Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pleśniawki

| aktualizacja: 05.01.2007 | 0

Biały nalot w buzi dziecka, który nie jest pozostałością mleka, to prawdopodobnie grzyb zwany pleśniawką

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)

Biały nalot w buzi dziecka, który nie jest pozostałością mleka, to prawdopodobnie grzyb zwany pleśniawką (bakteria wywołująca tę zmianę to bielnik biały, na stałe obecny w ustach i pochwie).

Przyczyny:
Infekcja rozpoczęła się już w Twoich drogach rodnych jako następstwo działania grzybów drożdżopochodnych i to tam dziecko się zaraziło.

Objawy:
Pleśniawki występują pod postacią białych wypukłych plam, podobnych do twarogu. Pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, dziąsłach, języku i podniebieniu. Przy próbie ścierania, mogą krwawić.
Pleśniawka może pojawić się również na brodawkach mamy karmiącej piersią (skóra swędzi, łuszczy się lub twardnieje, piecze). Należy wówczas zastosować leczenie przeciwgrzybiczne zarówno u matki, jak i dziecka (leczenie trwa od jednego do dwóch tygodni). Nie zachodzi konieczność odstąpienia od karmienia piersią, choć jest to utrudnione.

Jak się leczy?
Skutecznym i sprawdzonym sposobem na pleśniawki jest stosowanie kilka razy dziennie miejscowo płynów i żeli antyseptycznych np. Aftin, Hextril, Pansoral, preparatów przeciwgrzybiczych oraz witamin z grupy B. Jeśli jednak to nie pomoże i zakażenie wciąż się utrzymuje, a dodatkowo u maleństwa pojawi się chrypka, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo rozszerzenia się zapalenia na krtań, a wówczas konieczne jest bardziej intensywne leczenie.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?