Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak napisać pozew o alimenty dla rodzica? Zobacz wzór

| aktualizacja: 15.11.2016 | 1

Chcesz napisać pozew o alimenty, ale nie wiesz, jak to zrobić? Skorzystaj z przygotowanego przez nas wzoru. To pozew o alimenty dla rodzica.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
pozew o alimenty, alimenty, grafika
fot. Fotolia
Pozew o alimenty od członka rodziny dla rodzica musisz złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania osoby pozwanej lub w swoim sądzie rejonowym – wybór należy do ciebie. Złożenie pozwu o alimenty jest bezpłatne (chyba, że prosisz o pomoc adwokata, wtedy musisz uwzględnić opłatę za konsultację czy prowadzenie sprawy).

Pozew o alimenty dla rodzica - wzór do druku

Zobacz wzór pozwu o alimenty dla rodzica (kliknij w obrazek, a pojawi się wzór do druku):
                              

Pozew o alimenty z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa?

Wraz z pozwem o alimenty można złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa. Zwykle taki wniosek składa się, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba pozwana przeprowadzi czynności, które utrudnią egzekucję zasądzonych roszczeń (np. sprzeda część majątku). Wniosek o zabezpieczenie powództwa można złożyć wraz z pozwem o alimenty lub w trakcie postępowania sądowego. Po złożeniu takiego wniosku sąd może ci przyznać, jednorazowo lub okresowo, pewną kwotę do czasu wydania ostatecznego orzeczenia. Opłata za wniosek wynosi 100 zł, chyba, że wniosek został złożony od razu wraz z pozwem rozpoczynającym postępowanie.

Jakie dokumenty dołączyć do pozwu o alimenty dla rodzica?

Do pozwu o alimenty należy dołączyć następujące dokumenty:
  • odpis skrócony aktu urodzenia
  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka
  • zaświadczenie o zarobkach
  • rachunki za wydatki na dziecko
  • odpis pozwu i załączników
  • odpis skrócony aktu małżeństwa (jeśli ubiegasz się o alimenty od męża/żony)
Pamiętaj, żeby do pozwu dołączyć też wszystkie wymienione w pozwie dokumenty, które mogą udowodnić twoją trudną sytuację finansową, a także dokumenty potwierdzające twoje rodzinne powiązania z pozwaną osobą. Mogą to być np. zaświadczenia z Zakładu Pomocy Społecznej, decyzja ZUS itd.

Ważne! Od każdego orzeczenia przysługuje apelacja do sądu okręgowego. Można ją złożyć w terminie 21 dni od wyroku. Prawo nie przewiduje wniesienia skargi kasacyjnej.
 
Wzór pozwu o alimenty dla rodzica pochodzi z magazynu "Przyjaciółka".

Polecamy:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Monika2020
Monika2020 | 2017-06-30 11:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co w sytuacji jeśli dziecko od dwóch lat mieszka z ojcem którego stać na utrzymanie dziecka a matka tym samym od dwóch lat nie loży na dziecko nie utrzymując z nim nawet kontaktu. Czy możemy złożyć wniosek o alimenty tak poprostu dla zasady by przestała się uchylać? Dodam ze Kiedy dziecko było z nią ojciec dziecka co miesiąc wysyłał 600 zł na utrzymanie dziecka...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?