Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Poród może boleć mniej

| aktualizacja: 12.07.2013 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
bóle porodowe
fot. Panthermedia
Poród boli – nie ma się co oszukiwać. Ale można zmniejszyć bóle porodowe, nawet jeśli nie zamierzasz wziąć znieczulenia. Sprawdź, co zrobić, byś na porodówce cierpiała jak najmniej.

Zaproś na poród kogoś bliskiego

Może ci się wydawać, że to banalny sposób, ale istnieje szereg badań, z których wynika, że obecność bliskiej osoby przy rodzącej kobiecie, działa na nią uspokajająco i relaksująco. A w takim stanie znacznie łatwiej zapanować nad bólem.

Odpowiednio oddychaj

Najłatwiej prawidłowego oddychania nauczysz się, chodząc do szkoły rodzenia. Jeśli jest już na to za późno albo z jakiś względów nie możesz uczęszczać na zajęcia, wykorzystaj poniższe wskazówki. We wczesnej fazie porodu postaraj się oddychać w miarę normalnie. Potem spróbuj nabierać powietrze nosem, a wydychać ustami. Ten sposób oddychania możesz połączyć z myśleniem relaksacyjnym, np. wdycham energię, wydycham ból. Kiedy poczujesz, że głębokie oddechy przestają pomagać, w czasie skurczów oddychaj szybko, a wzrok staraj się skupić na jednym punkcie (to pomaga skoncentrować się).

Skup się na relaksujących obrazach

Wyobraź sobie szum fal, poranek nad morzem albo swoje malutkie dziecko w kołysce. Generalnie myśl o tym, co cię uspokaja. Wyobrażaj sobie szczegóły: skup się nie tylko na obrazie, ale także na zapachach, dźwiękach. Takie wizualizacje dobrze jest poćwiczyć jeszcze przed porodem, bo chodzi o to, by uzyskać jak największy stan skupienia. Pomoże on złagodzić ból.

Poproś o masaż

Poproś osobę, która towarzyszy ci przy porodzie, by pomiędzy skurczami masowała twoje skronie, skórę głowy, ramiona i pięty – w tych miejscach najczęściej gromadzi się napięcie. Podczas skurczów natomiast bardzo pomaga naciśnięcie grzbietem dłoni dolnej części pleców.

Słuchaj muzyki

Nagraj sobie wcześniej muzykę, która cię wycisza, uspokaja. Takie dźwięki podczas porodu pomogą ci się rozluźnić i ułatwią wyobrażanie sobie przyjemnych rzeczy.

Weź kąpiel

Jeśli masz możliwość, weź ciepłą kąpiel albo prysznic. Woda rozluźnia mięśnie, daje uczucie nieważkości i pozwala odpłynąć napięciom. Gdy nie możesz skorzystać z wanny lub prysznica, dbaj o to, by partner lub położna co jakiś czas przecierali twoją twarz, ręce i nogi wilgotną ściereczką – niby nic, ale poczujesz się troszkę lepiej.

A JEŚLI CHCESZ SIĘ PRZEKONAĆ, CZY MĘŻCZYŹNI DALIBY RADĘ RODZIĆ DZIECI, KLIKNIJ TUTAJ. WARTO!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?