Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Postaw na kasze

| aktualizacja: 18.12.2013 | 0

Kaszki to pierwszy produkt zbożowy, który możesz wprowadzić do diety swojego malucha już w pierwszym półroczu. Czy wiesz, w jakiej kolejności to robić?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
dziecko, niemowlę, karmienie niemowlaka, kaszka, łyżeczka
fot. Panthermedia
Właśnie dzięki mannie twoja pociecha ma szansę pierwszy raz zetknąć się z glutenem. Jeśli jest karmiona piersią – już w piątym miesiącu, a w szóstym – gdy pije mleko modyfikowane. Specjaliści zalecają, by odrobinę kaszki glutenowej wprowadzić do menu dziecka już w pierwszym półroczu życia. Szwedzcy naukowcy dowiedli, że wczesne, stopniowe wprowadzanie glutenu do diety zmniejsza ryzyko zachorowania na celiakię (nietolerancję glutenu, białka zawartego w pszenicy, i innych białek zbóż – życie, jęczmieniu i owsie). Mniej więcej w tym samym czasie maluch może też próbować kaszek z innych zbóż, z mlekiem albo jako składnik obiadów czy deserów. 

W PIERWSZYM ROKU
Ważne jest, w jakiej kolejności wprowadzasz kasze do diety dziecka. Zacznij od podawania drobnych, które po przygotowaniu mają delikatną, płynną konsystencję. Po 7–8. miesiącu przyjdzie czas na nieco grubsze ich rodzaje, ale muszą być dobrze rozgotowane.

Kaszki glutenowe:
• Manna - dla dzieci karmionych piersią – od 5. miesiąca, dla karmionych butelką – od 6. miesiąca.
Odrobinę – czyli pół łyżeczki – rozgotowanej kaszy manny możesz podać dziecku razem z przecierem jarzynowym albo pokarmem mamy lub mlekiem modyfikowanym, ale tylko raz w ciągu dnia. Na większą jej ilość przyjdzie czas dopiero w 10. miesiącu życia.
• Pszenna - dla dzieci karmionych piersią – od 5. miesiąca, dla karmionych butelką – od 6. miesiąca.
Zamiast odrobiny kaszy manny do przecierów jarzynowych (lub mleka) możesz dodawać np. kaszkę pszenno-ryżową lub kleik pszenny.
• Kuskus - od 10. miesiąca dla dzieci karmionych piersią i butelką.
Warto o nim pamiętać, bo jest delikatny, a poza tym szybko się go przygotowuje. Ta pszenna kasza może być na przykład składnikiem zupki. Dodatek kuskusu do dania sprawia, że są w nim wyczuwalne grudki – maluch będzie dzięki niej trenował jedzenie pokarmów o gęstszej konsystencji.
Starszemu niemowlakowi, który je już obiadek z dwóch dań, możesz podać łyżkę kuskusu do mięsa i jarzynki na drugie danie. Pamiętaj tylko, by przygotowując kuskus, po zalaniu wrzątkiem zagotować go przez moment i dopiero potem zostawić pod przykrywką do napęcznienia.

Kaszki bezglutenowe:
• Ryżowa - dla dzieci karmionych piersią – od 7. miesiąca, dla karmionych butelką – od 5. miesiąca.
W diecie dziecka karmionego butelką kaszka ryżowa (lub kleik) na począt­ku może być dodatkiem do zupki-przecieru jarzynowego. Później możesz nią zagęszczać przeciery owocowe, dodawać do mleka albo podawać dziecku gotową kaszkę mleczno-ryżową jako jeden z posiłków w ciągu dnia. Zgodnie ze schematem żywienia dziecko karmione piersią w siódmym miesiącu powinno zjeść na jeden posiłek przecier owocowy z dodatkiem kaszki bezglutenowej, np. właśnie ryżowej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?