Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Chłopiec czy dziewczynka - kiedy poznasz płeć dziecka?

| 13.03.2013 | 48
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(12)
ciąża, chłopiec, dziewczynka, płeć dziecka, mama, kobieta
Nie możesz się doczekać, kiedy poznasz płeć dziecka? Kiedyś wróżono z kształtu brzucha, dziś mamy ultrasonograf. Ale czy ta maszyna nie kłamie?
Pragnienie, by poznać płeć dziecka, zanim przyjdzie ono na świat, towarzyszy ludziom od zawsze. Kiedyś wróżono z kształtu brzucha, dziś mamy ultrasonograf. Ale czy ta maszyna nie kłamie.

Decyzja ta zapada już w momencie zapłodnienia. Jajeczko i plemnik jako jedyne komórki ludzkie mają jedynie po połowie garnituru chromosomów. Plemnik może zawierać chromosom X lub Y, jajeczko zaś – tylko X. Jeśli komórkę jajową zapłodnił plemnik Y, będziesz miała chłopaczka. A gdy X – urodzi ci się dziewczynka!

Ważne etapy w kształtowaniu się płci dziecka

Jako pierwsze, około 9. tygodnia ciąży, zaczynają powstawać narządy męskie. Żeńskie kształtują się od 10.–11. tygodnia ciąży. Gdyby sporządzić uproszczony kalendarzyk rozwoju narządów u chłopczyka i dziewczynki, wyglądałoby to mniej więcej tak:

Kiedy można określić płeć dziecka?

Pierwsze nieomylne oznaki, czy urodzi ci się synek, czy córeczka, powinny już być dostrzegalne na USG w 14. tygodniu ciąży. Czasem nawet udaje się to w 13. tygodniu. Wiarygodność takiej oceny zależy nie tylko od doświadczenia lekarza, ale też od warunków badania – ułożenia płodu, jakości ultrasonografu.

Jak rozpoznaje się płeć dziecka, przecież na monitorze USG widać tylko plamy?

Od 16. tygodnia narządy płciowe zewnętrzne u dziecka są już naprawdę dobrze widoczne na monitorze USG – ale tylko dla doświadczonego lekarza.

Ty i tata maleństwa rzeczywiście możecie mieć wrażenie, że to, co widać na ekranie, to tylko plamy. Jednak ginekolog na monitorze dokładnie pokaże wam tę ważną część malucha. Na wydrukowanym zdjęciu jeszcze łatwiej będzie ci to dojrzeć.

Płeć dziecka - czy lekarz może się pomylić i źle odczytać wynik badania USG - tłumaczy ginekolog:separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (48)
avatar

xyz
xyz | 2014-11-17 11:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 28 tc, miałam już 3 badania USG prenatalne (plus klasyczne, na duuuużo gorszym sprzęcie w gabinecie podczas rutynowych kontroli-w wiarygodność tych bym powątpiewała) z uwagi na wrodzoną wadę serca pierwszego dziecka, wykrytą podczas prenatalnego USG. Jeśli robicie na porządnym sprzęcie badania, dzięki którym lekarz jest w stanie uratować Wasze dziecko, bo widzi jak działa serduszko (!) to tym bardziej należy wierzyć kilkukrotnym potwierdzeniom takiej czy innej płci! 5x słyszałam, że DZIEWCZYNKA, nie mam wątpliwości :) Wierzę osobom, które potrafią zrobić echo serca płodu.

Odpowiedz

Ola&Paweł
Ola&Paweł | 2014-11-04 10:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jesteśmy w koncówce 17tego tygodnia i dalej dzidziuś nieujawniony ;-p kolejne usg w polowie 19tego... miejmy nadzieje ze sie w koncu zaprezentuje rodzicom <3

Odpowiedz

Paula
Paula | 2014-10-30 15:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem w 13 tyg i od początku mówilam, że bedzie chłopczyk po prostu to sie czuje :P i dzis sympatyczny lekarz powiedział przy badaniu usg, że nie jest pewny na 100% ale pociągnełam za język i potwierdził, że synek rośnie zdrów:P

Odpowiedz

Paula
Paula | 2014-10-30 15:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem w 13 tyg i od początku mówilam, że bedzie chłopczyk po prostu to sie czuje :P i dzis sympatyczny lekarz powiedział przy badaniu usg, że nie jest pewny na 100% ale pociągnełam za język i potwierdził, że synek rośnie zdrów:P

Odpowiedz

Ania
Ania | 2014-09-27 13:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mojej koleżance lekarz mówił że urodzi syna.Tymczasem urodziła córkę.Wszyscy nastawili się na syna, a tu zaskoczenie.Nie wierzę w te maszyny.Co się urodzi to będzie, jestem tego zdania.

Odpowiedz

Ania
Ania | 2014-09-27 13:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie interesuje mnie płeć dziecka.Dla nas najważniejsze żeby dzieciątko urodziło siię zdrowe.

Odpowiedz

emma
emma | 2014-09-17 13:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja jestem w 12 tygodniu ciąży i lekarz powiedział że może chłopczyk ale tak samo mógł powiedzieć że może dziewczynka bo sam powiedział że za wcześnie, dodam że mam dwóch synków i nie ukrywam że marzę o córeczce ale ważne by było zdrowe :-)

Odpowiedz

lolop
lolop | 2014-09-09 11:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mnie powiedziano że córka a urodzłam synka -był to dla mnie duży szok-nie chce następną razą wiedziec

Odpowiedz

agness
agness | 2014-07-29 22:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 11 tygodniu ciąży. Od początku ciąży wiedziałam, czułam że jestem przy nadziei, Kruszynka jest bardzo wytęskniona, upragniona i kochana, jestem też pewna od początku, że to będzie dziewczynka, mój mężczyzna nie jest pewny na 100%, ale obstawia chłopca, z kolei rodzina, też mówi, że chłopak, bo tak ładnie w ciąży wyglądam. Nie możemy doczekać się na usg, które nam zdradzi tę tajemnicę, jednak najważniejsze jest, by Dzieciątko było zdrowe :)

Odpowiedz

Marta!
Marta! | 2014-07-08 23:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a ja jestem w początku 12 tyg i lekarz powiedział że na 70% dziewczynka!! nasza piękna cudowna kruszynka!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?