Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co czynią z tobą ciążowe hormony

| aktualizacja: 31.03.2015 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Między tobą a dzieckiem krążą teraz hormony, które przejmują nad wami władzę. Poznaj szczegóły tego podboju, bo zmiana twojej wagi i zachowania to nie jedyne skutki tego chemicznego tańca.
Zły humor – winne są hormony. Nudności – hormony. Obezwładniające zmęczenie – znowu hormony. Zmieniają cię jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale nie mają nic wspólnego z magią. To po prostu substancje chemiczne przenoszone przez krew. Regulują procesy biochemiczne, które zachodzą w tkankach twojego organizmu.

Hormony w ciąży mają wpływ nie tylko na pracę narządów, ale i na to, jak wyglądasz, co czujesz. Bo to od nich (w dużym stopniu) zależy, czy jest ci wesoło, czy zalewasz się łzami, czy żołądek skręcają ci nudności i głód (czasem, o zgrozo, równocześnie), czy z dnia na dzień piękniejesz. Na pocieszenie powiem ci, że ta gra hormonalna jest mistrzowsko zaplanowana przez matkę naturę (mimo że jej skutki doprowadzają cię czasem do pasji).

W ciąży przeżyjesz hormonalną rewolucję

Kiedy komórka jajowa spotyka na swej drodze plemnik, twój organizm przeżywa prawdziwą hormonalną rewolucję. Ale taka chemiczna zawierucha nie zdarza mu się po raz pierwszy. Bo nie tylko podczas ciąży jesteś we władaniu hormonów. Kierowały twoim rozwojem już wtedy, gdy byłaś w brzuchu swojej mamy. Pierwszą burzę hormonalną przeżyłaś jako nastolatka. Hormony płciowe zmieniły cię wtedy z dziewczynki w kobietę. Wtedy też zaczęło się obracać koło cyklu menstruacyjnego. Teraz zostało zatrzymane przez progesteron. Ten hormon doszedł do głosu po zapłodnieniu. Przygotowuje śluzówkę macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja i sprawia, że nie dochodzi do krwawienia miesiączkowego. Umożliwia utrzymanie ciąży (sprawdź: Pierwsze objawy ciąży, zanim zrobisz test).

Nie tylko mdłości przez hormony

Hormony w zwiększonych, „ciążowych" dawkach wpływają na twoje odczucia. To przez nie prawie 90 proc. kobiet odczuwa poranne nudności (które mogą trwać cały dzień), zmęczenie, głód i zawroty głowy. Wiele przyszłych mam już w pierwszych miesiącach ciąży zaczyna też tyć, i to wcale nie dlatego, że więcej jedzą. Ale to ma sens! Zmęczenie jest jednym z mechanizmów zmuszających cię do zachowania energii i magazynowania jej w postaci tłuszczu. Rosnące dziecko potrzebuje bowiem nieprzerwanych energetycznych dostaw.

Nagle pojawia się wyciszenie

Za wiele z tych ciążowych dolegliwości odpowiedzialny jest progesteron. Ale robi on także "dobrą robotę". Poza tym, że wespół z estrogenami podtrzymuje ciążę, pomaga ci też wyciszyć się, uspokoić, skupić na ciąży. Spory udział ma w tym także prolaktyna, która sprawia, że przestajesz mieć ochotę na seks i skupiasz całą swoją uwagę na dziecku. Estrogeny z kolei dodatkowo budzą w tobie instynkt wicia gniazda (sprawdź, jak go mądrze wykorzystać). To dlatego akurat teraz wpadłaś na pomysł wyremontowania lub na nowo urządzenia mieszkania, by powitać nowego członka rodziny.

Nie tylko grubsza, ale i piękniejsza

Częściej słyszysz teraz komplementy, prawda? To także zasługa hormonów. Rozkwitasz dzięki estrogenom – hormonom kobiecości. Masz zdecydowanie większe piersi, bardziej zaokrąglone biodra i ramiona, gęstsze i bardziej błyszczące włosy, gładszą skórę. Niestety, w tym temacie ma też co nieco do powiedzenia progesteron. Wzmaga pracę gruczołów łojowych i potowych, więc możesz potrzebować szamponu do włosów przetłuszczających się, i... sposobu na wypryski. Zauważysz również kolejną, typowo ciążową zmianę – ciemniejsze niż dotychczas pieprzyki, otoczki brodawek, ciemną pionową linię poniżej pępka i plamy na twarzy. To skutek działania melanotropiny produkowanej przez działającą teraz na najwyższych obrotach przysadkę mózgową.

Polecamy: Kosmetyki do pielęgnacji ciała dla kobiet w ciąży

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?