Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Naturalnie czy przez cesarkę: dziecku nie jest wszystko jedno!

| aktualizacja: 10.11.2017 | 18

Dziecko spokojnie śpi, a tu nagle ktoś siłą wyciąga je na obcy świat: tak z punktu widzenia noworodka wygląda tzw. planowe cesarskie cięcie. Cesarka ratuje życie i zdrowie, ale wykonana niepotrzebnie może zaszkodzić dziecku.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
noworodek
fot. Fotolia
Boisz się bólu podczas porodu naturalnego? Masz prawo do znieczulenia. Jeśli strach przed bólem i przed tym, że sobie nie poradzisz, to główne powody cesarskiego cięcia, zobacz, jak rodzaj porodu wpływa na dziecko. Opowiada dr n. med. Beata Pawlus, pediatra neonatolog.

Jakie znaczenie ma dla dziecka to, czy urodziło się drogami natury czy przez cesarskie cięcie?

Jest na ten temat wiele różnych opinii. Ze strony neonatologa mogę powiedzieć, że cesarskie cięcie jest błogosławieństwem, gdy poród zagraża zdrowiu dziecka lub mamy. Jednak obecnie bardzo często w wielu sytuacjach wykonuje się cesarskie cięcie z powodu niewyjaśnionych lęków mamy. Albo trendów modowych, bo kobiecie wydaje się, że taki poród jest bezpieczniejszy.

Dlaczego rodzaj porodu jest tak ważny dla dziecka?

Najtrudniejsza sytuacja jest wtedy, jeśli cięcie cesarskie jest wykonywane planowo, dlatego że położnik umówił się z mamą na konkretny dzień, a nie rozpoczęła się jeszcze czynność skurczowa macicy. Noworodek "nie wie", że ma się urodzić. Spokojnie śpi i nagle ktoś go siłą "wyciąga na świat". Jest wtedy bardziej zagrożony np. zachłyśnięciem się wodami płodowymi, bo jest nieprzygotowany do przyjścia na świat, nie dostał żadnego sygnału, że w najbliższym czasie się urodzi.
Jeśli już ma dojść do cięcia cesarskiego, to my, neonatolodzy, wolimy, by poród sam się zaczął, by rozpoczęła się akcja skurczowa.
Czytaj też: Pierwsze chwile po urodzeniu - wielkie zmiany w życiu dziecka

Dla zdrowia noworodka jest różnica, jaką drogą przyszedł na świat?

Tak. Planowe cięcie cesarskie może utrudniać adaptację noworodka do świata. Po wielu wykonanych planowo cięciach cesarskich, właśnie wtedy, gdy jeszcze nie rozpoczęła się czynność skurczowa macicy, okazuje się, że noworodek nie może zostać przy mamie, bo nie wchłonął się dobrze płyn płucny albo doszło do zaburzeń oddychania. Dziecko musi znaleźć się w inkubatorze. Często wystarcza doba, by wszystko wróciło do normy, jednak pierwsze godziny życia dziecka są ważne. Lepiej, jeśli noworodek spędzi je na brzuchu mamy, a nie w inkubatorze.
Czytaj też: Cesarka czy poród siły natury - mam porównanie i...

Czy to prawda, że dziecko po cesarskim cięciu ma inne bakterie na skórze i w przewodzie pokarmowym?

Tak. Cesarskie cięcie może powodować odmienną kolonizację (zasiedlenie bakteriami) skóry i przewodu pokarmowego, bo dziecko nie przecisnęło się przez kanał rodny, nie poleżało na brzuchu mamy, nie possało piersi. Ma to znaczenie dla późniejszego zdrowia dziecka: dzieci urodzone w wyniku cesarskiego cięcia częściej chorują np. na alergię.

Cesarskie cięcia są wykonywane za często?

Moim zdaniem, jest wiele niepotrzebnych cięć cesarskich. Gdy zaczynałam pracować jako neonatolog, 16-20 proc. dzieci przychodziło na świat drogą cesarskiego cięcia, obecnie - już ponad 35 proc. Boję się, że jeśli sytuacja się nie zmieni, to za kolejne 25 lat wydarzeniem będzie poród siłami natury.
Cięcie cesarskie jest operacją, może ratować życie lub zdrowie mamy lub dziecka. Jednak wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia powinny być względy medyczne.

Dr n. med. Beata Pawlus jest pediatrą neonatologiem. Kieruje Oddziałem Neonatologii Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie

Czytaj też: 7 rzeczy, które potrafi noworodek
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (18)
avatar

Bio
Bio | 2017-11-18 00:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rodziłam przez CC i nic mnie ani dziecku się nie stało

Odpowiedz

Aniela12
Aniela12 | 2017-11-17 21:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam! Mam dwoje dzieci jak i pierwsze taki i drugie rodzilam naturalnie za żadne skarby nie zmieniła bym porodu naturalnego na cesarskie. Mój 1 poród trwał w sumie 6 godzin z tego 2 faza trwała 15 min drugie poród był dla mnie zaskoczeniem od momentu przyjazdu do szpitala do tego gdy trzymała mała na rękach minęło półtorej godziny, gdy po kangurkowaniu przewieziono mnie na salę zabrałam ręcznik i poszłam pod prysznic. Czułam się dobrze wszystko szybko się za goilo. Każda swoją koleżankę przekonuje że poród naturalny nie jest taki straszny. Kobiety nie straszcie tych przyszłych mam porodem naturalnymi wiadome to nie łaskota ale gdy ja jechałam rodzic pierwsze dziecko byłam tak przerażona tymi opowieściami że płakałam z przerażenie co mnie czeka... A w moim przypadku w cale źle nie było. Każda z nas przechodzi poród inaczej, więc drogie przyszłe mamy nie słuchajcie tych strasznych historia o porodach naturalnych...

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2017-11-14 14:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

JA musiałam rodzic przez CC bo zaczęło mi się łożysko odklejać. To było ratowanie mnie i synka. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Ale nie raz już usłyszałam że miałam cesarke bo bałam się bólu itd i nik nie słucha jak było naprawde. Ja po cesarce długo dochodziłam do siebie bo to w końcu operacja i jak każda operacja wiążą się z nią zagrożenia i powikłania ale o tym już nikt nie mówi...

Odpowiedz

Pralina
Pralina | 2016-11-09 13:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zapomniałam dodać iż nie miałam znieczulenia ani żadnych innych polepszaczy humoru niestety, a widzicie jednak sie udało i żyję i dziecko też całe i zdrowe

Odpowiedz

Pralina
Pralina | 2016-11-09 13:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W moim otoczeniu CC to już jest norma, a jak napisane w artykule nie trzeba czekać 25 lat aby wielkim wydarzeniem był poród SN bo u mnie już tak jest. Ja rodziłam naturalnie i cieszę się dzięki Bogu ani mi ani dziecku nic nie było i przebiegało pomyślnie :) Nacierpiałam się bolało jak cholera męczarnia przez 12 godzin jakich nigdy w życiu nie przeżyłam ale było warto :) dla tego małego cudu :) a wśród znajomych mam i kobiet jestem bohaterką bo jako jedna z na prawdę nielicznych rodziłam sn :) Oczywiście nie mam nic przeciwko CC gdy istnieje zagrożenie życia mamy lub dziecka jeśli tyko by sie tak działo to zrozumiałe że medycyna pozwala na to aby ratowac życie

Odpowiedz

Jola 32
Jola 32 | 2016-11-09 09:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rodziłam przez cc i jestem zadowolona dziecko zdrowe.Jestem za cesarskim cięciem i będę namawiać kobiety do tego.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Marta
Marta | Jola 32 | 2016-11-10 12:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja tak samo! każda kobieta ma prawo do wyboru jak chce rodzić, takie jest moje zdanie! ja również rodziłam przez cesarskie cięcie i urodziłam pięknego,zdrowego synusia! nie wiem,jak można straszyć kobiety takimi bzdurami i wypowiada się sam lekarz-autorytet! wszystko się może zdarzyć. Moja koleżanka rodziła siłami natury i urodziła chłopca z niedotlenieniem,bo lekarze zwlekali z cesarką! niestety odbiło się to na zdrowiu dziecka! ( taki przypadek również był w mojej rodzinie) większe ryzyko jest rodzić siłami natury niż cesarskim cięciem i zachęcam wszystkie kobiety do rodzenia w ten sposób!

Odpowiedz

Ewelina
Ewelina | Marta | 2017-11-14 10:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie! Gdybym nie miała planowanego cesarskiego cięcia, tylko czekała na poród siłami natury, to mojego synka by dzisiaj z nami nie było :( Bo ledwo Maluszka ze mnie wyciągnęli a okazało się, że jest niedotleniony i ma wrodzone zapalenie płuc! Także dziękuję Bogu, że na ten dzień miałam zaplanowaną cesarkę, bo naprawdę, nawet bym nie wiedziała, że coś się z Małym dzieje niedobrego...

Odpowiedz

Ola
Ola | 2016-11-09 09:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kobiety czy wy nie rozumiecie różnicy, pomiędzy wynikami badań naukowych, polegających na obserwacji setek albo i tysięcy dzieci przez kilka lat, a waszymi opiniami na podstawie obserwacji dziecka swojego i sąsiadki? To super, że mialyscie CC i bez komplikacji, dziecko zdrowe, tylko się cieszyć. Wieloletnie obserwacje pokazują zupełnie coś innego to poród SN jest bezpieczniejszy dla dziecka i matki i dzieci po nim są zdrowsze. Z faktami nie ma co dyskutować i się obrażać, że ktoś was straszy i wywołuje poczucie winy. Lekarze mają o wynikach badań nie mówić dla waszego lepszego samopoczucia?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Marta
Marta | Ola | 2016-11-10 12:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie wiem czy słyszała pani o przypadkach jakie zdarzają się w czasie porodów naturalnych? ja mogę sporo powiedzieć i wypowiadać się na tematy medyczne ponieważ pracuję w służbie zdrowia,Moja szwagierka jest znanym lekarzem-ginekologiem,odbiera porody i sama miała 2 cesarskie cięcia na żadanie. Moja opinia jest za CC,pani może inna ale proszę,żeby pani nie negowała decyzji kobiet,bo kazda ma prawo do własnych opinii a tym bardziej decyzji. Szanuję pani zdanie,ale niech pani uszanuje również zdanie innych. Pozdrawiam

Odpowiedz

grajzerka
grajzerka | 2016-11-09 09:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje zdanie jest takie: jesteśmy kobietami, nasze ciało jest przystosowane do rodzenia SN i jak sama nazwa wskazuje to jest naturalne. Cesarka jest rozwiązaniem awaryjnym, gdy poród SN nie jest możliwy. Rodziłam dwa razy, oba porody SN, za każdym razem się bałam, to jest chyba normalne, boimy się bólu i chciałybyśmy tego uniknąć, ale naturalny poród ma o wiele więcej plusów niż cc, a powikłania mogą zdarzyć się zawsze.

Odpowiedz

Nadine29
Nadine29 | 2016-05-09 13:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie zgadzam się z artykułem !! tak naprawdę każdy poród siłami natury jest dla dziecka niebezpieczny (dla mamy również!). W dzisiejszych czasach, wiele kobiet zaczyna rodzić naturalnie, ale bardzo często ten naturalny poród kończy się jednak bezpieczniejszą formą - cesarką. Taka prawda! mam wiele koleżanek, które zaczynały rodzić sn, ale po drodze występowały różnego rodzaju komplikacje i i tak kończyło się na stole operacyjnym. A i dzieci po cc nie są gorsze, chorowite, czy z alergiami. Wciskacie kit żeby promować rodzenie sn, ale argumenty macie słabiutkie!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Pati
Pati | Nadine29 | 2017-11-14 10:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Lepiej tego ująć bym nie potrafiła. Zgadzam się w 100% z Pani wypowiedzią. Też miałam CC fakt z ułożenia miednicowego ale podążając za tym artykułem powinnam czekać do końca a jeszcze najlepiej próbować urodzić naturalnie bo przecież skoro się da... istnieja kobiety, zresztą gdyby to był drugi poród jest możliwy przy tym ułożeniu poród SN. Ten artykuł promuje i dodatkowo tylko ma na celu chyba zdolowanie tych co rodzą CC. Odpukac dziecko moje ma 6m-cy wieczny katar ale powodem jego jest złe powietrze, musze pilnowac wilgotności i temperatury. A przeziebiony tyle razy co był zawsze mija bez temperatury i powikłań. To czy dziecko choruje czy nie to też dbanie o siebie w ciąży, dbanie o dziecko w różny sposób nie musi to być usilny poród SN bądź późniejszy rodzaj karmienia, który tez promowany może doprowadzić do depresji... Wszystko wpływa na życie dziecka nawet geny... więc czepiać się tylko pojedynczych spraw akurat na topie jest beznadziejne.

Odpowiedz

magda
magda | 2016-04-26 13:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja córka urodziła się przez cc ale ze skurczami. mimo ze miałam planowaną cc z powodów medycznych, to w dniu kiedy miałam sie zgłosić, tak się bałam że skurczy dostałam. bałam się bo 2 lata prędzej przeszłam operacje na sprawy kobiece i wiedziałam jaki tj ból po cięciu brzucha. noo i na moje nieszczescie po cc miałam powikłania i trafiłam znów do szpitala:(

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?