze lata życia. Chcielibyśmy mieć też możliwość zaplanowania płci dziecka. Podejmujemy różne działania, wierząc, że uda się począć upragnionego Kubusia czy wymarzoną Karolinkę. Z czasem życie pokazuje (a dokładnie badanie USG), że nie wszystko da się ułożyć według własnego pomysłu.

Choć celowaliśmy w chłopca, mamy słodką córeczkę. Co zatem warunkuje płeć dziecka i czy są sposoby na uzyskanie pewności, że zostaniemy rodzicami chłopca lub dziewczynki?


 

Płeć dziecka - decyduje moment zapłodnienia

To, czy urodzi się dziewczynka, czy chłopiec, zależy od mężczyzny, a dokładnie od jego plemników. Organizm mężczyzny wytwarza bowiem komórki rozrodcze dwóch rodzajów – plemniki zawierające chromosom X i chromosom Y. Organizm kobiety produkuje tylko jeden typ komórek rozrodczych zawierających chromosom X. Płeć dziecka zależy od rodzaju komórki, którą zostanie zapłodnione jajo. Owulację możesz określić w kalkulatorze dni płodnych. Jeśli wyścig do komórki jajowej wygra plemnik z chromosomem X, urodzisz dziewczynkę, jeśli z chromosomem Y – chłopca. Aż trudno uwierzyć, że wszystkie różnice między płciami są zakodowane i wyzwalane przez jeden chromosom Y!


Zobacz też: USG – płeć dziecka

Jak kształtuje się płeć dziecka

Choć płeć dziecka zostaje genetycznie zaprogramowana w momencie zapłodnienia, przez pierwsze kilka tygodni życia płodowego dziewczynki i chłopcy mają tak samo zbudowane genitalia. Dopiero około 7. tygodnia ciąży powstają gruczoły płciowe. U chłopców wydzielają się hormony męskie, które pobudzają rozwój penisa. W kolejnym tygodniu ciąży rozpoczyna się formowanie moszny (jąderka z jamy brzusznej zaczynają do niej zstępować dopiero około 7. miesiąca ciąży). W tym czasie u dziewczynek rozpoczyna się formowanie łechtaczki. W 9.–10. tygodniu ciąży u chłopców kształtują się jąderka i prącie, a u dziewczynki macica oraz pochwa. W 12. tygodniu ciąży wewnętrzne i zewnętrzne narządy płciowe są uformowane. W 14. tygodniu ciąży u chłopców pojawia się gruczoł prostaty, a u dziewczynek jajniki zstępują do miednicy.

Poznaj 5 sposobów na poczęcie dziewczynki

Kiedy poznasz płeć dziecka

Doświadczeni lekarze już w 14. tygodniu ciąży są w stanie rozpoznać płeć dziecka podczas USG i powiedzieć, czy widzą chłopca, czy dziewczynkę. Często jednak obraz nie jest dostatecznie wyraźny, więc łatwo o pomyłkę. Podczas badania USG między 18. a 22. tygodniem ciąży szanse na określenie płci są dużo większe, jednak co do wyniku nadal nie ma stuprocentowej pewności (pępowinę można pomylić z siusiakiem). Przy trzecim badaniu możliwość rozpoznania płci dziecka wynosi ok. 95 proc.

Nie bez znaczenia jest też doświadczenie lekarza i stan aparatury USG. Można zrobić USG tradycyjne lub wybrać się na nowoczesne badanie 3D (daje obraz przestrzenny) czy nawet 4D (pokazuje trójwymiarowy obraz w ruchu, np. ruchy rączek i nóżek maluszka). W celu rozpoznania płci dziecka tradycyjne aparaty są równie skuteczne co nowoczesne (liczy się wiedza specjalisty). Całkowitą pewność co do płci dziecka daje zbadanie próbki płynu owodniowego pobranego z macicy (amniopunkcja). Badanie to wykonuje się jednak tylko ze wskazań lekarskich w ściśle określonych sytuacjach (np. w celu wykluczenia wad genetycznych płodu lub kiedy istnieje konflikt serologiczny między mamą a dzieckiem).

Kiedy można poznać płeć dziecka - tłumaczy ginekolog:separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (13)
avatar

Jola
Jola | 2017-06-02 21:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam 3 synów i marze o córce, więc w moim przypadku chęć posiadania dziewczynki nie jest głupotą.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewa
Ewa | Jola | 2017-07-03 17:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie ,ja tak samo ,do kompletu brakuje dziewczynki

Odpowiedz

Next
Next | Jola | 2017-07-20 11:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Doskonale Panią rozumie.Też marze o dziewczynce.Niestety spotykam się z niezrozumieniem.

Odpowiedz

Kasica
Kasica | Jola | 2017-08-13 00:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też mam 3 chłopaków i pragnę córci

Odpowiedz

Mami
Mami | 2017-04-12 19:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas się sprawdziło co do dni poczęcia pierwsza córka seks przed owulacją dwa dni moja dieta byla bogata w nabiał niskosodowa i niskocukrowa dużo cytrusów a dwa lata później seks podczas owulacji dieta czerwone mięso, więcej soli, uboga w nabiał dwóch chłopców bliźniaki dwujajowe :D

Odpowiedz

Olka
Olka | 2015-05-28 23:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wow ! Nie wierze w to co czytam..jak tak bardzo chce sie pierwszego jedynego dziecka to w tym przypadku modlilabym sie o zdrowe !! Płeć nieważna ..ważne ze sie uda i zdrowe !

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mama 2 chłopaków
mama 2 chłopaków | Olka | 2016-04-11 13:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale nie zawsze się chce PIERWSZEGO dziecka. Są tu osoby, które planują kolejne dziecko (w moim przypadku trzecie) i planowanie płci dla mnie jest ważne!! więc uwierz w to, co czytasz :-D

Odpowiedz

Tyia
Tyia | 2015-03-02 17:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja planuje zajść w ciąże tylko raz i pleć dziecka również będę planowała. Opinie innych interesują mnie tyle co nic :)

Odpowiedz

Na opak:)
Na opak:) | 2015-01-23 17:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Planowanie płci nie jest idiotyzmem lecz zdrowym rozsądkiem"
Rozsądkiem zdrowym lecz idiotyzmem jest płci planowanie!

Odpowiedz

Stanisław
Stanisław | 2014-12-05 23:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Planowanie płci nie jest idiotyzmem lecz zdrowym rozsądkiem, zwłaszcza gdy decydujemy się tylko na jedno dziecko.

Odpowiedz

aluniaxxl
aluniaxxl | 2014-03-27 12:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dziecko chcemy zdrowe.a planowanie plci to totalny idiotyzm

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

marti
marti | aluniaxxl | 2014-11-10 18:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nieprawda. jak masz mieć pierwsze to bez różnicy, ale jak ma się urodzic drugie to można jakoś spróbowac wpłynąć na płeć, ale niezawsze się do sprawdza/udaje. Zazwyczaj jak ma się już syna to chce się mieć coreczkę i na odwrót.

Odpowiedz

Ania
Ania | aluniaxxl | 2016-08-04 08:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie jest idiotyzmem jeśli w rodzinie są choroby genetyczne dotykające z pokolenia na pokolenie tylko mężczyzn. Wtedy rodzice za wszelką cenę chcą potomka płci żeńskiej.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?