Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Powinnyśmy karmić piersią do 2. roku życia dziecka! - nowe badania

| aktualizacja: 01.02.2016 | 12

800 tys. zgonów maluszków w 2015r. - można ich było uniknąć, karmiąc piersią przez pierwsze 2 lata życia dziecka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
karmienie piersią
fot. Fotolia
Długi karmienie piersią ratuje życie - do tego wniosku doszli brytyjscy naukowcy, a wyniki swych badań opublikowali w magazynie medycznym "The Lancet". Przeanalizowali zgony małych dzieci, do których doszło w 2015 r. z powodu infekcji i komplikacji po nich. Wniosek był jeden: śmierci 800 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia można było uniknąć! Gdyby kobiety na całym świecie karmiły dzieci piersią co najmniej do 2. roku życia dziecka, każdego roku udałoby się uratować  setki tysięcy dzieci! 

Pamiętajmy też, że karmienie piersią nie tylko może ratować zdrowie, a nawet życie dziecka, ale również chroni matki przed rakiem piersi ("The Lancet").

Polki karmią piersią

Wydawać by się mogło, że z polskimi matkami wcale nie jest tak źle, bo prawie wszystkie zaraz po porodzie karmią swe dzieci piersią (w Hiszpanii, Francji i USA co piątka kobieta od chwili narodzin dziecka zaczyna stosować pokarm zastępczy). Niestety w ciągu kilku miesięcy od porodu liczba mam karmiących wyłącznie piersią, drastycznie spada. Czy wiecie, że półroczne dzieci karmione wyłącznie piersią stanowią jedynie około 10% dzieci, a w kolejnych miesiącach jest niestety jeszcze gorzej!

Zobacz też: To obrzydliwe! Kobieta karmiąca piersią gorsza niż seksbomba - film

Do jakiego wieku według ciebie powinno się karmić piersią? Piszcie w komentarzach.

Źródło: TVN24
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (12)
avatar

Mjuli
Mjuli | 2016-10-01 16:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My się nie zaliczamy ... 2 razy dłużej

Odpowiedz

J
J | 2016-09-30 12:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

16m-cy...:) bylo milion pobudek wiec byłam wykończona i skonczylismy

Odpowiedz

Czarna
Czarna | 2016-09-29 16:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Poprzednie dziecko karmilam piersią 32 m-ce. Teraz karmimy sie już 5 m-cy a jak długo to się okaże😊

Odpowiedz

Natalia
Natalia | 2016-08-30 01:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ta to może od razu będę karmić do 18 roku życia?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Agata
Agata | Natalia | 2016-09-28 18:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Naprawdę nie widzi Pani różnicy między dwulatkiem a osiemnastolatkiem? Prawda jest taka, że gdy daje się dziecku wybór to zdecydowana większość sama rezygnuje przed 4 urodzinami.

Odpowiedz

ramka
ramka | 2016-02-08 13:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja karmilam synka 3.5 roku i drugie dziecko, jesli bedzie taka mozliwosc, tez zamierzam karmic jak dlugo bedzie tego chcialo. Mysle ze nie wspominajac o mleku ktore jest tak cenne dla maluchow to kolejna wazna sprawa w dlugim karmieniu dzieka jest bliskosc jaka w tym momencie ma matka z dzieckiem.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mjuli
Mjuli | ramka | 2016-10-01 16:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja już prawie 4lata ale Jula już nie chce powoli chociaż w nocy ja czasem naleci.... Mleka modyfikowanego nie chciala a jak już musiała jak była taka bardzo mała to praktycznie każdy rodzaj jej się ulegał i to już od szpitala

Odpowiedz

Malka-b
Malka-b | 2016-02-01 22:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzieci są ważne ciekawą stronka- w artykule dlaczego warto długo karmic piersią jest napisane cyt.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych pełnych 6 miesięcy życia dziecka. Potem powinno nastąpić rozszerzenie diety o lokalne produkty uzupełniające. W krajach rozwijających się zalecane jest karmienie piersią minimum 3 lata lub dłużej, szczególnie dzieci obciążonych alergiami. Eksperci od spraw żywienia uważają, że zgodnie z naturalnym, zachodzącym od wieków procesem rozwoju, należy płynnie przejść od wyłącznego karmienia piersią do uzupełniania mlecznej diety dziecka innymi produktami. W drugim półroczu życia malucha powinna być to jedynie degustacja, zapoznawanie z nowymi konsystencjami, zapachami, smakami tak by stanowiły zaledwie trzecią części całości wyżywienia (aż do okolic 12 miesiąca). Proporcje stopniowo powinny się zmieniać, by około 24 miesiąca życia dziecka mleko mamy stanowiło trzecią częśc pożywienia.

Odpowiedz

Azja31
Azja31 | 2016-02-01 21:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Syn za niecały miesiąc kończy 2 lata i dalej się karmimy :) mam nadzieję, że jeszcze tak z pół roku będzie.

Odpowiedz

Mama Lenki
Mama Lenki | 2016-02-01 16:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam core ma juz prawie 11 miesiecy też ja karmie piersio ale je prawie Wszystko

Odpowiedz

Pola
Pola | 2016-02-01 15:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Cytat: "Czy wiecie, że półroczne dzieci karmione wyłącznie piersią stanowią jedynie około 10% dzieci". Też mi nowina- przecież to moment rozszerzania diety a nie karmienia wyłącznie piersią.10% z artykułu to jakoś podejrzanie dużo!!! Ciekawe kiedy te 10% mam właczy coś do diety dziecka poza mlekiem matki, które nie przeczę ma dużo zalet. Moje dziecko ma 7 miesiecy i karmię je piersią ale dostaje też kaszki na mleku modyfikowanym, obiadki i owoce...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

monika
monika | Pola | 2016-02-01 20:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj syn ma 7,5 mca ,podstawą żywienia jest moje mleko. tak PODSTAWA bo śa dni kiedy nie chce nic ani ani warzyw ani owocow i kaszki. W moim otoczeniu wiele kobiet " dało sobie spokój z rozszeżaniem diety " i po 9 miesiacu dzieci zaczely jesc razem z mama z talerza( oczywiscie przy braku solenia potraw)
Zreszto ja tez nie karmie Antka regularnie innymi pokarmami--- nie zawsze ma ochote , robie kilka podejsc i jak nie chce to nie. na moim mleku tez zdrowy bedzie rosl,

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?