Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Pleśniawki mogą utrudniać ssanie! Jak się ich pozbyć?

| 21.06.2007, aktualizacja: 02.03.2017 | 1

Pleśniawki, czyli małe białe kropeczki w buzi, pojawiają się u wielu noworodków. A wtedy mogą zacząć przeszkadzać w ssaniu. Jak się ich szybko pozbyć? Sprawdź!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(16)
co na pleśniawki u niemowlaka
fot. Fotolia

Pleśniawki u niemowlaka są spowodowane grzybem Candida albicans, którym noworodek najczęściej zaraża się, przechodząc przez drogi rodne matki podczas porodu. Już w pierwszym tygodniu życia dziecka możesz zauważyć pleśniawki w buzi, czyli twarożkowaty nalot, który po przetarciu jałowym gazikiem znika, ale jedynie na krótki czas. Jak zatem skutecznie pozbyć się pleśniawek i dlaczego trzeba je leczyć?

Pleśniawki u niemowlaka: skąd się biorą?

Candida lubi ciepło, wilgoć i rozkładające się związki organiczne. Jest odpowiedzialny nie tylko za pleśniawki, wywołuje również pieluszkowe zapalenie skóry. Ten rodzaj grzyba może być obecny na ciele każdego człowieka, nie u każdego jednak pojawiają się oznaki choroby.

Biały nalot w buzi najczęściej spotyka się u dzieci z osłabioną odpornością, a więc u noworodków (głównie wcześniaków) i dzieci, które są leczone antybiotykami. Możesz mieć trudności z szybkim pozbyciem się pleśniawek u dziecka. Grzyby te bowiem łatwo przenoszą się poprzez kontakt, np. z zainfekowanymi smoczkami albo rączkami, które dziecko wkłada do buzi. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny.

Co na pleśniawki u niemowlaka?

Na pleśniawki najczęściej stosuje się środki przeciwgrzybicze (głównie Aphtin i Nystatynę). Czasem także wodny roztwór gencjany. Jeśli zauważysz w buzi dziecka pleśniawki, nie działaj na własną rękę, tylko poradź się pediatry, jaki preparat zastosować. Jego rodzaj zależny jest m.in. od wieku dziecka i stopnia zaawansowania choroby. Poza tym niektóre leki możesz kupić jedynie na receptę.

Sposób leczenia jest naprawdę bardzo prosty: należy przepisanym środkiem pędzlować jamę ustną dziecka, co powoduje częściowe ścieranie białego nalotu. Co ważne, zabieg trzeba wykonywać regularnie i starannie przez cały zalecany okres.

Bądź cierpliwa w walce z pleśniawkami u noworodka

Pleśniawki w buzi są nieprzyjemne i z tego powodu dziecko może gorzej ssać. Staraj się więc spokojnie karmić noworodka. Gdy już rozpoczniesz leczenie, szybko pojawią się pierwsze efekty. Nie zaprzestawaj jednak zbyt szybko kuracji, bo może się okazać, że nalot nie został całkowicie usunięty i twoja walka rozpocznie się na nowo.

Jak pomóc noworodkowi, który ma pleśniawki?

Gdy dziecko ma pleśniawki, przede wszystkim:
  • Ścieraj je systematycznie jałowym gazikiem nasączonym lekarstwem.
  • Wyrzuć stary smoczek i kup nowy (dbaj o jego sterylność).
  • Dokładnie myj swoje piersi (jeśli karmisz piersią) i obserwuj, czy także one nie zostały zaatakowane przez grzyba. W razie potrzeby smaruj je tym samym roztworem co nalot w buzi malca. Jeśli dziecko pije mleko modyfikowane, pamiętaj, że bardzo ważna jest higiena karmienia.

Konsultacja: dr Katarzyna Nowicka, specjalista pediatra, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Przeczytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?