Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zaradne jak babcia, czy czarujące jak tata - czyje geny będzie mieć twoje dziecko?

| aktualizacja: 24.01.2017 | 8

To, do kogo z rodziny będzie podobne twoje dziecko, i po kim odziedziczy najwięcej cech charakteru i talentów jest zapisane w jego genach. Czego można się spodziewać, wyjaśnia genetyk kliniczny.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
dziedziczenie, geny, do kogo podobne dziecko, ciąża, kolor oczu, charakter, temperament dziecka
fot. Fotolia

Kwestia dziedziczenia jest przesądzona od momentu, gdy komórka jajowa połączyła się z plemnikiem. W chwili poczęcia zostają ściśle określone m.in. płeć, wzrost, wygląd, temperament twojego dziecka, a nawet podatność na choroby. Zanim to, co zostało zapisane w genach, przestanie być tajemnicą, próbujemy uchylić jej rąbka wspólnie z prof. Tadeuszem Mazurczakiem, genetykiem klinicznym z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Czy dziecko powinno być pół na pół podobne do każdego z rodziców?

Dziecko otrzymuje połowę genów od taty (i jego przodków) i połowę genów od mamy (i jej rodziny). A dokładnie wygląda to tak – jądro komórki jajowej zawiera połowę składników potrzebnych do stworzenia istoty ludzkiej, drugą połowę dostarcza jądro plemnika. Z tego nie wynika jednak, że dziecko będzie w połowie podobne do każdego z rodziców. I mama, i tata mają podwójne porcje każdego genu dotyczące konkretnej cechy, np. koloru oczu. Dziecku przekażą tylko jeden gen z każdej pary - dominujący (zapisane w nim cechy ujawniają się u dziecka) albo recesywny (cecha ujawni się, jeśli dziecko dostanie takie same geny od mamy i taty). Wniosek – cechy zawarte w genach ujawnią się u dziecka lub nie w zależności od kombinacji, w jakiej geny danej pary się znajdują. Warto pamiętać, że większość cech, np. dotyczących inteligencji, charakteru, wzrostu, a nawet ciśnienia krwi, nie zależą od jednego genu lub pary genów, ale nawet od ich tysięcy.

Czy dziecko może być bardziej podobne do dziadków niż do rodziców?

Zdarza się tak, nawet dość często. To wynik wymiany materiału genetycznego w procesie podziału komórek. Wiele cech dotyczących zarówno wyglądu fizycznego, jak i osobowości to cechy recesywne (ustępujące), które mogą zostać zamaskowane genami dominującymi otrzymanymi od drugiego z rodziców i jego przodków. Recesywne cechy np. od dziadka mogły nie ujawnić się u jego dzieci, bo zostały zdominowane przez geny od babci. Mogą za to dojść do głosu u wnuka, gdy wyposażenie genetyczne po dziadku wystąpi w kombinacji z innym zestawem genów po drugim z rodziców.

Zobacz też: Dziedziczenie grupy krwi

Mąż i ja mamy niebieskie oczy, czy dziecko je odziedziczy?

Jeśli mama ma niebieskie oczy, to jest nosicielką dwóch recesywnych genów niebieskich oczu, podobnie jak tata. W takiej sytuacji dziecko też będzie miało taki kolor oczu. Aby ujawniła się cecha, którą przekazują geny recesywne, potrzebne są dwa takie geny, jeden od mamy, drugi od taty. Jeśli jedno z rodziców ma brązowe oczy, to możliwości dziedziczenia koloru jest więcej. Rodzic, który ma brązowe oczy, może być nosicielem dwóch dominujących genów brązowych oczu lub jednego brązowych, a drugiego recesywnego – jasnych. Jeśli przekaże dziecku gen dominujący, a drugi rodzic ma oczy jasne, to dziecko odziedziczy kolor brązowy (albo zielony, piwny, w każdym razie oczy dziecka nie będą niebieskie). Natomiast jeśli rodzic o ciemnych oczach przekaże dziecku gen recesywny jasnych oczu, to dziecko będzie niebieskookie tak jak drugi rodzic.

Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (8)
avatar

Markopolo
Markopolo | 2017-10-11 05:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Obydwoje Mamy włosy Blond niebieskie oczy garbaty nos ja i żona wspólne cechy a dziecko ciemno brązowe włosy oczy zielononiebieskie nos wąski w tym czasie pracowałem na kontrakcie w Niemczech teraz dowiedziałem się ze mnie zdradzała w tamtym okresie pytanie robić test ojcostwa DNA ? Mam ochotę wypłacić bo chyba wiem komu kopy na jaja za każdy rok wychowywania jego dziecka i jego obojętność a związek ? Chyba właśnie się skończył ...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ala
Ala | Markopolo | 2017-11-05 06:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem szatynką, mąż brunetem, oboje mamy brązowe oczy. Córka jest ciemnowłosa i ma również brązowe oczy, a syn jest blondynem i ma oczy niebieskie...moi rodzice byli niebieskoocy, a rodzice męża - mama brunetka, a ojciec blondyn z niebieskimi oczami... Nie rób żadnych dochodzeń, tak bywa . Masz fajne, zdrowe dziecko, dziękuj losowi...

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2015-12-29 14:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Opis dziecka i przybliżony wygląd możecie sobie wygenerować na bobo-maker.pl Tylko trzeba wypełnić test i można dodać zdjęcia jak się ma. Wtedy generuje się opis

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

das
das | Kasia | 2016-12-22 02:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przestań spamować i reklamować się na każdym portalu...

Odpowiedz

Pabloona
Pabloona | 2015-11-22 01:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie ważne czy dziecko jest rude czy nazywa się Kacper Tw... ważne by rodzice je kochali tak jak MT i AT!

Odpowiedz

77
77 | 2015-06-12 06:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przede wszystkim żeby dziecko było zdrowe i szczęśliwe.
A wypisywanie głupot o stopniach z matmy ( co jest wynikiem tylko pracowitości ) kończy się wielkim bólem życiowym jak się jest przekonanym o swoich zdolonościach i idze się na dobry wydział matmy gdzie trzeba czegoś więcej niż odtwarzania schemtów. Ocenki to nie inteligencja, potem tacy ludzie strasznie cierpią wychodząc z lo, bo nie są wystarczająco zdolni żeby cokolwiek osiągnąć.

Odpowiedz

mac
mac | 2014-06-05 16:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chciałbym by moje dziecko było zawsze zdrowe i nic poza tym

Odpowiedz

Viola
Viola | 2014-05-12 19:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chciałam, by moja córcia była podobna do taty, ale widać moje geny silniejsze, bo wszyscy mówią, że skóra zdarta z mamy, ale charakterek ma po teściowej :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?