Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Skąd pokrzywka u dziecka? [ZDJĘCIA]

| aktualizacja: 03.07.2017 | 6

Zauważyłaś na skórze dziecka zaczerwienione i swędzące bąble, które przypominają oparzenie pokrzywą? Sprawdź, co może być przyczyną takiej niepokojącej zmiany skórnej. Różne rodzaje pokrzywki u dziecka opisał dla nas dermatolog dr Bartosz Pawlikowski.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
pokrzywka u dzieci, zmiany skórne, problemy skórne, pokrzywka alergiczna, AZS, atopia, wysypka
fot. Fotolia
Pokrzywkę u dziecka może wywołać alergia,  wirus, grzyb lub pasożyt. Zdarza się również, że pokrzywka u dzieci pojawia się jako niepożądany odczyn poszczepienny lub wskutek bakteryjnego nadkażenia skóry. Pokrzywka przypomina bąble podobne do zmian powstających po ukłuciu owada lub po dotknięciu pokrzywą (stąd nazwa choroby). Taką reakcję fachowo nazywa się wysiewem swędzących rumieniowo-obrzękowych zmian skórnych, bąblami pokrzywkowymi.

Jak wygląda pokrzywka u dziecka?

Z reguły bąble pokrzywkowe swędzą. Pokrzywka na skórze dziecka może mieć kolor różowy, czerwony albo porcelanowy. Zmiany skórne mogą mieć średnicę od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Lekarze szacują, że konkretną przyczynę pokrzywki udaje się określić jedynie w 20% przypadków.
Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny pokrzywki u dziecka.

Różne rodzaje pokrzywki u dzieci

Pokrzywkę u dzieci powodują różne czynniki, niektóre z nich trudno określić. Znalezienie winowajcy wysypki u dziecka przypomina pracę detektywa. Zmiany skórne może wywoływać choroba wirusowa, bakteryjna, pasożytnicza lub uczulenie. Pokrzywkę możemy podzielić na różne typy w zależności od tego, co ją wywołało.

Pokrzywka alergiczna

Najczęściej przyczyną pojawienia się pokrzywki na skórze dziecka jest alergia pokarmowa, wziewna lub kontaktowa. Szczególnie atopowe zapalenie skóry – AZS - objawia się pokrzywką.  Zmiany skórne to reakcja na kontakt z alergenem. Dziecko mogło go zjeść, dotknąć lub wchłonąć z powietrza.

Czynnikiem wywołującym uczulenie i pokrzywkę u dziecka może być: 
 • Składnik diety, np. mleko, białko, gluten, ryby, owoc, warzywo, konserwant, przyprawa
 • Kurz (i ukryte w nim roztocza)
 • Sierść zwierząt, np. kota, psa
 • Kosmetyk, np. zawarty w nim konserwant lub składnik ziołowy
 • Detergent, np. pasta do zębów, proszek do prania, płyn do mycia wanienki
 • Pyłki roślin, np. brzozy, dębu, topoli, traw (zobacz kalendarz pylenia)
 • Leki, np. penicylina
Tak może wyglądać dziecko z ostrą pokrzywką alergiczną. Reakcja na składnik diety, leki lub atopowe zapalenie skóry:














Tak może wyglądać dziecko z pokrzywką alergiczną (reakcja na leki, alergeny powietrzopochodne lub jad owadów):












 

Co robić, kiedy dziecko ma pokrzywkę?

Zabierz dziecko z pokrzywką skórną do lekarza. Zastanów się, czy ostatnio dodałaś do diety dziecka coś nowego lub zmieniłaś jego krem lub balsam do ciała. Wiele rodzajów alergii można wykryć przy pomocy testów (gdy organizm zetknie się z alergenem, produkuje określone przeciwciała w klasie IgE), ale trudno zrobić test na wszystko, z czym maluch miał kontakt. Jeśli wyniki wskazują na alergię, może wystarczyć podanie leków antyhistaminowych lub unikanie alergenu (co jest stosunkowo łatwe przy alergiach pokarmowych). Po 10-14 dniach objawy powinny ustąpić.
Przeczytaj: Jak sprawdzić, czy to alergia pokarmowa

Pokrzywka z powodu infekcji wirusowej, grzybiczej lub bakteryjnej

U dzieci bardzo często przyczyną pokrzywki są infekcje, w tym ukryte ogniska siejące. Dlatego warto przebadać dziecko laryngologicznie (w kierunku przewlekłego zapalenia migdałków) i stomatologicznie (w kierunku próchnicy). Bywa, że przyczyną pokrzywki na skórze dziecka jest zakażenie układu moczowego.

Pokrzywka przez pasożyty

Nie zdziw się, gdy u dziecka z pokrzywką lekarz zleci wykonanie badania krwi i kału. Pokrzywka  na skórze dziecka to może być objaw obecności pasożytów: owsików, lamblii, tasiemca, glisty. Pasożyty nie tylko żywią się pokarmem przeznaczonym dla człowieka, ale również wydzielają toksyczne substancje, zatruwając tym samym organizm! Efekty tego widać na skórze.

Tak może wyglądać skóra dziecka z pokrzywką ostrą, wywołaną infekcją (wirusową, bakteryjną) lub obecnością pasożytów












 


Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) a pokrzywka

Rodzic przed szczepieniem powinien być poinformowany przez lekarza o możliwości wystąpienia reakcji po szczepieniu i o tym, jak jej zapobiec. Zwykle wystarczy przykładać okłady w miejscu szczepienia i ewentualnie podać środek przeciwgorączkowy. Niepożądanym odczynem poszczepiennym mogą być też odczyny alergiczne: np. pokrzywka. Zgodnie z definicją, za NOP może być uznana każda niepożądana reakcja, która pojawi się w 4 tygodnie po podaniu szczepionki, a przypadku szczepionki przeciw BCG – w ciągu 12 miesięcy od podania. Jak najszybciej trzeba powiedzieć o pokrzywce lekarzowi. Jeśli będzie podejrzewać NOP, to oprócz pomocy dziecku, wypełni formularz zgłoszenia NOP i przekaże go Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Zgłoszenia NOP są przesyłane do NIZP-PZH.  Jeśli się potwierdzą, PZH występuje o wycofanie z obrotu danej serii szczepionki.

Zobacz: Kalendarz szczepień

Pogryzienie przez mrówki, pszczoły, osy...

Pokrzywka na skórze dziecka może się pojawić po spotkaniu z osą, pszczołą lub szerszeniem. Alergia na jad pszczoły może jednak skończyć się gorzej niż samą pokrzywką - może wywołać zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. Jednymi z mniej niebezpiecznych żyjątek są mrówki, ale to właśnie ich inwazję możesz przegapić, gdy dziecko bawi się w trawie lub na kocu. Mrówki mogą boleśnie pogryźć i zazwyczaj kończy się to pokrzywką. Samice mrówki mają silnie drażniący jad (kwas mrówkowy), który powoduje bolesne podrażnienie. Jego działanie jest miejscowe – nie wywołuje reakcji ogólnej organizmu. Do skóry dziecka przyłóż zimny kompres, np. z wody, lodu. To powinno mu pomóc. 

Przeczytaj: Uczulenie na jad owadów

Pokrzywka barwnikowa

Należy do grupy schorzeń zwanych mastocytozami. Ten rodzaj pokrzywki charakteryzuje się występowaniem wykwitów plamkowych i grudkowych, nacieków w skórze lub innych tkankach (np. błonach śluzowych). Pokrzywka barwnikowa zwykle pojawia się w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka, rzadziej do 3. r.ż, jednakowo często u obu płci. W leczeniu pokrzywki barwnikowej w zależności od zaawansowania choroby, stosuje się leki miejscowe (blokery kalcyneuryny, steroidy) lub ogólne (leki przeciwhistaminowe). Ważne jest, by w miarę możliwości eliminować czynnik sprzyjający uwalnianiu histaminy z mastocytów – to może być składnik diety, stres, zimna woda.

Pokrzywka od słońca, zimna lub ciepła

Wystąpienie pokrzywki na skórze dziecka to może być reakcja na słońce. To pokrzywka wywołana ekspozycją na różne długości fal widma słonecznego: UVA, UVB, UVC, światło widzialne. Ten rodzaj pokrzywki nazywamy fizykalną. Pamiętaj, żeby zawsze chronić niemowlę przed słońcem. Starsze dziecko i siebie też!

Czynniki, które mogą wywołać pokrzywkę fizykalną to: 
 • światło
 • ucisk
 • wibracje
 • nagła zmiana temperatury
 • ciepło - fizykalna reakcja pokrzywkowa następuje po ogrzaniu określonej powierzchni ciała do ponad 40 stopni Celsjusza przez co najmniej 5 minut.
 • wysiłek fizyczny
 • kontakt z wodą - bąble są małe, silnie swędzące, pojawiają się po kilku minutach od kontaktu z wodą i utrzymują się do 2 godzin. Wycieranie skóry może nasilić objawy. 
Zobacz też:
dr Bartosz Pawlikowski konsultacja: dr Bartosz Pawlikowski
specjalista dermatolog, pediatra. Konsultant w dziedzinie dermatologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Założyciel Kliniki Medevac, www.medevac.com.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Ada
Ada | 2017-08-02 08:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też się przestraszyłam jak zobaczyłam u córki pokrzywkę na skórze. Na szczęście mamy zaufanego dermatologa w certusie (pzń), który szybko zdiagnozował skąd się wzięła. Mała ma alergię na kota, z którym się wcześniej bawiła u sąsiadki :/

Odpowiedz

jusia
jusia | 2017-04-29 16:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

okazalo sie ze to swierzb... bylismy u lekarza wiec radze wam uwazac z dziecmi w przedszkolu bo to siedlisko chorob

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

bee
bee | jusia | 2017-04-30 23:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a co Ci poradzil? bo u mnie w przedszkolu chyba zaczęła sie epidemia, ale nie potwierdzone. Receptę Ci przepisał czy może cos bez. Bo zaopatrzyłabym sie na wszelki wypadek. A może domowe sposoby jakieś Ci zalecił?

Odpowiedz

dusia
dusia | jusia | 2017-07-31 22:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

i co lekarz zaradził?? jakie leczenie

Odpowiedz

bogna
bogna | dusia | 2017-08-20 20:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

podłączam sie pod pytanie dusi, bo mam podejrzenie , że moje dziecko przywiozło pamiątke z wakacji i nie są to muszelki ;)

Odpowiedz

jusia
jusia | 2017-03-21 19:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

pomocy, moje dziecko ma jakieś dziwne grudki które bardzo go swędzą... :(( co to jest?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?