Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wiemy, jakie imiona obcego pochodzenia nadali swoim dzieciom polscy rodzice

| aktualizacja: 11.09.2015 | 11

Od marca rodzice w Polsce mogą nadawać dzieciom imiona obcego pochodzenia. Sprawdź, jakie obco brzmiące imiona zostały już zarejestrowane w urzędach stanu cywilnego.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
imię dla dziecka, obce imiona dla dziecka, imiona obcego pochodzenia, imiona dla dzieci, polskie imiona
fot. Fotolia
To, czy twoje dziecko będzie miało w przedszkolu koleżanki i kolegów o obco brzmiących imionach, rozstrzyga się już dziś. Rodzice zaczęli korzystać z możliwości, jaką dały im nowe przepisy, które zezwalają na nadawanie imion dzieciom obcego pochodzenia. Wcześniej mog ły otrzymać je jedynie dzieci, których przynajmniej jeden rodzic był cudzoziemcem. Teraz obywatelstwo i narodowość rodziców nie ma znaczenia. To ważna zmiana, jaka weszła w życie 1 marca 2015 roku.

Imię, które będzie nosić dziecko, nie może być ośmieszające, uwłaczające, mieć zdrobniałej formy i powinno wskazywać na płeć - to jedyne ograniczenia, z jakimi można zetknąć się podczas rejestracji dziecka w urzędzie stanu cywilnego. Bez problemu za to zostanie wpisane do metryki imię obcego pochodzenia, zgłaszane przez rodziców legitymujących się polskim obywatelstwem. Zmienione przepisy, które obowiązują od 1 marca 2015 roku, wychodzą naprzeciw potrzebom rodziców. Z danych MSW wynika, że w ciągu niecałych dwóch miesięcy obco brzmiące imiona męskie i żeńskie otrzymało ponad 400 dzieci.

Zobacz też: Najpopularniejsze imiona męskie

Wśród zarejestrowanych imion obcego pochodzenia dominują formy anglojęzyczne (Abigail, Jessica, Henry, Kelvin, Marley, Mike, Quentin). Ale wybór rodziców padł również na inne - znane na zachodzie i południu Europy, a także spoza naszego kontynentu. 
 • Andrea - imię pochodzenia greckiego, popularne w Europie, ale również w Ameryce Północnej i Nowej Zelandii. Co ciekawe - we Włoszech uznawane za imię męskie, nosi je np. znany śpiewak Andrea Bocelli, a w Niemczech nadawane dziewczynkom, czego przykładem jest niemiecka pływaczka Andrea Pollack;
 • Carmen - imię pochodzenia hiszpańskiego;
 • Elena - odpowiednik imienia Helena, popularny m.in. w Grecji, Hiszpanii, Rumunii, Gruzji, na Słowacji;
 • Hannah - najbardziej pierwotna forma polskiego imienia Hanna (i Anna) tak właśnie zapisywana jest w języku hebrajskim, z którego się wywodzi. Popularna w Szwecji, Niemczech i Anglii;
 • Ivo - obca pisownia znanego w Polsce już od XIII wieku imienia Iwo;
 • Lorenzo - włoska forma znanych dawnych polskich imion - Laurencjusz, Laurenty, Wawrzyniec;
 • Marika - węgierska forma imienia Maria;
 • Natan - imię pochodzenia herbajskiego popularne w wielu krajach Europy;
 • Rafael - znany w Polsce przez wiele lat jako Rafał. Forma Rafael jest popularna m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Portugalii i w Czechach;
 • Zeus - imię wywodzące się z greckiej mitologii;
 • Karsten - niemieckie imię męskie, forma pochodna od Christian.
Urodzone w Polsce w 2015 roku dzieci otrzymały również imiona: Ayan (hinduskie), Boyang (chińskie), Fares, Imran (arabskie) oraz Liyinuo.

Polecamy: Najpopularniejsze imiona na świecie

Nadal obowiązuje zasada, że dziecko może otrzymać jedynie dwa imiona - tyle zostanie wpisanych do aktu urodzenia. O tym, czy imię nie jest uwłaczające, ośmieszające i nie zostało podane w formie zdrobniałej, rozstrzyga urzędnik USC. Jego decyzje nie są jednak ostateczne. Jeśli rodzicom zależy na przeforsowaniu swojego pomysłu, mogą odwoływać się do wojewody – gwarantuje to art. 11 ust. 2 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (sprawdź, co jeszcze zmieniło się w rejestracji narodzin dziecka).

Korzystając ze swoich praw, warto jednak wziąć pod uwagę, jak z tym - naszym zdaniem - najładniejszym imieniem będzie się żyło i nam, i dziecku. I nie chodzi jedynie o oryginalność i wyjątkowość. Ale też o odmianę, pisownię, wymyślanie zdrobnień - czy będziemy wołać Abigaileczko, Abigailusiu, czy po prostu tylko Abi, czy zechemy przytulić małego Karstenka, Karstenusia, Karstusia. Imiona obcego pochodzenia mogą sprawdzić się, jeśli rodzice są różnej narodowości lub jeśli mieszkamy za granicą - choć i w tej sytuacji wielu rodziców decyduje się na tradycyjne formy. Rozważmy wszystkie za i przeciw, by imię stało się dla dziecka pięknym prezentem, nie kłopotem. 

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (11)
avatar

Bogumiła
Bogumiła | 2017-08-15 01:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Prawdziwie polskie imiona to tylko rdzennie słowiańskie. W Polsce od bardzo dawna są popularne imiona obcego pochodzenia np. germańskie ( Robert, Norbert, Hubert) , greckie ( Zofia, Katarzyna), hebrajskie ( Ewa, Szymon). Wymienione np. Abigail czy Natan to hebrajskue imiona pochodzenia Biblijnego. Nazywanie ich obcymi w kraju który uchodzi za kraj chrześcijański jest nieporozumieniem.

Odpowiedz

p
p | 2017-05-21 22:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nawet nie macie pojęcia, ile imion w języku polskim ma obce pochodzenie: Andrzej, Katarzyna, Barbara... To nie nasze.

Odpowiedz

Eve
Eve | 2016-07-07 00:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja polecam imiona Patryk Jan to imię wyjątkowe!!!męskie

Odpowiedz

Nati
Nati | 2015-11-01 01:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

żeńskie: Natalia ( moje- polecam), Julia, Patrycja, Martyna, Kinga, Wiktoria, Magdalena, Sandra ewentualnie Roksana lub Malwina a męskie: Dawid (najładniejsze), Szymon, Mateusz, Jakub, Adrian, Fabian, Błażej, Marcel, Kacper, Radosław (nietypowe), Igor ewentualnie Artur

Odpowiedz

Agnes
Agnes | 2015-07-21 16:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ale po co utrudniać dziecku życie? to że nam się coś podoba, nie znaczy, że dziecko będzie z tym szczęśliwe. po co się upierać przy zagranicznej wersji imienia jeśli polski odpowiednik też może być wyjątkowy.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

michal
michal | Agnes | 2015-07-22 00:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba twój odpowiednik ,,wyjatkowo nie udane imie w obu wersjach

Odpowiedz

mama victora
mama victora | 2015-07-21 12:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pary mieszane zawsze mogły w Polsce nadawać dzieciom imiona obcego pochodzenia

Odpowiedz

nico
nico | 2015-07-21 10:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dlaczego to was dziwi? W Polsce mieszka coraz więcej par mieszanych. Takich imion będzie więcej, bo bardzo pomalutku podążamy za społeczeństwem multi kulti. W Anglii rodzice nadają swoim dzieciom imiona z całego świata - kompletnie nikogo to nie dziwi. W Polsce, pokutuje hermetyczne podejście do społeczeństwa. Jak nie Franek, Stasiek, Helenka czy Zosia - to źle, bo mało polskie. Pora otworzyć oczy.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

michał
michał | nico | 2015-07-22 00:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tak napewno ,ciekawa jestem czy rodowici ang. nadaja imie agieszka lub mohamed...

Odpowiedz

Michał
Michał | nico | 2015-07-22 00:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Lepsze Zosia od wannessyy


Odpowiedz

Demoticon
Demoticon | 2015-04-27 20:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Masakra!!!!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?