Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Płeć dziecka na życzenie

| aktualizacja: 05.10.2015 | 7

Niewielu przyszłych rodziców na pytanie, kogo oczekują – chłopca czy dziewczynki, odpowiada, że chcą po prostu dziecka. Większość ochoczo wymienia jedną z płci.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
płeć dziecka, planowanie płci dziecka
fot. Panthermedia
Planowanie płci dziecka? Musisz wiedzieć, że szansa urodzenia syna jest większa. Na każde 100 dziewczynek rodzi się w naszym kraju aż 105 chłopców. Z 46 chromosomów, obecnych w ludzkim genomie, 45 jest takich samych u mężczyzn i kobiet. Ten ostatni nosi nazwę Y, bo ma kształt podobny do tej litery. Jest jednym z najmniejszych i występuje tylko u osobników męskich (u kobiet jest to chromosom X).

Wszystkie różnice między płciami są zakodowane, albo wyzwalane, przez ów jeden mały chromosom Y – pisze Judith Rich Harris w książce „Geny czy wychowanie”. I zastanawia się, dlaczego ta drobna różnica ma tak ogromne znaczenie, skoro między chłopcami a dziewczynkami jest dużo więcej podobieństw niż różnic.

Zobacz też: Dni płodne – oblicz

Powody planowania płci

Przyczyny, dla których rodzice preferują określoną płeć dziecka, są rozmaite. Od poważnych – chęć uniknięcia chorób dziedzicznych, które ujawniają się tylko u potomków męskich (np. hemofilia) lub wyłącznie żeńskich (np. zespół Turnera), po psychologiczne – chęć posiadania dziecka tej samej płci co rodzic (swoistej kopii). Przy drugim dziecku rodzicom często chodzi o to, żeby było do pary, a przy liczniejszej rodzinie, by było tyle samo córek co synów.

Najczęściej jednak wybór płci dziecka jest podyktowany nieuświadomioną chęcią spełnienia społecznych oczekiwań. Przez wieki nazwisko i majątek rodziny dziedziczył syn, dlatego tak ważne było dla każdej pary małżeńskiej umocnienie swojej pozycji poprzez posiadanie męskiego potomka.

Wybór płci a przedłużenie rodu

Wciąż jeszcze w wielu kulturach kobieta marzy o tym, by urodzić syna. Nie zdając sobie z tego sprawy, myśli podobnie jak żona króla, która pragnie urodzić następcę tronu, by zapewnić sobie przychylność męża i narodu, twierdzi Wojciech Eichelberger w „Kobiecie bez winy i wstydu".

Dzisiaj takie myślenie jest już archaiczne – córki są równie niezależne ekonomicznie co ich bracia, a przy tym nadal chętnie zakładają rodziny. Posiadanie samych córek nie oznacza już wygaśnięcia rodu (wnuki mogą nosić podwójne nazwiska). Bycie matką samych chłopców nie skazuje kobiety na nieustanną, samotną pracę w domu (zobacz, jak zachęcić przedszkolaka do pomagania w domu). Synowie uczą się prac „kobiecych" na równi z córkami. Młodzi rodzice mogą więc już swobodniej wyrażać pragnienia dotyczące płci ich potomstwa i często są to zaskakujące wybory, bo okazuje się, że płeć dziecka (coraz częściej jedynego) ma dla młodej matki i ojca ogromne znaczenie emocjonalne.

Pragną oni, by dziecku było w życiu łatwiej (a to wciąż zapewnia bycie chłopcem), ale we współczesnym świecie, przy obecnej liberalizacji norm społecznych, młoda dziewczyna jest mniej narażona na różnego rodzaju patologie (to przede wszystkim chłopcy wchodzą w konflikt z prawem, sięgają po alkohol i narkotyki).

Płeć dziecka ma wpływ na wychowanie

– To nie zależy wyłącznie od płci, choć nie bagatelizowałabym jej znaczenia. Dzieci dość wcześnie identyfikują się z rodzicem na zasadzie: syn z ojcem, córka z matką – uważa psycholog dziecięcy Elżbieta Siesicka. – Ale to, z jakimi problemami wychowawczymi przyjdzie się nam zmierzyć, zależy też od wrodzonych cech charakteru, sytuacji rodzinnej, wpływu innych wzorów, z jakimi się każde dziecko spotyka.

Warto przy tym pamiętać, że rodzice często nieświadomie stosują odmienne wzorce w postępowaniu z synami i córkami, co wynika bardziej z kulturowych nakazów niż faktycznych potrzeb dzieci, zapominając, że niezależnie od swojej płci potrzebują one miłości, uwagi i szacunku.

Dowiedz się, jak mówić, żeby dziecko słuchało


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Mama Stasia
Mama Stasia | 2015-10-15 21:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja starałam się kochać zawsze w dzień owulacji (korzystałam z kelandarza cyklu ovufriend), bo męskie plemniki są szybsze i mniej żywotne niż te żeńskie. A teraz po domu biega nam mały Stasiek :p

Odpowiedz

asia
asia | 2015-01-26 21:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja mam chłopca możecie poczytać o jego przygodach na
asiaoasi.pl

Odpowiedz

megi
megi | 2010-10-13 21:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a ja mam synka i za 2-3 lata zamierzam postarać się o córeczkę:))))

Odpowiedz

elasia
elasia | 2009-09-17 22:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

każdy pewnie słyszał o sposobie na chłopca lub dziewczynkę ale to chyba udaje sie nielicznym. Nasze próby zakończyły sie drugim chłopcem i chyba szanse na dziewczynkę są nikłe ;( Ale najwazniejsze jest to że maluchy są zdrowe a reszta widocznie była nam pisana

Odpowiedz

Agnes
Agnes | 2009-03-03 13:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witajcie
czy 17tygodniu ciąży można przy badaniu USG określić w miarę pewnie płeć dziecka?

Odpowiedz

Kazimierz
Kazimierz | 2009-02-22 22:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam
Nie wiem jak to jest z tym programowaniem płci, ale ja chcę mieć syna i we wrześniu ma on przyjść na świat. Moja żona twierdzi, że jeszcze nie można poznać płci, ze jak będzie dziewczynka to też będzie fantastycznie, ale ja wiem swoje! Moje pierworodne dziecko będzie chłopcem!! Pozwalam mej żonie na wszystko, to ona wybiera ubranka, kupiłem z jej polecenia pościel Bon Dodo, spełnię każdą jej zachciankę ale wybór płci należy do mnie!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

krecha
krecha | Kazimierz | 2011-05-18 12:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mam nadzieję, że to żart, albo słaba reklama pościeli...
chociaż znam takich panów, którzy byli by w stanie mówić take rzeczy na poważnie...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?