Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Powiedz „mama”

| aktualizacja: 21.11.2013 | 3

Nie musisz specjalnie uczyć swojej pociechy mówienia. Wystarczy, że z nią... rozmawiasz.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
niemowlę z misiem, nauka siadania, rozwój dziecka, rozwój niemowlaka

Bądź cierpliwa! Niektóre maluchy wymawiają pierwsze słowo, mając rok, inne wiele miesięcy później. Nie musisz specjalnie uczyć swojej pociechy mówienia. Wystarczy, że z nią... rozmawiasz.

Natura zrobiła nam prezent: zainstalowała w naszych głowach genialny program do nauki mowy. Dzięki niemu dziecko uczy się ojczystego języka bez wkuwania słówek i analizowania tabel gramatycznych. Pomożesz maluszkowi, stosując się do kilku prostych zasad:

– Rozmawiaj z dzieckiem. Na początku (i przez większą część pierwszego roku życia) maleństwo nie rozumie ani słowa, ale osłuchuje się z językiem, poznaje jego brzmienie, intonację. O czym rozmawiać z maluszkiem? O wszystkim! A zwłaszcza o tym, co go dotyczy i budzi w nim emocje: „A teraz się wykąpiemy. To jest Twoja kaczuszka, a to mydełko”, „O, tata wrócił z pracy. Chodźmy się z nim przywitać” itd.
– Mów łagodnym, serdecznym tonem. Wypowiadane przez Ciebie słowa są dla dziecka jak muzyka – choć nie niosą ze sobą (jeszcze!) konkretnej treści, dostarczają informacji o Twoich emocjach. Już kilkutygodniowe niemowlę inaczej reaguje na ton łagodny, a inaczej na ostry. Mówiąc do maluszka, nie zapomnij o uśmiechu – bobas czyta także z Twojej twarzy.
– Wymawiaj słowa powoli i wyraźnie. Niełatwo wyłowić poszczególne słowa z węgierskiej piosenki, prawda? Dla Twojego maluszka polszczyzna to także obcy język. Wiele młodych mam, rozmawiając z dziećmi, mówi wyższym niż zwykle tonem, przesadnie rozciągając głoski. I dobrze, bo dzieci to lubią.
– Powtarzaj. To ułatwia zapamiętywanie i łączenie zbitek dźwięków z konkretnymi przedmiotami. „To jest Twoja nóżka. Fajną masz nóżkę, wiesz?” itd.
– Dopuszczaj dziecko do głosu. Zadawaj pytania i czekaj na odpowiedź (np. „Co powiesz na kaszkę?”). Maluszek odpowie tak, jak potrafi: najpierw tylko patrząc na Ciebie albo machając nóżkami, potem mówiąc „aaaa”, wreszcie próbując naśladować twoje słowa.
– Naśladuj wydawane przez malca dźwięki. To zalążek prawdziwej rozmowy. A w dodatku świetna zabawa.
– Rozśmieszaj maluszka. Dzieci uwielbiają pełne energii wyrazy dźwiękonaśladowcze (np. „Bach!”, „Trrrach!”, „Bum!”), naśladowanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta („Muuu”).
– Reaguj na zaczepki. Twój maluszek woła na †wój widok „errrh”? Bingo! Zrozumiał, że te dziwne dźwięki wydawane przez ludzi służą do nawiązywania i podtrzymywania kontaktu! Uśmiechnij się, przytul dziecko, powiedz coś do niego.
– Kontroluj słuch. Żeby maluch nauczył się mówić, musi dobrze słyszeć. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości idź z dzieckiem do laryngologa lub audiologa.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Anonim
Anonim | 2007-11-19 10:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja teściowa powiedziała, że najlepsze są tradycyjne metody stymulacji i nic tylko słyszę jak mówi to Tomaszka: gu, gu, gu! Co mam z nią zrobić?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

jarjarbinks
jarjarbinks | Anonim | 2007-11-20 08:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podobnie mam z babcią mojego męża, czyli z prababcią Gosi. Staje wiecznie nad mała i zamiast zwyczajnie zagadać jedzie aaaa, uuuu, eeeee i tak w kółko. Szczerze mówiąc, to mała zamiast się śmiać, czy odpowiadać, patrzy na nią, jak na kosmitę. I nie da się przepowiedzieć, że to jest mały człowiek, a nie małpka w zoo.

Odpowiedz

MamaJagody
MamaJagody | Anonim | 2007-11-20 10:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie przejmuj się. Niech gada gu gu gu. Mój tata robi to samo tzn. agu agu agu, idziemy ajci - zamiast na spacer i takie tam inne. Ja mówie do dziecka po swojemu. Pełnymi " dorosłymi " zdaniami, nie seplenie i często powtarzam - mama, tata ... Ważne moim zdaniem żeby dużo mówić. A rodzice ( tym bardziej teściowie ) mają już takie swoje przyzwyczajenia. Do nas też tak mówili i co? Przecież " normalni " jesteśmy :-) Jesli niunia powie do mnie - mama ajci - też będzie super. Pozdrawiam

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?