Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Władza rodzicielska po rozwodzie – kto rozstrzyga w tej sprawie?

| aktualizacja: 19.05.2016 | 2

Kto rozstrzyga o władzy rodzicielskiej po rozwodzie? Czy władza rodzicielska może przysługiwać obojgu rodzicom? Na czym polega ograniczenie władzy rodzicielskiej? O czym jeszcze może orzekać sąd podczas postępowania rozwodowego?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Dziecko na huśtawce, rozwód, władza rodzicielska
fot. © drx - Fotolia.com

Określenie praw i obowiązków rodziców wobec małoletniego dziecka należy do podstawowych obowiązków sądu orzekającego rozwód. Sąd w orzeczeniu rozwodowym zobowiązany jest m.in. do rozstrzygnięcia, czy władza rodzicielska nad dzieckiem będzie przysługiwała obojgu rodzicom, czy tylko jednemu z nich, czy też władza rodzicielska będzie w jakimś zakresie ograniczona.

Orzeczenie o władzy rodzicielskiej

Istotnym zagadnieniem w kontekście praw ojca do dziecka w przypadku rozwodu jest rozstrzygnięcie sądu o władzy rodzicielskiej. Orzeczenie w tym zakresie jest obligatoryjną częścią wyroku rozwodowego.
W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga również o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków, o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz o wysokości ponoszonych kosztów utrzymania i wychowania dziecka przez każdego z małżonków.

Sąd może uwzględnić porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. A zatem może on pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.
Możliwe jest również powierzenie przez sąd wykonywania władzy rodzicielskiej tylko jednemu z rodziców z jednoczesnym ograniczeniem władzy rodzicielskiej drugiego rodzica do określonych praw i obowiązków względem dziecka.

Sąd w przyznaniu tych praw bierze pod uwagę szereg czynników, m.in. środowisko, w jakim dziecko będzie się wychowywało, poziom życia, jaki rodzic będzie w stanie mu zapewnić, czy też czas poświęcony na wychowanie. Przy czym sądy w ogromnej większości przyznają pełnię praw rodzicielskich matkom; mimo że obowiązujące prawo nie narzuca, że to matka automatycznie ma otrzymać opiekę nad dzieckiem, zwykle (nawet jeśli wszystko wskazywałby na to, że ojciec lepiej sprawowałby opiekę) ostateczny wyrok zapada na korzyść matki.

Zobacz także: Dwa dni na dziecko – komu przysługują i na jakich zasadach?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Adams7
Adams7 | 2016-03-14 08:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo często matki celowo aljenują dziecko od ojca. Tylko dlatego aby w sądzie powiedzieć że ojciec się nie interesuje dzieckiem, a przez to liczą na większe alimenty. Dziecko w konsekwencji takich postaw, cierpi na wiele schorzeń związanych z chorobą sierocą, dochodzą do tego bułkę brzucha, agresja często nawet w stosunku do matki, zaburzenia psychiczne, leki, depresję,konflikty z prawem, uzależnienia. A wszystko tylko dlatego ze kobiety przekładają dobro dziecka nad interes własny.

Odpowiedz

Sandra
Sandra | 2015-12-29 00:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ojcowie w Polsce są jawnie dyskryminowani od lat i nic się nie dzieje w tym kraju. W 95% władza rodzicielska jest przyznawana kobietą a rola ojca jest sprowadzana do weekendowego wujka i bankomatu. Dopóki w Polsce nie ma modelu opieki NAPRZEMIENNEJ (w przypadku braku porozumienia rodziców) ta dyskryminacja się nie skończy. Kto na tym najwięcej zyskuje? Matki które traktują dziecko przedmiotowo i chcą jedynie alimentów.Kto na tym najwięcej traci? Dziesiątki tysięcy dzieci wychowanych bez ojców (pół sieroty).

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?