Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czego twoje dziecko nauczy się w przedszkolu?

| aktualizacja: 14.09.2017 | 4

Podstawa programowa to dokument, który wyznacza główny cel całej edukacji przedszkolnej oraz to jakie zadania muszą być realizowane, by dzieci osiągnęły konkretne umiejętności przed pójściem do szkoły. Warto wiedzieć jak powinno wyglądać wychowanie i nauczanie naszych przedszkolaków. Czy podstawa zawiera wszystko, co ważne?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)

Społeczny rozwój dziecka - dziecko na koniec wychowania przedszkolnego wg podstawy programowej powinno już:

  1. Przejawiać poczucie własnej wartości jako osoby, wyraża szacunek wobec innych osób i przestrzegając tych wartości, nawiązuje relacje rówieśnicze.
  2. Odczuwać i wyjaśniać swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np. grupy teatralnej, grupy sportowej.
  3. Posługiwać się swoim imieniem, nazwiskiem, adresem.
  4. Używać zwrotów grzecznościowych podczas powitania, pożegnania, sytuacji wymagającej przeproszenia i przyjęcia konsekwencji swojego zachowania.
  5. Oceniać swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych; przyjmować, respektować i tworzyć zasady zabawy w grupie, współdziałać z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku.
  6. Nazywać i rozpoznawać wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, np. szacunek do dzieci i dorosłych, szacunek do ojczyzny, życzliwość okazywana dzieciom i dorosłym – obowiązkowość, przyjaźń, radość.
  7. Respektować prawa i obowiązki swoje oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby.
  8. Obdarzać uwagą inne dzieci i osoby dorosłe.
  9. Komunikować się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyrażać swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Groszek
Groszek | 2017-11-17 12:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja jestem pełna nadziei :) Pytanie tylko, czy maluch przyuczony do większej swobody potem poradzi sobie w szkole? Mimo wszystko nawet w klasach 1-3 nadal panują sztywne zasady oceniania...

Odpowiedz

Gabi
Gabi | 2017-11-17 12:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka chodzi do przedszkola od dwóch lat i jakoś nie zauważyłam, aby podejście opiekunek się diametralnie zmieniło w tym roku

Odpowiedz

Fifi
Fifi | 2017-11-17 12:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wszystko pięknie, ładnie, ale w praktyce przedszkolanka nadal jest jedna na kilkanaście maluchów i jakoś tego nie widzę :/

Odpowiedz

joanna
joanna | 2017-11-17 12:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Super, że w końcu zwrócono uwagę na fakt, iż każde dziecko nieco inaczej się rozwija. Mam nadzieję, że z taką podstawą programową wychowania przedszkolnego odejdzie się od standaryzacji...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?