Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Sposoby na płeć dziecka

| aktualizacja: 05.10.2015 | 4

Marzycie o dziewczynce, a boicie się, że będziecie mieć chłopca? A może czekaliście na synka, a tu może się pojawić kolejna córeczka? Sprawdź, czy da się zaplanować płeć maluszka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(11)
płeć dziecka, chłopiec czy dziewczynka, planowanie płci dziecka
fot. Panthermedia

Chciałabyś precyzyjnie zaplanować płeć dziecka? Coraz częściej ważne wydarzenia w życiu – karierę, ciążę, termin narodzin dziecka – lubimy sobie zaplanować. Ba, chcielibyśmy mieć też możliwość wyboru płci potomka :) W tym celu podejmujemy różne działania, wierząc, że uda się począć upragnionego Kubusia czy wymarzoną Karolinkę. Z czasem jednak życie pokazuje (a dokładnie badanie USG w ciąży), że nie wszystko da się ułożyć według własnego pomysłu. I chociaż „celowaliśmy” w chłopca (a doświadczone mamy nas zapewniały, że ochota na kwaśne smaki i spiczasty kształt brzucha świadczą o płci męskiej dziecka), mamy teraz słodką córeczkę. Co zatem warunkuje płeć maluszka i czy są sposoby na uzyskanie pewności, że zostaniemy rodzicami chłopca lub dziewczynki? Jak rozpocząć planowanie płci dziecka?

Od czego zależy płeć dziecka?

Decyzja o płci dziecka zapada już w momencie zapłodnienia. To, czy urodzi się dziewczynka, czy chłopiec, zależy od mężczyzny, a dokładnie od jego plemników. Organizm mężczyzny wytwarza bowiem komórki rozrodcze dwóch rodzajów – plemniki zawierające chromosom X i chromosom Y. Organizm kobiety produkuje tylko jeden typ komórek rozrodczych, zawierający chromosom X. Płeć dziecka zależy od rodzaju komórki, którym zostanie zapłodnione jajo. Jeśli wyścig do komórki jajowej wygra plemnik z chromosomem X – urodzisz dziewczynkę, jeśli z chromosomem Y – chłopca. Aż trudno uwierzyć, że wszystkie różnice między płciami są zakodowane i wyzwalane właśnie przez jeden mały chromosom Y!

Płeć dziecka w życiu płodowym

Choć płeć dziecka zostaje genetycznie zaprogramowana w momencie zapłodnienia, przez pierwsze kilka tygodni życia płodowego dziewczynki i chłopcy mają tak samo zbudowane genitalia. Dopiero około 7. tygodnia ciąży  powstają gruczoły płciowe. U chłopców wydzielają się hormony męskie, które pobudzają rozwój penisa. W kolejnym tygodniu rozpoczyna się formowanie moszny (jąderka z jamy brzusznej zaczynają do niej zstępować dopiero ok. 7. miesiąca). W tym czasie u dziewczynek rozpoczyna się formowanie łechtaczki. W 9–10. tygodniu u chłopców kształtują się jądra i prącie, a u dziewczynki macica i pochwa. W 12. tygodniu wewnętrzne i zewnętrzne narządy płciowe są uformowane. W 14. tygodniu u chłopców pojawia się gruczoł prostaty, a u dziewczynek jajniki zstępują do miednicy.

Płeć dziecka widoczna w badaniu USG

Doświadczeni lekarze podczas badania USG mogą orzec już w 14. tygodniu ciąży, czy płód to chłopiec, czy dziewczynka. Często jednak obraz nie jest dostatecznie widoczny, więc łatwo o pomyłkę. Podczas drugiego badania USG (miedzy 18. a 22. tygodniem) szanse na określenie płci są dużo większe, jednak co do wyniku nadal nie ma stuprocentowej pewności (pępowinę można pomylić z siusiakiem).
Przy trzecim badaniu możliwość rozpoznania płci dziecka wynosi ok. 95 proc. Nie bez znaczenia jest doświadczenie lekarza i stan aparatury USG. Można zrobić USG tradycyjne, wybrać się na nowoczesne badanie 3D (obraz przestrzenny) lub USG 4D (pokazuje trójwymiarowy obraz w ruchu).

Jeśli chodzi o rozpoznanie płci dziecka, tradycyjne aparaty są równie skuteczne, jak te nowoczesne (liczy się wiedza specjalisty). Całkowitą pewność co do płci dziecka daje zbadanie próbki płynu owodniowego pobranego z macicy (amniopunkcja). Badanie to wykonuje się jednak tylko ze wskazań lekarskich w ściśle określonych sytuacjach (np. w celu wykluczenia wad genetycznych płodu lub kiedy istnieje konflikt serologiczny między mamą a dzieckiem).

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

sani
sani | 2015-12-09 11:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mMamy córeczke teraz mi sie marzy syn , u mnie w rodzinie same kobiety, mam nadzieje ze uda mi siw urodzic syna a moze nawer bliznieta ;)

Odpowiedz

Redinka
Redinka | 2015-08-14 19:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Marzyliśmy o synku, bo córeczkę już mamy- dzięki ovufriend wiedziałam kiedy owuuluję i dzięki temu wiedzieliśmy kiedy się "działać" żeby mieć małego chłopczyka :-)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

munia
munia | Redinka | 2016-01-17 15:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czyli wspolzyliscie w owulacji?Pytam bo tez planujemy a chcilabym coreczke :)

Odpowiedz

jacek
jacek | 2012-04-26 09:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja żona jest w piątym miesiącu. Na USG byliśmy wczoraj. Będziemy mieć chłopaka. Śnieżka już kupiona, w długi weekend maluję pokoik na niebiesko :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?