Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pleśniawki mogą utrudnić dziecku ssanie! Jak się ich pozbyć?

| aktualizacja: 21.06.2017 | 6

Pleśniawki, czyli małe białe kropeczki w buzi, pojawiają się u wielu noworodków. Sposób leczenia pleśniawek jest prosty, ale wymaga cierpliwości. Sprawdź, jakie metody na pleśniawki są najskuteczniejsze.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(16)
co na pleśniawki u niemowlaka
fot. Fotolia

Pleśniawki u niemowlaka są spowodowane grzybem Candida albicans, którym noworodek najczęściej zaraża się, przechodząc przez drogi rodne matki podczas porodu. Co to są pleśniawki? To twarożkowaty nalot w buzi dziecka, który po przetarciu jałowym gazikiem znika, ale jedynie na krótki czas. Może pojawić się już w pierwszym tygodniu życia. Jak skutecznie pozbyć się pleśniawek i dlaczego trzeba je leczyć?

Pleśniawki u niemowlaka: skąd się biorą?

Candida lubi ciepło, wilgoć i rozkładające się związki organiczne. Jest odpowiedzialny nie tylko za pleśniawki, wywołuje również pieluszkowe zapalenie skóry. Ten rodzaj grzyba może być obecny na ciele każdego człowieka, nie u każdego jednak pojawiają się oznaki choroby.

Biały nalot w buzi najczęściej spotyka się u dzieci z osłabioną odpornością, a więc u noworodków (głównie wcześniaków) i dzieci, które są leczone antybiotykami. Możesz mieć trudności z szybkim pozbyciem się pleśniawek u dziecka. Grzyby te bowiem łatwo przenoszą się poprzez kontakt, np. z zainfekowanymi smoczkami albo rączkami, które dziecko wkłada do buzi. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny.

Co na pleśniawki u niemowlaka?

Na pleśniawki najczęściej stosuje się środki przeciwgrzybicze (głównie Aphtin i Nystatynę). Czasem także wodny roztwór gencjany. Jeśli zauważysz w buzi dziecka pleśniawki, nie działaj na własną rękę, tylko poradź się pediatry, jaki preparat zastosować by skutecznie pozbyć się pleśniawek. Rodzaj leku zależny jest m.in. od wieku dziecka i stopnia zaawansowania choroby. Poza tym niektóre leki możesz kupić jedynie na receptę.

Sposób leczenia pleśniawek jest naprawdę bardzo prosty: należy przepisanym środkiem pędzlować jamę ustną dziecka, co powoduje częściowe ścieranie białego nalotu. Co ważne, zabieg trzeba wykonywać regularnie i starannie przez cały zalecany okres.

Bądź cierpliwa w walce z pleśniawkami u noworodka

Pleśniawki w buzi są nieprzyjemne i z tego powodu dziecko może gorzej ssać. Staraj się więc spokojnie karmić noworodka. Gdy już rozpoczniesz leczenie, szybko pojawią się pierwsze efekty. Nie zaprzestawaj jednak zbyt szybko kuracji, bo może się okazać, że nalot nie został całkowicie usunięty i twoja walka rozpocznie się na nowo.

Jak pomóc noworodkowi, który ma pleśniawki?

Gdy dziecko ma pleśniawki, przede wszystkim:
  • Ścieraj je systematycznie jałowym gazikiem nasączonym lekarstwem.
  • Wyrzuć stary smoczek i kup nowy (dbaj o jego sterylność).
  • Dokładnie myj swoje piersi (jeśli karmisz piersią) i obserwuj, czy także one nie zostały zaatakowane przez grzyba. W razie potrzeby smaruj je tym samym roztworem co nalot w buzi malca. Jeśli dziecko pije mleko modyfikowane, pamiętaj, że bardzo ważna jest higiena karmienia.

Konsultacja: dr Katarzyna Nowicka, specjalista pediatra, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Przeczytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Minia
Minia | 2017-07-19 18:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pleśniawki u malucha sa praktycznie nieuniknione. My się ich pozbylysmy dzieki dologeel, ktory dala mi siostra. Pomogl takze przy zabkowaniu :)

Odpowiedz

Ewelina
Ewelina | 2017-05-24 13:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

bardzo dobra jest flucorta, mojej córeczce po tygodniu wszystko sie wyleczyło, a miała bardzo uporczywego grzyba jamy ustnej :) pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mlody_zioom1@o2.pl
mlody_zioom1@o2.pl | Ewelina | 2017-06-14 15:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hej. ta flucorta to syrop. w jakich dawkach pani go stosowała u dziecka ? doustnie czy takze pedzlowała pani buzie??. bardzo mi zalezy na odpowiedzi

Odpowiedz

mlody_zioom1@o2.pl
mlody_zioom1@o2.pl | Ewelina | 2017-06-14 15:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hej. ta flucorta to syrop? w jakich dawkach i w jaki sposob. Pani podawała małej syrop i czy tez czy dawała pani do wypicia

Odpowiedz

mlody_zioom1@o2.pl
mlody_zioom1@o2.pl | mlody_zioom1@o2.pl | 2017-06-14 15:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czy takze Pani pędzlowała buzie oprocz wypicia ?

Odpowiedz

Alicja
Alicja | 2017-01-05 11:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Aphtin zawiera szkodliwy kwas borowy. Dlaczego więc jest polecany we wpisie?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?