Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy mnie zwolnią - co mówią przepisy?

| aktualizacja: 26.01.2016 | 6

Cieszysz się, że jesteś w ciąży, a jednocześnie martwisz się o pracę? Prawo jest zdecydowane po stronie kobiet w ciąży. Zobacz, na czym polega ochrona prawna, której podlegasz.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
ciąża, mama, praca
fot. Panthermedia
Nie obawiaj się, że cię zwolnią, bo zaszłaś w ciążę. Przed kłopotami w pracy, które mógłby spowodować twój szczególny stan, chronią cię przepisy Kodeksu pracy, a dodatkową wykładnię stanowi analiza orzecznictwa Sądu Najwyższego. Wyjaśniamy, na czym polega specjalna opieka roztaczana nad pracującą przyszłą mamą.

Jestem w ciąży, czy mogą mnie zwolnić?

Kobiety w ciąży nie można zwolnić z pracy. Jest to zapisane w Kodeksie pracy (art. 177, par. 1). Prawo to dotyczy cię także wtedy, gdy jesteś na urlopie macierzyńskim (przed porodem i po). Wyjątkiem jest sytuacja, w której kobieta w ciąży dopuściłaby się rażących zaniedbań skutkujących zwolnieniem dyscyplinarnym. Jednak wówczas na zwolnienie musi wyrazić zgodę organizacja związkowa (jeśli działa w firmie). Zakaz wypowiadania i rozwiązywania umów o pracę z kobietami w ciąży nie dotyczy również pracy na umowie na okres próbny, który nie przekracza jednego miesiąca.

A jeśli pracodawca ogłasza upadłość?

Pomimo kodeksowych zakazów wypowiadania i rozwiązywania umów z pracownicami w ciąży, istnieją dwa przypadki, w których zakończenie stosunku pracy jest możliwe. Dotyczy to sytuacji ogłoszenia upadłości bądź likwidacji pracodawcy. Wówczas termin rozwiązania umowy pracodawca ustala z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową.

Zobacz też: Urlop rodzicielski 2014

Co z umową na czas określony?

Wszystkie umowy terminowe, które miałyby zakończyć się wcześniej (czyli w trakcie trwania ciąży, ale później niż po jej trzecim miesiącu), ulegają przedłużeniu do dnia porodu. Taka ochrona nie będzie cię dotyczyć, jeśli jesteś zatrudniona na miesięczny okres próbny lub zastępujesz nieobecnego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Zaszłam w ciążę na wypowiedzeniu, co teraz?

Prawo chroni przyszłe mamy także w takiej sytuacji. Wystarczy, że dostarczysz pracodawcy zaświadczenie lekarskie, by na tej podstawie musiał przywrócić cię do pracy. Gdyby tego nie chciał zrobić, wypłaci ci wynagrodzenie za czas niewykonywanej pracy. Co więcej, do pracy powinien przywrócić cię również wtedy, gdy formalnie już nie pracujesz, bo zakończył się twój okres wypowiedzenia, ale zaszłaś w ciążę jeszcze podczas jego trwania. W takiej sytuacji nie otrzymasz pensji tylko za czas, który upłynął od chwili zakończenia wypowiedzenia do momentu, w którym powiedziałaś o ciąży szefowi.

Zobacz też: Kalkulator urlopu macierzyńskiego

Co się dzieje, jeśli złożyłam wypowiedzenie, a potem dowiedziałam się o ciąży?

Zgodnie z przepisami, jeśli zajdziesz w ciążę przed zakończeniem okresu wypowiedzenia, nie możesz wrócić do pracy. Sytuacja jednak się zmieni, gdybyś w chwili składania wypowiedzenia nie wiedziała o swojej ciąży. Wtedy możesz się domagać przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach.

Czy podczas ciąży mogę mieć nadgodziny?

Kobiecie w ciąży przysługuje więcej przywilejów, niż tylko ochrona przez zwolnieniem. Podczas ciąży bez swojej zgody nie możesz pracować po godzinach, ani nocą. Dodatkowo bez twojej zgody nie można cię wysyłać w delegacje poza miejsce zamieszkania, ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy. Możesz za to wychodzić z pracy na zalecone przez lekarza badania, jeśli nie można przeprowadzić ich w innym terminie. Nieobecności te nie wpływają na wysokość pensji. 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

yoanna
yoanna | 2016-01-28 21:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wszystko zalęzy od tego jak przebiega ciąża i jakiego rodzaju jest praca , ja dopiero zaczełam prace jak dowiedziałam sie , że jestem w ciązy i juz w 6 tygodniu ciązy musiałam iść na l4 z powodu , że ciąża była zagrozona ale myśle , że nawet gdyby nie była todługo bym nie mogła tam pracować , praca fizyczna z zagrożeniami , miałam troche nie przyjemności i obaw, ale szczęście mi dopisało :)

Odpowiedz

AnkaMM
AnkaMM | 2014-08-08 19:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chciałabym pracować prawie do końca ciąży,. dobrze się czuję, mąż jest zagranicą, więc w pracy mam towarzystwo, jednak moja szefowa już kilka razy mi sugerowała, że powinnam iść na zwolnienie. Nie wiem, co robić? Głupio się czuję w takiej sytuacji.

Odpowiedz

Monika
Monika | 2014-01-30 18:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dużo kobiet w ciąży korzysta ze zwolnień lekarskich i znikają z pracy od samego początku ciąży. Wiem dobrze, że nie zawsze jest to uzasadnione, czasem chodzi tylko o to, by nie chodzić do pracy. Ja nie chciałam tak postępowac i niemal do samego końca ciąży przychodziłam do pracy. Dużo się wtedy działo, nie chciałam zostawiać kolegów i koleżanek samych, a wiedziałam, że i tak nikt nie zostanie zatrudniony na zastepstwo. Czułam się wobec nich fair.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

kat55
kat55 | Monika | 2014-02-21 10:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak sie siedzi na 4 literach przez 8h to mozna pracowac.A jak sie tyra w sklepie to sie nie dziwie ze kobiety inteligentne dbajace o zdrowie swoje i dziecka ida na zwolnienie.

Odpowiedz

Nene
Nene | Monika | 2014-04-15 11:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja akurat pracuję w sklepie i kierownik sam mnie wysyłał na L4, żebym niepotrzebnie nie ryzykowała poronienia. Wiadomo praca w sklepie wiąże się z dźwiganiem i stresem. Jak się da to można pracować, ale są sytuacje kiedy trzeba iść na zwolnienie. A poza tym o ciązy poinformowałam na tyle wcześnie, że na moje miejsce został zatrudniony nowy pracownik i nie było problemu :-D

Odpowiedz

Anga
Anga | Monika | 2015-12-10 22:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciekawe co bys zrobiła jak byś musiała pracowaś z chemikaliami ?? Naraziła byś dziecko tylko z tego powodu że chciała byś być fair ????

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?