Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy to początek porodu?

| aktualizacja: 30.11.2016 | 1

Czy będę wiedziała, że właśnie zaczyna się poród? Czy nie urodzę w sklepie albo samochodzie? Przeczytaj, po czym poznać, że rodzisz.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
kobieta, ciąża, brzuszek, telefon, leżeć
Obawiasz się, że przegapisz początek akcji porodowej. Spokojnie. Poród to długi proces – trwa zwykle 8–12 godzin u kobiety, która rodzi po raz pierwszy (4–8 godzin u rodzącej kolejne dziecko).
Powiemy ci, czego możesz się spodziewać.

Pierwsze zwiastuny porodu

Już miesiąc przed porodem organizm zacznie ci dawać sygnały, że zbliża się termin porodu. Dziecko ma coraz mniej miejsca, dlatego porusza się mniej energicznie. Możesz wtedy poczuć nieregularne, niebolesne skurcze Braxtona-Hicksa. Skurcze te mają za zadanie „przegrupować” mięsień macicy i ukształtować jej dolny odcinek w taki sposób, aby był gotowy do porodu.

Na kilka tygodni przed porodem dziecko może obniżyć się w kanale rodnym (brzuch się „opuszcza”). Łatwiej ci będzie oddychać, ale jednocześnie może pojawić się uczucie nacisku na pęcherz moczowy, nieprzyjemne kłucia w dole brzucha oraz pachwinach. Teraz obserwuj, czy nie pojawią się inne objawy.
Kilka dni lub godzin przed porodem z kanału szyjki macicy może odejść czop śluzowy – galaretowata wydzielina lekko zabarwiona pasemkami krwi (może też być brunatna). Znaczy to, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać, przygotowując się do porodu.

Znak, że poród się zaczyna

Każdy poród rozpoczyna się i przebiega nieco inaczej. Są jednak dwa typowe symptomy porodu świadczące o tym, że niedługo przytulisz swoje wyczekane dziecko, a mianowicie: Jeśli w terminie porodu zaobserwujesz u siebie napięcie brzucha i pojawi się pierwszy skurcz – nie musisz od razu jechać do szpitala. Czekaj i obserwuj. Czy to rzeczywiście skurcze porodowe? A może po prostu wywołane zmęczeniem mięśni po intensywnym dniu...

Jeśli przyjedziesz do szpitala za wcześnie (sprawdź: Co warto zabrać na porodówkę), z początkiem nieregularnej czynności skurczowej, to może się zdarzyć, że pod wpływem stresu związanego z pojawieniem się w szpitalu skurcze macicy wyciszą się, ustaną. Dlatego w domu sprawdź, czy w każdej pozycji skurcze mają tendencję do nasilania się, czy raczej do wyciszania. Jeśli masz wątpliwości, proponuję, byś weszła do wanny z ciepłą wodą lub wzięła ciepły prysznic.

Skurczów porodowych nie można niczym wyciszyć – ani lekami, ani kąpielą (czytaj też: Skurcze porodowe nie mijają po kąpieli). U pierworódek poród często zaczyna się powoli i łagodnie. Wykorzystaj więc te ostatnie godziny przed wyjazdem do szpitala na gromadzenie sił, które będą ci wkrótce bardzo potrzebne. Jeśli masz ochotę, zjedz coś pożywnego. Często odwiedzaj toaletę (pełen pęcherz może utrudniać postęp porodu). Zadzwoń do męża i... odpoczywaj!

Czytaj też: Jak wyglądają i jak odchodzą wody płodowe?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

dagax79
dagax79 | 2007-12-05 13:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Od 2 dni leci mi jakas galaetka przezroczysta czy to jest moze czop?Brzuch mi twardnieje ale bezbolesnie tylko troche krzyz mnie boli.co robic?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?