Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ile można czekać! Czy poród nie spóźnia się za bardzo?

| aktualizacja: 05.08.2017 | 3

Tylko 10 procent dzieci rodzi się idealnie o czasie. Niektóre maluchy długo trzymają rodziców w napięciu, bo czekają z przyjściem na świat do ostatniej chwili. Sprawdź, do którego momentu nie należy się tym przejmować.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
poród po terminie, ciąża przenoszona, ciąża przeterminowana, termin porodu
fot. Fotolia
Z chwilą, gdy przestaniesz się bać, że urodzisz za wcześnie, możesz zacząć się obawiać, że poród spóźni się za bardzo. Sprawdź, czy są podstawy, by przypuszczać, że będziesz miała do czynienia z ciążą przenoszoną i co właściwie oznacza poród po terminie.

Od czego zależy, kiedy urodzę dziecko?

Lekarz wskazuje termin narodzin dziecka, ale natura nie musi się tym przejmować. To, kiedy zacznie się poród, może zależeć od dojrzałości dziecka, hormonów, a nawet od twojego stanu psychicznego. Dobrze wiadomo, że stres jest jednym z czynników przyspieszających akcję porodową, a w niektórych – wcale nie rzadkich przypadkach – także ją blokującym. Opóźnienie może być spowodowane strachem przed bólem czy obawami o to, jak poradzisz sobie w nieznanej ci porodowej sytuacji, a później także w opiece nad dzieckiem. Porozmawiaj z partnerem lub inną bliską osobą o odczuwanych lękach. Wypowiedziane zwykle tracą moc i przestają paraliżować umysł i ciało.

Kiedy ciążę nazywamy przeterminowaną?

Koniec ciąży możesz też przewidzieć w kalkulatorze terminu porodu, ale jeśli trwa dłużej niż 42 tygodnie - mówimy, że jest to ciąża przenoszona. Na szczęście takie opóźnienie porodu zdarza się rzadko. Po terminie rodzi się od 3 do 12 proc. noworodków. Choć dzieci te dłużej przebywały w brzuchu mamy i w ostatnim czasie były bardziej narażone na różne komplikacje związane z ciążą przeterminowaną ciążą, zwykle przychodzą na świat w dobrej formie.

Jak dłuższy pobyt w brzuchu może wpłynąć na dziecko?

Dzieci, które nie rodzą się mimo mijającego 40. tygodnia ciąży, mogą być bardziej zagrożone niedotlenieniem i smółkowym zapaleniem płuc (z powodu wydalenia przed narodzinami smółki do wód płodowych). Warto jednak pamiętać, że wiele maluszków, u których podczas narodzin stwierdza się zielone wody (zwykle są przezroczyste, a smółka barwi je na zielono), rozwija się bez problemu. Objawy przenoszenia są widoczne tylko bezpośrednio po urodzeniu i zanikają w okresie noworodkowym. Należy do nich sucha, łuszcząca się skóra (dziecko zbyt długo przebywało w wodach płodowych) czy mniejsza masa ciała (zużyło już zapasy tkanki tłuszczowej).

Czy po terminie porodu trzeba leżeć w szpitalu?

Jeśli lekarz uzna, że nie dzieje się nic złego, pobyt w szpitalu nie jest konieczny. Do 42. tygodnia ciąży możesz czekać na rozpoczęcie akcji porodowej w domu, a do szpitala zgłaszać się na niezbędne badania, m.in. KTG i USG, które pozwolą monitorować stan dziecka. W niektórych przypadkach jednak przyjmuje się do szpitala kobiety siedem dni po terminie porodu.

Jak bezpiecznie można przyspieszyć poród?

Czasem położne lub lekarze zalecają tzw. metody nieingerencyjne, które służą pobudzeniu akcji porodowej. Na pewno słyszałaś o chodzeniu po schodach. Ale są również przyjemniejsze sposoby, by pospieszyć małego spóźnialskiego, np.:


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

werka
werka | 2017-09-01 10:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

co moze byc skoro sie nie rodzi w termine


Odpowiedz

vikka29
vikka29 | 2014-12-04 14:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem mamą chłopca i dziewczynki i oba porody zaczęły się w 41 tygodniu.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ava
Ava | vikka29 | 2017-07-08 00:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja urodziłam córkę trzy tygodnie po terminie ( poród był wywoływany kroplówkami nie wiem z czego bo było to dawno 1977r i nikt wtedy niczego nie wyjaśniał rodzącej)córka urodziła się zdrowa i bardzo silna siadała już ok 4-mca a jak miała 6 to chodziła już w łóżeczku dookoła,samodzielnie chodziła w wieku 9 m-cy ale nie raczkowała wcześniej

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?