Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Z ciążą do położnej - w Polsce jak w Holandii

| aktualizacja: 03.06.2014 | 4
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
ciąża, kobieta
Nie tylko lekarz ginekolog może opiekować się kobietą, która spodziewa się dziecka. Od kilku lat w Polsce takie uprawnienia ma również położna. Sprawdź, kto i w jakiej sytuacji może stać się jej pacjentką.
O tym, że pod opieką położnej można być przez całą ciążę, wiedzą Polki, które rodziły za granicą i kandydatki na przyszłe mamy, śledzące światowe trendy. W potocznej świadomości wciąż jednak panuje przekonanie, że położna to osoba, która prowadzi zajęcia w szkole rodzenia albo pomaga podczas porodu przy narodzinach dziecka. Tymczasem od kilku lat polskie położne mogą także - podobnie jak ginekolog - opiekować się kobietą, która spodziewa się dziecka. 

Czy położna ma kompetencje, by prowadzić ciążę?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że ciążę prowadzą lekarze. Lekarze zaś są przyzwyczajeni do tego, że nie wykorzystują w pełni możliwości położnych. Jeśli kobieta jest zdrowa, ciąża przebiega bez komplikacji i poród nie jest obarczony ryzykiem, wiedza i umiejętności położnej wystarczą, by przeprowadzić ciężarną przez te wydarzenia, a potem w połogu opiekować się mamą i jej dzieckiem. Rola położnej na tym się jednak nie kończy. Kobieta, która spodziewa się dziecka, może znaleźć się pod opieką położnej od samego początku ciąży albo przenieść się do jej gabinetu w dowolnym momencie. Takie możliwości mają przyszłe mamy w Holandii czy Wielkiej Brytanii. Od kilku lat pozwala na to również obowiązująca w Polsce Ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej.

Czy położna tak jak lekarz może mieć swój gabinet?

Położna może prowadzić indywidualną praktykę. Podobnie jak lekarz może rozpoznać ciążę, założyć kartę ciąży, skierować na badania (ale będą odpłatne), pobrać materiał do analiz, przeprowadzić ktg (kardiotokografię), czyli słuchanie bicia serca dziecka, wykonać badanie położnicze wewnętrzne. Jej obowiązkiem jest zwracanie uwagi na wszystko, co może być zagrożeniem dla przebiegu ciąży, by skierować pacjentkę na konsultację lekarską, gdy zajdzie taka potrzeba.

Z czego wynika prawo położnych do prowadzenia ciąży?

U jego podstaw leży założenie, że nie należy traktować każdej ciąży jako patologii. W szpitalu, ku zdziwieniu niektórych rodzących, przebieg porodu wpisuje się w dokument nazywany „kartą choroby", a przecież nikt nie chorował, tylko przyszło na świat dziecko... Inna kwestia dotyczy poczucia bezpieczeństwa. Badania potwierdzają, że kobieta, która czuje się bezpiecznie, łatwiej rodzi. Zapewnienie dobrej opieki przed porodem, dobry kontakt z osobą, która przez dziewięć miesięcy staje się bliską znajomą, może wyraźnie podnieść poziom bezpieczeństwa. Zauważono także związany z poczuciem bezpieczeństwa spadek interwencji medycznych.

Czytaj też: Co ułatwi poród- żel, tens, gaz, czy coś innego?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Bożka
Bożka | 2015-12-04 12:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czasami młody niedoświadczony lekarz nie ma żadnego doświadczenia i małą wiedzę.

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2014-06-03 10:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Lekarz to lekarz, ma większą wiedzę. Wolę dmuchać na zimne.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

k
k | Anonim | 2015-12-03 20:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Taaa... lekarz po kilku latach pracy ma wiedzę równą studentce, która kończy studia położnicze. Co wie lekarz, który kończy medycynę?- Nic. Dopiero jeśli łaskawie zrobi specjalizacje to zaczyna mieć o tym jakieś pojęcie. Położne są kształcone w kierunku opieki nad całym życiem kobiety od pierwszego roku studiów, a lekarz? 2 lata zajęć z położnictwa i ginekologii przeplatanych z innymi. W konsekwencji nic nie wie na ten temat. Także drogie Panie, komu bardziej zaufacie- położnej która kształci się w kierunku waszego dobra od pierwszego dnia nauki, czy lekarzowi, który dopiero po kilku latach studiów zaczyna się dowiadywać czym jest położnictwo?

Odpowiedz

kobieta
kobieta | Anonim | 2015-12-03 23:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tiiiia, a położna żadnej nie ma wiedzy, mimo ukończenia studiów, no jakby odjęta od pługa :/
Ech......

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?