Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Po cesarce musi być cesarka? To mit, ale...

| aktualizacja: 18.11.2016 | 2

„Cesarka złamała mi serce. Kolejne dziecko chcę urodzić naturalnie – czy to możliwe?” – pyta mama.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fot. Fotolia
Wiele kobiet nie ma wpływu na to, w jaki sposób urodzi dziecko. Wszystko uzależnione jest od tak wielu czynników, że nawet mamy nastawione na poród siłami natury, mogą być w ostatniej chwili skierowane na cesarskie cięcie.

Mamy dobre wieści

Gdy trzymamy w ramionach zdrowe i urocze maleństwo, czy ma znaczenie, w jaki sposób przyszło na świat? Dla niektórych mam tak. Rozumiemy te kobiety, które mogą czuć się źle z tym że nie urodziły siłami natury. Mamy dla nich jednak dobre wieści. Poród naturalny po cesarce jest możliwy, oczywiście nie zawsze i nie u każdej kobiety, ale wiele kobiet może mieć nadzieję, że spełnią swoje marzenie.

„Pierwsze dziecko urodziłam naturalnie, bez znieczulenia i żadnych komplikacji. Gdy rodziłam po raz drugi, musiano wykonać mi cesarskie cięcie. Czułam się z tym źle. Czułam, jakby ktoś mi odebrał całą magię narodzin dziecka, nie mogłam niczego zobaczyć, ani czuć. Wiem, że każda mama czuje to inaczej, ale dla mnie bardzo ważne jest, by trzecie dziecko urodzić siłami natury. Pytanie tylko, czy jest to możliwe?”

Z radością można odpowiedzieć tej mamie, że tak – jest to możliwe. Oczywiście warto znać wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania, by mieć świadomość różnych zagrożeń związanych z powikłaniami.
Dziś coraz częściej rezygnuje się z zasady – po cesarce robimy cesarkę. Możliwości urodzenia po CC siłami natury ocenia się dziś na 80% szans, więc jest to wyraźne wskazanie do rozważenia sposobu porodu.

Czy po cesarce mogę rodzić naturalnie? - zobacz film

5 podstawowych wymogów:

- powinno upłynąć min. 2 lata od poprzedniego porodu, wtedy zwiększa się szansa na poród SN. Jeżeli jest to krótszy okres, to zwiększa się ryzyko pęknięcia blizny macicy.

- waga dziecka nie powinna przekraczać 3500 g, jeżeli dziecko większe, lekarze mogą porzucić pomysł porodu sn

- łożysko nie może być ułożone w pobliżu blizny, gdyż jest duże ryzyko wrośnięcia łożyska

- szerokość blizny

- powody dla których było robione cc, powinny ustać, jeżeli nadal są, to decyzja o cc będzie podtrzymana

Oczywiście jest jeszcze wiele innych czynników, bardziej indywidualnych i złożonych, które będą miały znaczący wpływ na decyzję lekarzy. Każdy przypadek będzie rozpatrywany więc inaczej.

Czy dla Was miało znaczenie, w jaki sposób rodziłyście?

Czytaj także: Nagrała telefonem własną cesarkę. Co Wy na to? Zobaczcie film
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Mama vbacowa
Mama vbacowa | 2016-11-19 16:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Trochę nieprawdy się wkradł do tego artykułu. Zalecany odstęp wynosi 18-24miesiące. W Polsce kobiety z odstępem poniżej 18miesięcy też rodzą VBAC (poród siłami natury po cięciu cesarskim). Nie liczy się szerokość blizny a grubość chociaż na zachodzie już od dawna nie bierze się tego parametru pod uwagę. Waga dziecka nie ma wpływu na VBAC. Jeśli nie ma dysproporcji matczyno-plodowej i poród odbywa się z poszanowaniem fizjologii to rodzą i ponad 5kg dzieci VBAC. Poza tym to super,ze coraz więcej się o tym mówi.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Zuza
Zuza | Mama vbacowa | 2016-11-19 23:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie pierwszy poród przez cc drugi 4 lata później sn a wielkość dziecka to 4800. Poród naturalny wspominam bardzo dobrze. Liczyłam ze za 3 razem tez uda się naturalnie minęlo prawie 5 lat ale jednak musiało być cięcie co nie zmienia faktu ze najwazniesze oby szczęsliwie:)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?