Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co prawnik mówi o prawach małego pacjenta

| aktualizacja: 03.07.2015 | 6

Wszystkie dzieci czasem chorują, wszystkie też powinny chodzić na badania kontrolne. Sprawdź, co przysługuje małym pacjentom w przychodniach lekarskich i czego rodzice powinni wymagać od lekarza.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
dziecko, lekarz, szpital, choroba
fot. pressmaster - Fotolia.com

Nie znamy praw, jakie mają mali pacjenci. Przykład? Dzwonisz do przychodni, bo dziecko jest chore. Osoba w rejestracji mówi, że „jego” lekarz wyszedł. Jeśli uważasz, że jedyne, co możesz teraz zrobić, to iść na prywatną wizytę, to bardzo się mylisz! Jak postępować w trudnych przypadkach? Wątpliwości wyjaśniamy razem z prof. Dorotą Karkowską, prawnikiem oraz ekspertem Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.Czy idąc z dzieckiem do lekarza, powinnam mieć dowód ubezpieczenia?


Nie – odkąd stworzono Centralny Rejestr Ubezpieczonych, w którym jest to wszystko odnotowane. Na wszelki wypadek zabierz dowód jednego z rodziców. 

Uwaga! Nawet, jeśli żadne z rodziców nie jest ubezpieczone, dziecko ma prawo być leczone: lekarz nie może odmówić zbadania go i wypisania recepty! Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, „osoby poniżej 18. roku życia, mieszkające w Polsce i mające polskie obywatelstwo, mają zagwarantowane bezpłatne usługi służby zdrowia”.


Muszę wybrać lekarza dla dziecka?


Tak. Dziecko powinno być pod opieką jednego lekarza, tzw. pierwszego kontaktu: może to być pediatra lub lekarz rodzinny. Pediatra zajmuje się tylko dziećmi, zwykle ma większe doświadczenie, szczególnie w przypadku niemowląt. Jednak również wielu lekarzy rodzinnych jest doświadczonych w opiece nad dziećmi. Zanim wybierzesz lekarza, zrób „wywiad”, podpytaj innych mam. Dobrze jest znaleźć doktora pracującego w przychodni znajdującej się blisko waszego miejsca zamieszkania. Sprawdź, jak wybrać dobrego pediatrę.

Czy mogę zmienić lekarza?


Tak. Nie ma prawa, które by tego zabraniało. Lepiej jednak takich sytuacji unikać. Dziecko powinno być pod opieką tego samego lekarza – dzięki temu będzie on w stanie dostrzec zmianę zachowania świadczącą o chorobie, co mógłby przeoczyć lekarz, który nie zna dziecko. Gdy dziecko jest chore, mogę z nim iść do innego lekarza w przychodni?


Tak. Jeśli np. dziecko po południu zaczęło gorączkować, a „jego” pediatra już wyszedł, dziecko musi przyjąć inny lekarz.

Uwaga! Jeśli dziecko jest chore, pani w rejestracji nie może odmówić przyjęcia z powodu braku „numerków” do lekarza. Dyrekcja przychodni ma obowiązek tak zorganizować pracę, by wszystkie dzieci, które tego potrzebują, mogły uzyskać pomoc. Czy to prawda, że lekarz powinien opowiedzieć mi o szczepieniach: obowiązkowych i zalecanych?  


Tak. Powinien też powiedzieć, które z nich są ważne dla twojego dziecka, ze względu na jego wiek i zdrowie. 

Powinien powiedzieć o odczynach poszczepiennych, jakie mogą się pojawić, oraz doradzić, co wtedy zrobić. Czy dziecko powinno mieć raz w roku wykonane badania? 


Dorosły powinien raz w roku zrobić sobie podstawowe badania: z krwi i moczu. Nie ma jednak listy badań profilaktycznych, które muszą być wykonane u dziecka: decyduje o tym lekarz. Do jakich specjalistów nie muszę mieć skierowania?

Skierowania nie są potrzebne, jeśli chcesz iść z dzieckiem do
  • ginekologa,
  • dentysty,
  • onkologa,
  • psychiatry.
Do lekarzy innych specjalności skierowanie jest konieczne. 


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Mariusz
Mariusz | 2016-10-31 14:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gdy zapytałem lekarza o niepozadane odczyny poszczepienne, powiedział ze takie nie wystepuja. Odpowiedzialem mu ze szczepienia u mojego dziecka tez juz nie wystepują. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Krzysiek
Krzysiek | 2015-07-30 17:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam pytanie. W przychodni chciałem zgłosić noworodka. Wybrałem na deklaracji lekarza który leczy juz nas i pierwszego synka. Panie w rejestracji powiedziała nam ze nie moze takiego wniosku przyjąć bo musimy wybrać innego lekarza a nie tego którego chcemy. Nie zgodziłem sie na taka zamianę. Pytanie czy w przychodni maja prawo narzucać mi lekarza rodzinnego?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Angelika
Angelika | Krzysiek | 2016-05-18 11:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oczywiście że nie Ty sam wybierasz lekarza rodzinnego do którego chcesz zapisać dziecko. Mieliśmy z mężem ten sam problem ale nie dałam sobie wmówić bzdur...

Odpowiedz

Osa
Osa | 2014-11-29 00:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co działa? Jeśli pani w rejestracji odmawia zapisania chorego dziecka na wizytę, proszę poprosić o rozmowę z kierownikiem przychodni. A jej powiedzieć, żeby przedstawiła na piśmie odmowę. Wystarczy powiedzieć o telefonie do NFZ. Działa. Nie mają prawa nie przyjąć chorego dziecka.

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2012-04-20 20:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam bylabym wdzieczna za podanie nr. art prawnego czy cos w tym stylu - na jaki moge powolac sie rejestrujac malenstwo do lekarza a Pani w rejestracji mi odmawia z powodu braku numerkow.

Odpowiedz

marzana
marzana | 2012-04-20 12:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niestety trzeba podkreślić, że panie siedzące w rejestracjach przychodni nie mają serca, bo jeśli przychodzę z chorym maleństwem i błagam o pomoc a ona mi mówi, że mojego lekarza już nie ma i żebym przyszła jutro to świadczy tylko,że ma coś z głową nie tak!

Nie dawno moja Lenka ucząc się chodzić upadła niefortunnie i nie przestawała płakać, więc popołydniu zabrałam ją do przychodni a pani w rejestracji powiedziała, że to jakieś moje fanaberie i dzieci tak maja, jak uczą się chodzić i że nie ma juz miejsca, żeby przyjął mnie jakikolwiek lekarz... efekt: mój mąż przyjechał do nas i zrobił tak wielką awanturę, że w końcu nas przyjęli. Okazało się, że nie były to tylko i wyłącznie moje fanaberie, bo mała skręciła lekko stópkę i niezbędna okazała się również wizyta u ortopedy i kupienie dobrych bucików Memo, które polecił nam lekarz.

Nie dajcie się zwieść i domagajcie sie przyjęcia do lekarza, bo żadnej dolegliwości dziecka nie należy bagatelizować!

Pozdrawiam

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?