Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Potrzeby fizjologiczne noworodka

| aktualizacja: 11.10.2017 | 0

Siusiu i kupa to dla początkujących rodziców zwykle temat nr jeden. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o dziecku.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(26)
potrzeby fizjologiczne noworodka
fot. Fotolia

Siusiu i kupa to dla początkujących rodziców zwykle temat numer jeden. I nic dziwnego. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o samopoczuciu dziecka. Sprawdź, jakie kryje tajemnice.

Zaraz po urodzeniu dziecko wydala smółkę (jest gęsta i ciemnozielona). Po trzech, czterech dniach pojawia się prawdziwa kupka.

Ile razy dziennie noworodek robi kupę?

Niemowlę na piersi zwykle robi kupkę kilkakrotnie w ciągu dnia. Niektórym zdarza się i 10 w ciągu doby – nie trzeba się tym niepokoić, o ile dziecko dobrze przybiera na wadze. Są również dzieci, które robią kupę raz na kilka dni. To też normalne. Noworodek karmiony sztucznie powinien brudzić od jednej do czterech pieluch dziennie.

Czego oczekiwać po kupie noworodka?

Kupa dziecka karmionego naturalnie ma kolor złocisty, jasnożółty lub musztardowy, jest luźna. Z czasem staje się papkowata lub półpłynna z grudkami. Jeśli noworodek pije mleko i z piersi, i z butelki, robi kupę bladożółtą. A kiedy jest karmione tylko sztucznie, ma barwę od jasnożółtej po jasnobrązową i jest bardziej zwarta. Niektóre rodzaje mieszanek zawierają prebiotyki. Dzięki nim kupa bywa zbliżona do robionych przez dzieci karmione piersią.

Zapach kupy noworodka 

Niemowlęca kupa ma naturalnie dosyć wyraźny, kwaśny zapach. To dzięki bakteriom kwasu mlekowego, które, rozkładając cukry, wytwarzają kwas mlekowy. Ma to działanie ochronne.

Co może niepokoić w wyglądzie kupy noworodka?

Dziwne zabarwienie i luźna konsystencja. Jeśli karmisz piersią, nie martw się, że dziecko cały czas robi luźną, wodnistą kupę. Pokarm naturalny ma właściwości lekko przeczyszczające. Kupa bywa niekiedy zielonkawa, bo jej powierzchnia utlenia się. Czasem jest to zielona kupa u niemowlaka, gdy podajesz preparaty lub mieszankę z żelazem.

Zaparcia u niemowlaka

Gdy noworodek robi kupę twardą i zbitą, z dużym wysiłkiem, a przy tym płacze można już mówić o zaparciu. Skąd biorą się zaparcia u niemowląt i jak pomóc dziecku?

  • Dziecko na piersi rzadko ma zaparcia. Ich przyczyną zwykle jest zjedzenie ciężkostrawnej potrawy przez mamę. Czasem sygnalizują alergię (np. na białko mleka krowiego) i nieprawidłowości w budowie jelit. Pomożesz dziecku, jedząc produkty przyspieszające perystaltykę jelit, np. buraczki.
  • Mieszanki częściej powodują kłopoty, bo takie mleko trudniej strawić. Niemowlę może reagować zaparciem na alergię pokarmową, np. na białko mleka krowiego. Konieczna jest zmiana mieszanki na preparat dla alergików – pod kontrolą pediatry. Jeśli powodem nie jest alergia, lekarz może zalecić podawanie laktulozy w syropie albo zmianę mleka.
  • Problemy z kupą pojawiają się też, gdy dziecko za mało pije lub gorączkuje. Winne może być też przedawkowanie wit. D.
  • Nie wkładaj do pupy termometru, by pomóc w załatwieniu się, bo możesz uszkodzić tkanki. Poza tym dziecko może uzależnić się od takiej stymulacji i będzie mu coraz trudniej robić kupę.
  • Idź do lekarza, gdy zaparcia nie ustępują, towarzyszy im gorszy apetyt, drażliwość, zmiany skórne, wymioty, słabe przybieranie na wadze, nasilone ulewania, wzdęcia. Może to być sygnał choroby, więc pediatra musi zbadać dziecko. Lekarz musi też obejrzeć dziecko, które robi kupkę ze śluzem (to może być objaw alergii), ze smużkami krwi albo z ropą.
Zobacz także: Wszystko o zaparciach u dziecka - film

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?