Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Kontrowersyjna akcja kliniki leczenia niepłodności

| aktualizacja: 22.04.2014 | 43

Łódzka klinika leczenia niepłodności rozpoczęła akcję "Podziel się jajeczkiem". Celem akcji jest nakłonienie kobiet do oddawania komórek jajowym parom, które nie mogą mieć własnego potomstwa. Za oddanie komórki dawczynie otrzymują wynagrodzenie. Akcja wzbudza kontrowersje.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
in vitro, zapłodnienie, sztuczne zapłodnienie
fot. Fotolia

Pomysłodawcy akcji "Podziel się jajeczkiem" z łódzkiej kliniki leczenia niepłodności mówią o podzieleniu się jajeczkiem, czyli oddaniu komórki jajkowej kobietom, które nie mogą zajść w ciążę. Świadomie nawiązują do akcji typu "podziel się szpikiem", której celem jest ratowanie życia. Jednak oddanie komórki jajowej może powodować określone konsekwencje, z których nie zawsze dawczynie komórek zdają sobie sprawę.

Banki komórek jajowych w Polsce

W Polsce brakuje uregulowań prawnych dotyczących dawstwa komórek jajowych i banków nasienia. Banki nasienia i banki komórek jajowych są jednak tworzone przy niektórych klinikach leczenia niepłodności. Dawstwo nasienia i komórek jajowych opiera się na dyrektywach Komisji Europejskiej.

Kto może być dawcą komórek jajowych

W łódzkiej klinice Salve Medica dawczynią komórek jajowych może być każda kobieta, która jest zdrowa, ma mniej niż 35 lat, nie ma nałogów, rodzinne nie występuje u niej cukrzyca, nadciśnienie, choroby genetyczne, ma ujemne wyniki badań w kierunku HIV, HBS, HCV, WR. Przechodzi też szereg badań krwi. Klinika preferuje też dawstwo rodzinne. Za oddanie komórki ma otrzymać 4 tys. zł, co ma być rekompensatą za poświęcony czas i ewentualne ryzyko powikłań.

Oddawanie komórek jajowych jest też możliwe w niektórych innych klinikach niepłodności. W klinice Invicta program dawstwa komórek jajowych jest adresowany do kobiet, które zamierzają poddać się zapłodnieniu pozaustrojowemu in vitro. W wyniku stymulacji hormonalnej, jakiej są poddawanie, zwykle pobiera się znacznie więcej komórek jajowych, nie wszystkie z nich są następne zapładniane. Pozostałe komórki jajowe można oddać innym parom. Za oddanie komórek klinika nie płaci, za to pary, które zdecydują się na oddanie komórek płacą później mniej za dalsze procedury in vitro lub zyskują możliwość bezpłatnego wykonania in vitro.

Kto jest biorcą komórek jajowych

Biorczyniami komórek jajowych może być kobieta, której z powodu wieku wygasła czynność jajników. Biorczyniami mogą być też kobiety, które przeszły leczenie onkologiczne (niekiedy powikłaniem leczenia onkologicznego jest niemożność posiadania własnego potomstwa, o ile wcześniej komórki jajowe nie zostały zmagazynowane), a także kobiety, które mają choroby genetyczne i boją się je przenieść na potomstwo.

Kontrowersje wokół oddawania komórek jajowych

Akcja "podziel się jajeczkiem" wzbudza kontrowersje. Jest ryzyko, że z powodu proponowania 4 tys. zł zadośćuczynienia będą się zgłaszać kobiety w trudnej sytuacji finansowej, które nie będą brały pod uwagę późniejszych konsekwencji zdrowotnych, jakie może spowodować sztuczna stymulacja jajników w celu wytwarzania dodatkowych komórek jajowych.

Zobacz też: Zamrażanie jajeczek: sposób na przedłużenie płodności?
Banki komórek jajowych, podobnie jak banki nasienia, wzbudzają też kontrowersje etyczne. Dawcy nasienia i dawczynie komórek jajowych często nie zdają sobie sprawy z tego, że konsekwencją oddawania w ten sposób komórek jajowych czy nasienia, czyli własnego materiału genetycznego, może być to, że w przyszłości ich dzieci będą miały przyrodnie rodzeństwo, o którego istnieniu nie będą nawet wiedziały. Jest możliwe, że po latach przyrodnia siostra zwiąże się z bratem, co może powodować skutki zdrowotne dla ich potomstwa.

Zobacz też film: Jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (43)
avatar

20
20 | 2017-07-14 00:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

oddam komore jajowa tylko parze która nie może zajsc w ciaze mam 20 lat nadia.kube@interia.pl

Odpowiedz

Ania
Ania | 2017-06-08 19:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z miłą chęcią oddała bym swoje komórki jajowe mam 28lat jestem znów w ciąży to już będzie 8dziecko moje wszystkie dzieci są zdrowe wesołe radosne żadne dziecko nie choruje ja rownierz nie choruje nie planowałam ciąży bo kolejne dziecko a miałam swoje plany no cóż teraz trzeba urodzić i wychować a chciałabym pomóc osoba które bardzo by chciały mieć dzieci ja jestem spełniona mama wraz z mężem zawsze chcieliśmy mieć dużą. Rodzinę jest mi smutno ze nie które pary chcą a nie mogą ich mieć :-)

Odpowiedz

Basia
Basia | 2017-05-21 07:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sprzedam komórki jajowe mam 34 lata z Kielc i jestem mamą trójki wspaniałych dzieci chłopiec,dziewczynka i chłopiec. Mój mail Barbara_Marzec@interia.pl

Odpowiedz

Martusza
Martusza | 2017-05-18 15:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam.. Jestem z Poznania mam 23 lata dwojke zdrowych dzieci. Oddam swoje komorki jajowe dobrym. Kotakt na maila martuszka_944@wp.pl

Odpowiedz

swiadoma_73
swiadoma_73 | 2017-02-27 13:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Brzmi kontrowersyjnie. Jednak z tego co się orientuje to kobieta, która zdecyduje się oddać swoje komórki przechodzi szereg specjalistycznych badań, przechodzi etap weryfikacji czy może zostać dawcą itp. Jest to bardzo złożony proces. Ogłoszeń tego typu pojawia się sporo, ale taka kobieta wcale nie musi zostać dawczynią. Myślę, że po spotkaniu ze specjalistą takie decyzje często są weryfikowane, a kobieta staje się bardziej świadoma swojej decyzji. I wie z czym to się wiąże.

Odpowiedz

0Rh+
0Rh+ | 2017-02-19 16:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sprzedam komórki jajowe. Szatynka, 25 lat, 163 cm, 55 kg, długie, gęste włosy, niebieskie oczy. Wyższe wykształcenie. 3-ka zdrowych, inteligentnych i urodziwych dzieci. Jestem z Ukrainy, mieszkam w Polsce. Więcej informacji lerchik_perssik@ukr.net

Odpowiedz

Natii
Natii | 2017-02-12 23:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sprzedam komórki jajowe mam 19 lat

Odpowiedz

An
An | 2017-01-28 18:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam mam 30 lat juz oddawałam 2 razy komórki jestem w trudnej sytuacji finansowej arogala2@op.pl

Odpowiedz

Malpkaa
Malpkaa | 2016-12-13 20:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam 22lata i oddam komórki jajowe malpkaa7@wp.pl

Odpowiedz

madzia22
madzia22 | 2016-12-08 22:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sprzedam komórki jajowe mam 22 lata jestem zdrowa bez nalotów. madzia101094@wp.pl

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?