Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Polki zwlekają z macierzyństwem – film

| aktualizacja: 06.09.2016 | 1

Marzenia o powiększeniu rodziny kobiety realizują coraz później, ponieważ wcześniej szukają poczucia bezpieczeństwa. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, liczba pań, które urodziły pierwsze dziecko, mając 35–39 lat, wzrosła w ciągu ostatnich lat o 70%.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Starania o dziecko po 30. lub 40. roku życia nikogo już nie dziwią. W zasadzie (dzięki osiągnięciom medycyny, inseminacji i in vitro) każda z 3 kobiet, które są na zdjęciu powyżej mogłaby zajść w ciążę.

Blisko 45% Polek jako przyczynę późnego macierzyństwa wskazuje brak stabilizacji finansowej. Rodzinne wartości także odchodzą dziś na dalszy plan. Podążamy za współczesnymi trendami i stawiamy raczej na karierę oraz samorealizację. Na dziecko często brakuje czasu i sił.

Sprawdź: Jak się przygotować do ciąży po 40.?

Jak twierdzi Ewelina Wojtków, psycholog z firmy Telemedi.co: „Problem nie dotyczy wyłącznie kobiet. Porównując dzisiejszego dwudziestokilkuletniego mężczyznę z jego równolatkiem sprzed 30 lat, dostrzeglibyśmy duże rozbieżności w zakresie stawiania sobie celów i ogólnie – podejścia do życia”.

Późne rodzicielstwo – wady i zalety

Decyzja o ciąży po 30. lub 40. roku życia ma swoje plusy. Starsze mamy zwykle są już stabilne zawodowo i finansowo, co pozytywnie wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa i świadomość własnej wartości. Lepiej realizują propagowany przez media model kobiety multifunkcjonalnej, perfekcyjnie wykonującej wszystkie swoje obowiązki. Są bardziej asertywne. Potrafią koncentrować się na celach i potrzebach, które rzeczywiście są ważne dla nich i dziecka. To jednak nie koniec korzyści. Ciąża w późniejszym wieku psychicznie odmładza. Panie mobilizują się, by stworzyć „gniazdo” dla swojej pociechy. To dlatego tak chętnie zajmują się wówczas urządzaniem dziecięcego pokoiku.

Przeczytaj: Późne macierzyństwo – sposób na przedłużenie młodości

Ekspertka przestrzega jednak przed problemami, z którymi mogą się spotkać starsze mamy: „Ciąża to duże obciążenie dla organizmu, tymczasem jego wydolność maleje wraz z wiekiem. Zwiększa się też ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną, ponieważ jakość komórek jajowych się pogarsza. Dlatego należy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza, dbać o siebie i wraz ze specjalistą kontrolować przebieg ciąży”.

źródło: www.infoWire.pl

Poznaj: 5 badań, które trzeba zrobić, jeśli nie możesz zajść w ciążę
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

mama
mama | 2016-09-05 09:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie zawsze późne macierzyństwo jest wyborem. Czasami jest koniecznością mimo chęci bycia Rodzicem już znacznie wcześniej. Proponuję nie wrzucać do jednego "materialnego" worka wszystkich którzy zostali Rodzicami po 30. To smutne...Sama zostałam mamą w wieku 35 lat choć bardzo chciałam wcześniej, i nie chodzi o pieniądze...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?