Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Naturalnie czy przez cesarkę: dziecku nie jest wszystko jedno!

| aktualizacja: 07.01.2016 | 13

Dziecko spokojnie śpi, a tu nagle ktoś siłą wyciąga je na obcy świat: tak z punktu widzenia noworodka wygląda tzw. planowe cesarskie cięcie. Cesarka ratuje życie i zdrowie, ale wykonana niepotrzebnie może zaszkodzić dziecku.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
noworodek
fot. Fotolia
Boisz się bólu podczas porodu naturalnego? Masz prawo do znieczulenia. Jeśli strach przed bólem i przed tym, że sobie nie poradzisz, to główne powody cesarskiego cięcia, zobacz, jak rodzaj porodu wpływa na dziecko. Opowiada dr n. med. Beata Pawlus, pediatra neonatolog.

Jakie znaczenie ma dla dziecka to, czy urodziło się drogami natury czy przez cesarskie cięcie?

Jest na ten temat wiele różnych opinii. Ze strony neonatologa mogę powiedzieć, że cesarskie cięcie jest błogosławieństwem, gdy poród zagraża zdrowiu dziecka lub mamy. Jednak obecnie bardzo często w wielu sytuacjach wykonuje się cesarskie cięcie z powodu niewyjaśnionych lęków mamy. Albo trendów modowych, bo kobiecie wydaje się, że taki poród jest bezpieczniejszy.

Dlaczego rodzaj porodu jest tak ważny dla dziecka?

Najtrudniejsza sytuacja jest wtedy, jeśli cięcie cesarskie jest wykonywane planowo, dlatego że położnik umówił się z mamą na konkretny dzień, a nie rozpoczęła się jeszcze czynność skurczowa macicy. Noworodek "nie wie", że ma się urodzić. Spokojnie śpi i nagle ktoś go siłą "wyciąga na świat". Jest wtedy bardziej zagrożony np. zachłyśnięciem się wodami płodowymi, bo jest nieprzygotowany do przyjścia na świat, nie dostał żadnego sygnału, że w najbliższym czasie się urodzi.
Jeśli już ma dojść do cięcia cesarskiego, to my, neonatolodzy, wolimy, by poród sam się zaczął, by rozpoczęła się akcja skurczowa.
Czytaj też: Pierwsze chwile po urodzeniu - wielkie zmiany w życiu dziecka

Dla zdrowia noworodka jest różnica, jaką drogą przyszedł na świat?

Tak. Planowe cięcie cesarskie może utrudniać adaptację noworodka do świata. Po wielu wykonanych planowo cięciach cesarskich, właśnie wtedy, gdy jeszcze nie rozpoczęła się czynność skurczowa macicy, okazuje się, że noworodek nie może zostać przy mamie, bo nie wchłonął się dobrze płyn płucny albo doszło do zaburzeń oddychania. Dziecko musi znaleźć się w inkubatorze. Często wystarcza doba, by wszystko wróciło do normy, jednak pierwsze godziny życia dziecka są ważne. Lepiej, jeśli noworodek spędzi je na brzuchu mamy, a nie w inkubatorze.
Czytaj też: Cesarka czy poród siły natury - mam porównanie i...

Czy to prawda, że dziecko po cesarskim cięciu ma inne bakterie na skórze i w przewodzie pokarmowym?

Tak. Cesarskie cięcie może powodować odmienną kolonizację (zasiedlenie bakteriami) skóry i przewodu pokarmowego, bo dziecko nie przecisnęło się przez kanał rodny, nie poleżało na brzuchu mamy, nie possało piersi. Ma to znaczenie dla późniejszego zdrowia dziecka: dzieci urodzone w wyniku cesarskiego cięcia częściej chorują np. na alergię.

Cesarskie cięcia są wykonywane za często?

Moim zdaniem, jest wiele niepotrzebnych cięć cesarskich. Gdy zaczynałam pracować jako neonatolog, 16-20 proc. dzieci przychodziło na świat drogą cesarskiego cięcia, obecnie - już ponad 35 proc. Boję się, że jeśli sytuacja się nie zmieni, to za kolejne 25 lat wydarzeniem będzie poród siłami natury.
Cięcie cesarskie jest operacją, może ratować życie lub zdrowie mamy lub dziecka. Jednak wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia powinny być względy medyczne.

Dr n. med. Beata Pawlus jest pediatrą neonatologiem. Kieruje Oddziałem Neonatologii Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie

Czytaj też: 7 rzeczy, które potrafi noworodek
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (13)
avatar

Pralina
Pralina | 2016-11-09 13:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zapomniałam dodać iż nie miałam znieczulenia ani żadnych innych polepszaczy humoru niestety, a widzicie jednak sie udało i żyję i dziecko też całe i zdrowe

Odpowiedz

Pralina
Pralina | 2016-11-09 13:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W moim otoczeniu CC to już jest norma, a jak napisane w artykule nie trzeba czekać 25 lat aby wielkim wydarzeniem był poród SN bo u mnie już tak jest. Ja rodziłam naturalnie i cieszę się dzięki Bogu ani mi ani dziecku nic nie było i przebiegało pomyślnie :) Nacierpiałam się bolało jak cholera męczarnia przez 12 godzin jakich nigdy w życiu nie przeżyłam ale było warto :) dla tego małego cudu :) a wśród znajomych mam i kobiet jestem bohaterką bo jako jedna z na prawdę nielicznych rodziłam sn :) Oczywiście nie mam nic przeciwko CC gdy istnieje zagrożenie życia mamy lub dziecka jeśli tyko by sie tak działo to zrozumiałe że medycyna pozwala na to aby ratowac życie

Odpowiedz

Jola 32
Jola 32 | 2016-11-09 09:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rodziłam przez cc i jestem zadowolona dziecko zdrowe.Jestem za cesarskim cięciem i będę namawiać kobiety do tego.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Marta
Marta | Jola 32 | 2016-11-10 12:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja tak samo! każda kobieta ma prawo do wyboru jak chce rodzić, takie jest moje zdanie! ja również rodziłam przez cesarskie cięcie i urodziłam pięknego,zdrowego synusia! nie wiem,jak można straszyć kobiety takimi bzdurami i wypowiada się sam lekarz-autorytet! wszystko się może zdarzyć. Moja koleżanka rodziła siłami natury i urodziła chłopca z niedotlenieniem,bo lekarze zwlekali z cesarką! niestety odbiło się to na zdrowiu dziecka! ( taki przypadek również był w mojej rodzinie) większe ryzyko jest rodzić siłami natury niż cesarskim cięciem i zachęcam wszystkie kobiety do rodzenia w ten sposób!

Odpowiedz

Ola
Ola | 2016-11-09 09:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kobiety czy wy nie rozumiecie różnicy, pomiędzy wynikami badań naukowych, polegających na obserwacji setek albo i tysięcy dzieci przez kilka lat, a waszymi opiniami na podstawie obserwacji dziecka swojego i sąsiadki? To super, że mialyscie CC i bez komplikacji, dziecko zdrowe, tylko się cieszyć. Wieloletnie obserwacje pokazują zupełnie coś innego to poród SN jest bezpieczniejszy dla dziecka i matki i dzieci po nim są zdrowsze. Z faktami nie ma co dyskutować i się obrażać, że ktoś was straszy i wywołuje poczucie winy. Lekarze mają o wynikach badań nie mówić dla waszego lepszego samopoczucia?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Marta
Marta | Ola | 2016-11-10 12:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie wiem czy słyszała pani o przypadkach jakie zdarzają się w czasie porodów naturalnych? ja mogę sporo powiedzieć i wypowiadać się na tematy medyczne ponieważ pracuję w służbie zdrowia,Moja szwagierka jest znanym lekarzem-ginekologiem,odbiera porody i sama miała 2 cesarskie cięcia na żadanie. Moja opinia jest za CC,pani może inna ale proszę,żeby pani nie negowała decyzji kobiet,bo kazda ma prawo do własnych opinii a tym bardziej decyzji. Szanuję pani zdanie,ale niech pani uszanuje również zdanie innych. Pozdrawiam

Odpowiedz

grajzerka
grajzerka | 2016-11-09 09:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje zdanie jest takie: jesteśmy kobietami, nasze ciało jest przystosowane do rodzenia SN i jak sama nazwa wskazuje to jest naturalne. Cesarka jest rozwiązaniem awaryjnym, gdy poród SN nie jest możliwy. Rodziłam dwa razy, oba porody SN, za każdym razem się bałam, to jest chyba normalne, boimy się bólu i chciałybyśmy tego uniknąć, ale naturalny poród ma o wiele więcej plusów niż cc, a powikłania mogą zdarzyć się zawsze.

Odpowiedz

Nadine29
Nadine29 | 2016-05-09 13:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie zgadzam się z artykułem !! tak naprawdę każdy poród siłami natury jest dla dziecka niebezpieczny (dla mamy również!). W dzisiejszych czasach, wiele kobiet zaczyna rodzić naturalnie, ale bardzo często ten naturalny poród kończy się jednak bezpieczniejszą formą - cesarką. Taka prawda! mam wiele koleżanek, które zaczynały rodzić sn, ale po drodze występowały różnego rodzaju komplikacje i i tak kończyło się na stole operacyjnym. A i dzieci po cc nie są gorsze, chorowite, czy z alergiami. Wciskacie kit żeby promować rodzenie sn, ale argumenty macie słabiutkie!

Odpowiedz

magda
magda | 2016-04-26 13:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja córka urodziła się przez cc ale ze skurczami. mimo ze miałam planowaną cc z powodów medycznych, to w dniu kiedy miałam sie zgłosić, tak się bałam że skurczy dostałam. bałam się bo 2 lata prędzej przeszłam operacje na sprawy kobiece i wiedziałam jaki tj ból po cięciu brzucha. noo i na moje nieszczescie po cc miałam powikłania i trafiłam znów do szpitala:(

Odpowiedz

anna
anna | 2015-10-19 15:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie zgadzam się miałam planowana cc pojechałam we wtorek bez skurczow na własne zyczenie dzięki znajomoscia i co mój maly 10 punktów ma rok zadnych alergii nigdy nawet goraczki nie miał a pani obok dziecko po porodzie naturalnym od razu z zapaleniem pluc 2 dziecko tez będę rodzic przez cc powinnysmy mieć prawo wyboru same jak rodzimy bez laski

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

awa
awa | anna | 2016-11-09 12:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To, że syn dostał 10 punktów nie znaczy, że w przyszłości nie będzie miał problemów. Alergia może ujawnić się w przyszłości i jak powiedziała pani doktor mieć np. alergie. Ja urodziłam troje dzieci przez cc. Dwoje już się prosiło na świat, więc "wiedziały", że się będą rodzić. Trzecia cc była robiona planowo, żeby nie dopuścić do skórczy macicy (istniało zagrożenie jej pęknięcia). Cała trójka ma skłonność do alergii kontaktowych, chociaż ani w mojej rodzinie ani w męża nie ma alergików

Odpowiedz

Jol
Jol | 2015-10-16 23:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale statystycznie dzieci po porodzie nat rzadziej chorują, i o to chodzi. Co nie znaczy, że dziecko po cesarce zawsze będzie chore

Odpowiedz

EliLy
EliLy | 2015-10-16 17:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja urodziłam się przez cesarskie cięcie jako jedna z moich sióstr i jako jedna z nich nie choruję, czego nie mogę powiedzieć o rodzeństwie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?