Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pomyśl zanim coś powiesz – jak nauczyć tego dziecko? Niezwykły eksperyment!

| aktualizacja: 18.08.2016 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
jak nauczyć dziecko odpowiedzialności
fot. Amy Beth Gardner
Dziecko czasem nie zastanawia się, czy swoimi słowami nie rani innych osób. Ta mama znalazła świetny pomysł, jak nauczyć dziecko odpowiedzialności. Wypróbuj!
Kilkuletnie dzieci mówią sporo i nie myślą, czy swoimi słowami nie robią komuś przykrości. Dorośli nie wymagają też od nich cenzurowania swoich wypowiedzi, bo są na to po prostu za małe. Im jednak dzieci starsze, tym bardziej powinny czuć ciężar wypowiadanych słów. Jak ich więc tego nauczyć?

Córeczko - zróbmy eksperyment!

Pewna mama, Amy Beth Gardner, wpadła na bardzo prosty i mądry zarazem pomysł. Gdy jej dziecko rozpoczęło naukę w szkole, kobieta chciała, by córka zrozumiała jaką potęgę mają wypowiadane słowa. Poprosiła więc dziecko o wspólne zrobienie eksperymentu.

Nauka poprzez zabawę - 3 mega eksperymenty

Do jego wykonania potrzebowały tubki pasty do zębów i talerza. Mama poprosiła córkę, by ta wycisnęła pastę z tubki na talerz. Gdy ta wykonała zadanie, mama poprosiła, by dziewczynka z powrotem przełożyła wyciśniętą pastę do tubki. Dziecko zareagowało natychmiast – tego nie da się zrobić! Owszem, tego nie da się zrobić. Na podstawie tego przykładu, mama wytłumaczyła córce, jaką potęgę mają słowa.

"Będziesz czasem dokonywać złego wyboru!"

"Twoje słowa mają siłę życia i śmierci. Kiedy pójdziesz do szkoły musisz zdawać sobie sprawę, jaką wagę mają słowa. Twoje słowa mogą ranić, poniżać, rzucać oszczerstwa. Twoje słowa mogą także leczyć, zachęcać, inspirować i wyrażać uczucia miłości. Będziesz czasem dokonywać złego wyboru. Mi zdarzyło się to trzy razy w tym tygodniu, źle użyte słowa wyrządziły innym szkodę. A ze słowami jest jak z pastą do zębów, gdy się je wypowie, nie można ich z powrotem schować do buzi. Tak jak pasty nie da się wcisnąć z powrotem do tubki.  Pomyśl więc zanim coś powiesz, używaj słów mądrze."

W dzisiejszym świecie, gdy ludzie nie zawsze liczą się z wypowiadanymi słowami, gdy rzucają słowa na wiatr, a później nie dotrzymują obietnic, gdy czasem czyjeś słowa nic nie znaczą, wypowiedź tej mamy ma ogromną moc. Przypomina o zasadach, których już mało kto przestrzega. Dbajmy, by  zaszczepić w naszych dzieciach wiedzę, jak ważna są słowa w życiu i jak niezwykle istotne jest ich mądre i właściwe używanie.

Ten eksperyment można wykorzystać nie tylko odnośnie wagi słów. Można nauczyć dziecko także odpowiedzialności za podejmowane decyzje, nieuchronności pewnych zdarzeń. To bardzo uniwersalny pomysł, który można zastosować w wielu dziedzinach życia.

Czy skorzystasz z eksperymentu tej mamy?

Jak wychować pewne siebie dziecko? - wywiad
Jak wychować dziecko, żeby odnosiło sukcesy?

źródło:scarrymommy
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?