Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

To dziecko to cud! Pierwszy taki poród na świecie

| aktualizacja: 18.12.2016 | 0

To niezwykłe, do czego zdolni są lekarze, by pomóc kobiecie urodzić zdrowe dziecko. Zobacz, dlaczego ta historia poruszyła nas wszystkich!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Niemowlę śpi w ramionach mamy
fot. Fotolia
24-letnia Moaza Al Matrooshi od dziecka chorowała na beta-talasemię, dziedziczną niedokrwistość, która nieleczona może prowadzić do śmierci. Gdy miała 9 lat, konieczna była chemioterapia, która mogła uszkodzić jajniki i uniemożliwić jej zajście w ciążę w przyszłości. Na prośbę matki lekarze pobrali tkankę z prawego jajnika i zamrozili ją. Przez lata fragmenty jajnika były przechowywane w ciekłym azocie w szpitalu w Leeds.

Cudowne dziecko

Po wielu latach leczenia i przeszczepie szpiku kostnego, lekarze wszczepili kobiecie pobrane i zamrożone tkanki. Poziom hormonów u Al Matrooshi w końcu się ustabilizował, znów zaczęła miesiączkować. Aby zajść w ciążę, wraz z mężem zdecydowali się na skorzystanie z metody in vitro. Kilka dni temu kobieta urodziła zdrowego chłopca. "To cud, że mam w ramionach mojego synka" – powiedziała w rozmowie z BBC.

Pierwszy taki przypadek na świecie

To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek na świecie. Chociaż na świecie już kilkadziesiąt kobiet urodziło dzieci po podobnym zabiegu, Moaza Al Matrooshi jest pierwszą kobietą, u której pobrano i zamrożono tkanki, zanim weszła w okres dojrzewania. "To ogromny krok. Wiedzieliśmy już, że przeszczep tkanki jajnika działa u starszych kobiet, ale nie wiedzieliśmy, że możemy pobrać tkankę od dziecka, zamrozić i sprawić, by potem zadziałała jeszcze raz" – powiedziała Sara Matthews, ginekolożka ze szpitala Portland. Musicie przyznać, że to niezwykłe, czego dziś potrafią dokonać lekarze!

Gratulujemy młodym rodzicom!

Czytaj także: Tak wyjątkowa ciąża prawie nigdy się nie zdarza!

źródło: BBC News, Wysokie Obcasy
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?