Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jeśli rodzić, to aktywnie

| aktualizacja: 02.06.2014 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
kobieta, szpital, ciąża, poród, brzuszek
fot. Panthermedia
Jeśli wierzysz, że jesteś w stanie sama urodzić dziecko, że drzemią w tobie naturalne siły, które ci w tym pomogą, masz szansę na poród aktywny. Czy wiesz, co to oznacza?
Jeśli myśląc o porodzie, widzisz siebie leżącą, otoczoną położnymi i lekarzami, którzy wydają ci polecenia, to wyobrażasz sobie poród bierny. Poród aktywny nie odbywa się na leżąco (co najwyżej możesz leżeć w jednej z faz). Ale to nie jedyne rozróżnienie. Aktywność podczas porodu to i chęć wzięcia na siebie odpowiedzialności za to, w jaki sposób urodzisz dziecko, i traktowania personelu medycznego jak osób, które mogą ci w tym pomóc. Aktywna postawa wynika z przekonania, że  natura wyposażyła kobietę tak, by mogła samodzielnie urodzić dziecko. Tylko należy stworzyć jej do tego warunki.  

Czy będę wiedziała, co robić podczas porodu?

W świecie wysokich technologii, szczegółowych procedur, dokładnych instrukcji, nagle masz zdać się na coś, co jest nieuchwytne, nieprzewidywalne, czego do tej pory nie widziałaś, nie czułaś i to w tak ważnej chwili, jaką jest przyjście na świat wyczekanego dziecka. Nic dziwnego, że mogą pojawić się wątpliwości. Skąd wiadomo, że natura podpowie mi, kiedy i jak rodzić? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, a w zdobyciu przekonania o tym, że wszystko potoczy się dobrze, pomoże wiedza o przebiegu porodu, którą można zdobyć m.in. na zajęciach w szkole rodzenia. Tam dowiesz się, że twoim zachowaniem podczas narodzin dziecka pokieruje instynkt. To on np. sprawi, że nie będzie ci wygodnie rodzić, leżąc. Jeśli wsłuchasz się w swoje ciało, przybieżesz taką pozycję, w której pomoże ci grawitacja

Czy poród aktywny można zaplanować?

Trudno przewidzieć, w jakiej pozycji urodzisz swoje dziecko. Z obserwacji, jakie prowadzono przy porodach, wynika, że nie ma jednej pozycji, która odpowiadałaby wszystkim kobietom, ale daje się zauważyć pewne prawidłowości, np. mamy, które rodzą w dzień, są bardziej aktywne od tych, których poród przypadł na godziny nocne, a te noszące w łonie duże dziecko, instynktownie wybierają pozycję kolankowo łokciową - w niej bowiem barki dziecka łatwiej przedostają się na świat.

Na czym polega partnerska postawa podczas porodu?

Przyszła mama musi wiedzieć, że nie ma nic dziwnego w zmianach pozycji podczas porodu. To naturalne, że najpierw będziesz chciała stać lub klęczeć, potem może zdecydujesz się na siedzenie, np. na piłce, a rozwiązanie nastąpi, np. gdy ukucniesz. Rodzenie w tak różnych pozycjach nie jest wynikiem naukowych badań, czy postępu medycyny, to powrót do dawnych sprawdzonych metod - tak kobiety rodziły od najdawniejszych czasów. Abyś mogła pójść w ich ślady, wsłuchaj się w siebie i rób bez obaw, co dyktuje ci ciało. Nie analizuj, co pomyśli lekarz lub położna. Personel medyczny ma ci pomóc w narodzinach dziecka, współpracuj z nimi, wyjaśniając swoje potrzeby. Partnerska postawa da ci motywację do podjęcia wysiłku. Jeśli będziesz bierna, nieufna i zalękniona, nie ułatwisz sobie porodu.

Czytaj też: Poród krok po kroku

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Katia
Katia | 2014-06-02 14:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwsze dziecko rodziałam na leżąco i było mi bardzo niewygodnie przeć, ale nie miała wyboru. Za około miesiąc zostanę podwójną mamą. Mam nadzieję, że teraz będę mogła poszaleć na porodówce. Nie dam się położyć.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?