Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Plastyka warg sromowych, kiedy jest konieczna?

| aktualizacja: 25.05.2015 | 7

Coraz więcej Polek decyduje się na plastykę warg sromowych. Konieczność czy fanaberia? O metodach i powodach poprawiania wyglądu miejsc intymnych opowiada dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
róża, labioplastyka, plastyka intymna, wargi sromowe, srom, operacja warg sromowych
fot. Fotolia

Dlaczego wargi sromowe ulegają deformacji?

Przyczyny są różne. Może to być skutek genetyki, przebytego naturalnego porodu, przybrania na wadze w dość krótkim czasie lub też rezultat menopauzy. Zdarza się, że wraz z upływem czasu wargi sromowe mniejsze powiększają się. W innym natomiast przypadku mogą wydawać się bardziej wystające, ponieważ to wargi sromowe większe ulegają zanikowi. Dzieje się tak na skutek naturalnych procesów starzenia się, podczas których dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej w miejscach intymnych.  
Tak więc w obrębie warg sromowych możemy mieć do czynienia z kilkoma deformacjami – zarówno z hipertrofią (przerostem warg sromowych), jak i atrofią, czyli ich zanikiem. Jeszcze czym innym jest asymetria warg sromowych...

Co wtedy?

Jeśli chodzi o hipertrofię i asymetrię, jak dotąd najskuteczniejszą metodą modelowania miejsc intymnych jest labioplastyka.

Na czym polega ten zabieg?

Jest to precyzyjne chirurgiczne wycięcie nadmiaru tkanek warg sromowych. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Chodzi o ładne wymodelowanie miejsc intymnych, a nie ich obrzezanie. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Trwa około godziny, a po jego wykonaniu, kobieta przez jakiś czas zostaje jeszcze pod obserwacją lekarską. Następnie mamy kontrolną zmianę opatrunku. Jeśli wszystko jest w porządku, tego samego dnia kobieta wraca do domu. Szwy zdejmowane są po tygodniu od zabiegu, a pełna regeneracja i powrót do aktywności (tak sportowej, jak i seksualnej), możliwy jest po 3-4 tygodniach.
Poznaj: 5 zalet długiej gry wstępnej

W jakich przypadkach labioplastyka ma wskazania nie tylko estetyczne, ale i medyczne?

Zazwyczaj wtedy, kiedy wargi sromowe mniejsze są już na tyle przerośnięte, że utrudniają kobiecie codzienne funkcjonowanie. Bywają na tyle duże, że wystają z bielizny. Podczas spacerów czy jazdy na rowerze dochodzi więc do otarć, podrażnień i zakażeń, które mogą prowadzić do dużo poważniejszych skutków. Mam tu na myśli leukoplakię (zmianę przedrakową) lub nawet raka sromu.
Przeczytaj: Dobry ginekolog, po czym go poznać?

Kobiety mają świadomość tych zagrożeń?

Nie zawsze. Najczęściej zgłaszają się do lekarza, ponieważ chcą po prostu wrócić do normalnego życia. Kiedy borykają się z problemem zdeformowanych warg sromowych, kłopotem jest dla nich chociażby wyjście na plażę czy na basen. Najprostsze czynności, takie jak dłuższe siedzenie przy biurku czy umówienie się z ginekologiem, powodują paraliżujący wstyd lub ból. Jednocześnie pojawiają się kompleksy, brak samoakceptacji, a w konsekwencji problemy ze współżyciem. Kobieta czuje się nieatrakcyjna, pogarszają się jej relacje z partnerem, itd. Oczywiście wymieniam tutaj przypadki ekstremalne, ale to właśnie z takimi zgłaszają się pacjentki.
Czy wiesz, że... Wulwodynia może utrudniać zajście w ciążę

Może zwlekają z zabiegiem, ponieważ boją się powikłań?

Faktycznie, bardzo często kobiety obawiają się, że labioplastyka naruszy cieniutkie struktury czuciowe warg sromowych. A to sprawi, że po zabiegu nie będą mogły w pełni odczuwać satysfakcji seksualnej. Nic bardziej mylnego. Chirurgiczne cięcia przeprowadzane są z dala od struktur czuciowych, bez obawy o ich uszkodzenie. Chirurgiczne modelowanie pozostawia małe blizny, więc do powikłań po tym zabiegu z reguły nie dochodzi. Możliwe jest za to odczuwanie niewielkich dolegliwości bólowych i pieczenia w pierwszych dniach rekonwalescencji. Zaleca się więc wtedy umiarkowany styl życia – unikanie współżycia, wysiłkowych treningów lub długiej jazdy samochodem. Konieczny jest za to częsty prysznic, stosowanie delikatnych preparatów do higieny intymnej oraz noszenie wkładek higienicznych chroniących przed otarciami.
Przeczytaj: Właściwa higiena intymna
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Marta
Marta | 2017-10-06 00:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

DLa mnie i ważne było samopoczucie psychiczne i fizyczne. Bo jednak odczuwałam dyskomfort w trakcie chodzenia. Dlatego zdecydowałam się na zabieg labioplasytki w klinice Efecta. Spokój psychiczny i fizyczny. nie było już tego uczucia ocierania o bieliznę.

Odpowiedz

Aga
Aga | 2017-08-16 09:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tu nawet nie chodzi o te psychiczne aspekty. Dla mnie to nie stanowiło problemu. Ważniejsze było to, że nie mogłam współżyć ani jeździć na rowerze, bo tak mnie ocierało tam, że strasznie bolało i miałam odparzenia. Moi bliscy oczywiście nie rozumieli mojego problemu... Na szczęście trafiłam do Alfa-Medycyna, prawdziwi specjaliści. Polecam. :D

Odpowiedz

Magda
Magda | 2017-01-12 09:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się z Elą. Zabieg labioplastyki kobieta powinna zrobić przede wszystkim dla siebie. Sama zrobiłam zabieg w AlfaMedycyna i jestem zadowolona ze swojej decyzji. Zdecydowanie poprawiła się moja samoocena ;)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kate
Kate | Magda | 2017-08-14 13:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ile kosztowało to w tej klinice? Ile czasu dochodziłaś do siebie?

Odpowiedz

Ela
Ela | 2016-10-18 00:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja robiłam zabieg w doktora Dawidowicza w Łodzi. Długo szukałam pozytywnych opinii o lekarzu i zdecydowałam się na zabieg w jego gabinecie. Dodatkowo cena w porównaniu z innymi zdecydowanie bardziej przystępna - zapłaciłam 2000 zł. Zabieg był w znieczuleniu miejscowym. Niezbyt przyjemne robienie samego znieczulenia. Trochę jak u dentysty, ale to trwało tylko chwilę. Już później w czasie samego zabiegu nic nie czułam i właściwie cały przegadałam z doktorem, który jest bardzo sympatyczny. W taki sposób czas szybko minął. Zostałam jeszcze na obserwacji w gabinecie przez dwie godziny. Dodatkowo po takim znieczuleniu, czułam się normalnie i mogłam bez problemu wrócić z chłopakiem do Płocka, gdzie mieszkam. Chyba takie znieczulenie lepsze niż usypianie. Obecnie po czterech miesiącach od zabiegu jest super. Nawet trudno się domyślić, że kiedyś było inaczej a było tak koszmarnie, że niedobrze mi się robi, jak sobie przypomnę. Nie wiem czy jak niektóre piszą, warto to robić dla faceta, ale na pewno warto zrobić to dla siebie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

zaneta
zaneta | Ela | 2017-11-01 17:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam chciałabym jakiś kontakt do tego lekarza bo tez bym chciała zrobić sobie taki zabieg

Odpowiedz

Zuzanka
Zuzanka | 2015-06-02 09:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja zrobię, ale dopiero po porodzie. Mam z jednej strony dłuższą, wargi są niesymetryczne. Zresztą z tego powodu zawsze na plaży mam jeszcze spodenki, a nie sam kostium

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?