Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak nie urodzić za wcześnie i dotrwać do terminu porodu?

| aktualizacja: 20.06.2014 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
kobieta, mama, zegar, ciąża, brzuszek
Im bliżej końca ciąży, tym bardziej chciałabyś ją mieć już za sobą. Ale każdy dzień pracuje na korzyść twojego dziecka. Poród w terminie daje mu większą szansę na zdrowie.

Coraz więcej dzieci rodzi się przed terminem. Wpływa na to nie tylko zdrowie przyszłej mamy, ale również jej styl życia. Dlaczego przedwczesny poród nie jest dobry dla dziecka? Bo przychodzi ono na świat, gdy jest do tego nie gotowe. Zbyt krótki pobyt w macicy może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dziecko może urodzić się z niedojrzałością wielu układów. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz zadbać o to, by nie urodzić wcześniaka - tą nazwą określa się dzieci, które przychodzą na świat pomiędzy 22. a ukończonym 36. tygodniem ciąży, z wagą poniżej 2,5 kg. 

1. Leczysz infekcje intymne

Do przedwczesnego porodu mogą doprowadzić infekcje bakteryjne miejsc intymnych. Gdy wydzielina z pochwy zmieni kolor, pojawi się swędzenie lub inny niepokojący objaw, idź do lekarza. Zwykle między 35. a 37. tygodniem ciąży przyszłym mamom wykonuje się posiew z pochwy w kierunku paciorkowców grupy B.

2. Unikasz wysiłku

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz tylko leżeć lub siedzieć. Wskazane są spacery, lekka gimnastyka. Nawet jeśli rozpiera cię energia, nie podnoś ciężkich przedmiotów. Podczas dźwigania napinają się mięśnie brzucha, obniża się macica jak podczas parcia, a to może grozić przedwczesnym porodem.

3. Jesteś spokojna

Zmartwienia, zwłaszcza te, które długo rozpamiętujesz, mogą przyspieszyć poród. Stres uwalnia adrenalinę, która odpowiada za skurcze macicy. Codziennie znajdź czas tylko dla siebie – na drzemkę, spacer, słuchanie muzyki, czytanie, relaks. Wypoczęta łatwiej zachowasz spokój.

4. Nie palisz

Palenie papierosów sprawia, że dziecko styka się z czterema tysiącami substancji. Niektóre działają rakotwórczo, inne mogą przyczynić się do powstania wad wrodzonych i przedwczesnego porodu. Szkodzi też bierne palenie. Postaraj się, by nikt w twoim otoczeniu nie sięgał po papierosa.

5. Dbasz o zęby

Próchnica to nie tylko twój problem, bakterie z chorego zęba docierają także do dziecka. Nawet kamień nazębny może być przyczyną przedwczesnych skurczów lub urodzenia dziecka z niską wagą. W ciąży też możesz leczyć zęby w znieczuleniu, ale uprzedź dentystę o swoim stanie.

6. Badasz się

Podczas każdej wizyty lekarz zleca jakieś badania. Wykonywanie ich ogranicza do minimum ryzyko komplikacji podczas ciąży. Badanie lekarskie pozwala też wykluczyć stan zagrożenia przedwczesnym porodem.

7. Dobrze jesz

Niedożywienie to jeden z czynników przedwczesnego porodu. Przed czasem częściej rodzą kobiety bardzo szczupłe przed ciążą i te, które w ciąży zbyt mało przytyły. Od czwartego miesiąca zjadaj w ciągu dnia o ok. 300 kcal więcej. Zażywaj witaminy i kwas foliowy (u kobiet, które przyjmowały go już rok przed zajściem w ciążę, ryzyko przedwczesnego porodu spadło o 70 proc). Od początku ciąży staraj się stosować zasady zdrowej diety. 

Czytaj też: 9 superproduktów w diecie przyszłej mamy


dr n. med. Bożena Kowalska konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska
Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Joe
Joe | 2014-06-20 11:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Miałam w ciąży cukrzycę i lekarka uprzedzała, że mogę urodzić wczesniej. Na szczęście udało mi się dotrwać do 38 tygodnia.

Odpowiedz

cameronka
cameronka | 2010-09-24 18:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ostatnio poszlam na badanie do pielegniarki w Anglii,jestem 2 dni po terminie,a ona od razu proponuje mi wywolywanie ciazy.Chciala mnie usadowic w fotelu i wlozyc reke zeby spowodowac skurcze. Nie zgodzilam sie bo uwazam ze jezeli dziecko samo nie chcialo jeszcze przyjsc na swiat to nic na sile. Poczekam!

Odpowiedz

Basia
Basia | 2010-09-23 13:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gdzieś czytałam, że tylko 3% dzieci rodzi się w dniu wyznaczonego terminu i że brzuch obniża się 2-4 tygodnie przed rozwiązaniem. U mnie obniżył się 4 dni przed porodem, więc nie ma sposobu, żeby się dowiedzieć. Jedyne co zostaje to cierpliwie czekać...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?