Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak nie urodzić przed terminem? - sprawdź, kiedy ryzyko rośnie

| aktualizacja: 10.12.2013 | 5

Czy urodzenie wcześniaka da się przewidzieć? Czasem tak! Sprawdź, co może wywołać poród przed terminem i jak możesz temu zapobiec.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
ciąża, kobieta, poród przedwczesny
fot. Elena Stepanova - Fotolia.com

Jeśli poród następuje między skończonym 22. a 37. tygodniem ciąży, na świat przychodzi wcześniak. Powinnaś być wyczulona na pewne sygnały płynące z twego organizmu, które mogą oznaczać, że istnieje ryzyko porodu przed czasem.

Kiedy wzrasta ryzyko porodu przedwczesnego?

Gdy pierwsze dziecko było wcześniakiem, jest duże prawdopodobieństwo, że drugie też nim będzie. Dbaj o siebie – unikaj stresu i ciężkiej pracy w jednej pozycji. Powinnaś odpowiednio przybierać na wadze – częściej rodzą przed czasem kobiety bardzo szczupłe przed ciążą i te, które w ciąży zbyt mało przytyły. Jako wcześniaki częściej przychodzą na świat bliźniaki oraz wieloraczki, dzieci mam, które przeszły zakażenie (np. nerek), borykają się z nadciśnieniem tętniczym, doznały jakiegoś urazu, np. w wypadku samochodowym, mają wady anatomiczne macicy.

Czy infekcje dróg moczowych mogą spowodować, że poród zacznie się wcześniej?

Jeśli są nieleczone, mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Jeśli masz skłonność do takich infekcji, dużo i często pij (minimum dwa litry dziennie). Popijaj też wodę z sokiem z żurawin lub łykaj witaminę C. Dzięki temu mocz stanie się kwaśny i nie będą się w nim rozwijać groźne bakterie. Pamiętaj też, by korzystać z toalety od razu, gdy poczujesz taką potrzebę, i nie wstrzymywać moczu.

Co robić, gdy dojdzie do infekcji pochwy?

Nieleczone infekcje pochwy też mogą przyczynić się do porodu przedwczesnego. Jeśli wydzielina zmienia się z białawej, mlecznej na ropną, zaczniesz odczuwać pieczenie – idź do lekarza. Konieczne może być zastosowanie leków. Warto też zrobić proste badanie wydzieliny określające odczyn w pochwie. Powinien być kwaśny – jeśli jest zasadowy, potrzebne będzie leczenie, ponieważ w takim środowisku łatwo namnażają się niebezpieczne bakterie.

Kiedy na szyjkę macicy trzeba założyć szew?

Specjalny szew zakłada się (od 18.-20. tygodnia ciąży), żeby uniknąć przedwczesnego porodu. Jest to potrzebne, jeśli w badaniu lekarz stwierdzi przedwczesne skrócenie i rozwieranie się szyjki macicy.

Czy plamienie w ostatnim trymestrze ciąży może zwiastować poród przedwczesny?

Nie każde plamienie zwiastuje przedwczesny poród, ale bywa, że poprzedza rozwieranie szyjki macicy. Powinnaś iść do lekarza! Jeśli zaś wystąpi krwawienie, szybko zgłoś się do szpitala, by wykluczyć łożysko przodujące, nisko usadowione lub przedwczesne jego oddzielenie. Wtedy konieczne bywa wcześniejsze zakończenie ciąży.

Czy wcześniaki rodzą się przez cesarskie cięcie?

Nie zawsze, ale poród powinien być dla takiego dziecka jak najmniej obciążający, więc większość przychodzi na świat właśnie w ten sposób. Takie dzieci częściej ułożone są miednicowo (pośladkowo), a to też wskazanie do cesarskiego cięcia.

Zobacz, jak dziecko może ułożyć się przed porodem.

Gdzie powinien odbyć się przedwczesny poród?

Najlepiej w szpitalu, w którym jest oddział intensywnej terapii noworodka, aby nigdzie nie przewozić dziecka.

Jak zapobiec porodowi przedwczesnemu - to jest ważne:

  • W czasie ciąży i przed porodem nie bagatelizuj żadnych dolegliwości, mów o wszystkim lekarzowi. Proś też o wyczerpujące wyjaśnienia.
  • W czasie ciąży i przed porodem nie zmieniaj lekarza – najlepiej, by ten sam ginekolog opiekował się tobą przez całą ciążę.
  • W czasie ciąży i przed porodem nie zaniedbuj wizyt kontrolnych, spotykaj się z lekarzem co 3–4 tygodnie, a pod koniec ciąży – częściej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

lm
lm | 2017-01-07 21:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przychylam się do waszych opinii, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do lekarza który prowadzi ciążę to skonsultuj się z innym a w razie czego nie wahaj się go zmienić.

Odpowiedz

trzeciewdrodze
trzeciewdrodze | 2016-05-17 12:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

polecam zmianę lekarza lub przynajmniej kontrolę u innego każdej kobietce, która czuje, że to z lekarzem, a nie z nią czy maleństwem jest coś nie tak... My zmieniliśmy w 32 tc ze względu na regularne wysyłki na oddział. Po najdłuższym i najdokładniejszym w życiu badaniu nowa pani doktor odstawiła nam wszystkie specyfiki i wyznaczyła terminy kolejnych dwóch wizyt. Czujemy się dużo lepiej, a przede wszystkim się nie stresuję. Mąż mógł być przy wszystkich badaniach, dostał swoje instrukcje, a do tego mamy wyliczony dzień, od którego "niech się dzieje co chce, bo maluszek już nie będzie miał problemów po wyjściu"

Odpowiedz

ewa
ewa | 2015-01-31 12:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zmieniłam lekarza prowadzącego w 25 tgc . i wcale tego nie żałuję . Dopiero teraz poznałam co to jest prawdziwa opieka lekarza prowadzącego a nie rutynowa kontrola.

Odpowiedz

Ika
Ika | 2013-02-13 08:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nieprawda, jesli masz jakies watpliwosci ze Twoj lekarz nie zajmuje sie Twoja ciaza odpowiednio - zmien go, mimo ze to np polowa ciazy. Ja tego nie zrobilam bo lekarze nieprzychylnie na to patrza i dzieki tej durnej ginekolog urodzilam synka w 24 tc.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ann
Ann | Ika | 2017-05-17 22:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy synek przeżył?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?