Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy płaski brzuch w połowie ciąży świadczy o złym rozwoju dziecka?

| aktualizacja: 09.11.2017 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
ból brzucha w czasie owulacji
Czy w 21. tygodniu ciąży brzuch może być płaski? Czy to może być sygnał, że dziecko źle się rozwija, jest za małe? Odpowiada dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Wiele kobiet, nie tylko szczupłych, ale również tych ze zbyt dużą wagą ciała, martwi się, że w połowie ciąży nie mają jeszcze widocznego brzucha, podczas gdy u ich koleżanek jest inaczej. Tymczasem wielkość brzucha zależy m.in. od budowy miednicy kobiety czy wielkości dziecka. Zawsze warto wtedy pójść do lekarza, żeby rozwiać swoje wątpliwości.

Zobacz też: Pierwsze ruchy dziecka - zaskakujące fakty

Czy w 21. tygodniu ciąży brzuch powinien być już widoczny?

W połowie ciąży, czyli po 20. tygodniu ciąży, brzuch nie musi być jeszcze widoczny. I nie musi świadczyć to o złym rozwoju dziecka. Dno macicy znajduje się nieco pod pępkiem, więc macica jest jeszcze mała. W razie jakichkolwiek wątpliwości  i obaw o rozwój dziecka warto pójść do ginekologa, który zbada przyszłą mamę i oceni wysokość dna macicy.

Zobacz też: Jak obliczyć termin porodu

Jakie badanie będzie pomocne, by rozwiać obawy dotyczące płaskiego brzucha w ciąży?

Należy wykonać badanie USG. W tym okresie ciąży planowo wykonuje się badanie USG oceniające dokładnie budowę oraz wielkość płodu. Można więc sprawdzić, czy wielkość płodu jest zgodna z wyliczeniami z ostatniej miesiączki bądź porównać pomiary z wcześniejszymi badaniami USG. Jeśli płód wzrasta prawidłowo, nie należy się martwić tym, że brzuch nie jest widoczny. Wkrótce z pewnością się to zmieni.

Zobacz też: Gdy dziecko rodzi się po terminie
dr n. med. Bożena Kowalska konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska
Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

martus1825
martus1825 | 2010-08-18 17:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem w 30 tc, ważę 70 kg przy wzroście 170 cm (dodam że w ciąży przytyłam juz ok 10 kg) i nie mam zbyt wielkiego brzucha jak na 7 miesiąc.Czy może tak być?Nie znaczy to że z synusiem jest coś nie tak? dodam że ruchy czuję czesto i mocne.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?