Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Tego wymagaj na porodówce – poznaj swoje prawa

| aktualizacja: 07.01.2015 | 4

Twoje prawa podczas porodu to obowiązek personelu. Nie bój się prosić i mówić o swoich potrzebach. Mów na co się zgadzasz i czego oczekujesz. Dialog z personelem pomoże uczynić twój poród lepszym.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
prawa podczas porodu
fot. Fotolia (kolaż SN)

W przygotowaniach do porodu powinnaś zwrócić uwagę na prawa, które przysługują Ci podczas porodu oraz w całym okresie okołoporodowym. Poznaj najważniejsze z twoich praw.

Podstawowe prawa obywatela zawarte są w Konstytucji. To prawo do ochrony zdrowia, życia, prawo do decydowaniu o życiu osobistym. Te bardzo ogólne założenia sprecyzowane są w ustawach i rozporządzeniach. Każdy pacjent ma prawo do godności, szacunku, informacji i podejmowania decyzji. Do czego jeszcze ma prawo kobieta w okresie okołoporodowym?

Prawo do wyboru lekarza i położnej w ciąży

Będąc w ciąży, masz prawo wybrać położną lub lekarza, który będzie prowadził ciążę i skieruje Cię na badania diagnostyczne i konsultacje medyczne. Lekarz lub położna powinni przygotować wraz z Tobą  plan porodu, który będzie dostosowany do twojej sytuacji i twoich potrzeb. Masz prawo wybrać miejsce do porodu, w którym będziesz czuć się bezpiecznie.  Może być nim dowolny szpital, dom narodzin możesz także rodzić w swoim domu, jednak poród ten nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Lekarz lub położna powinni udzielić ci wyczerpujących informacji dotyczących wybranego miejsca, a także podać wskazania i przeciwwskazania.

Prawo do decyzji co do zabiegów podczas porodu

Masz prawo do świadomego udziału w podejmowaniu decyzji związanych z porodem, obejmujących zabiegi i badania medyczne. Wszystkie zabiegi medyczne i badania powinny być wykonywane za twoją zgodą i po wcześniejszym dokładnym poinformowaniu cię o tym, co będzie się działo i dlaczego. Masz również prawo do uzyskania pełnej informacji medycznej dotyczącej twojego dziecka, stanu zdrowia, wykonywanych  badań oraz podawanych leków i szczepień. Możesz odmówić każdej procedury medycznej, jeżeli uzyskane informacje lub skuteczność proponowanej metody budzą twoje wątpliwości.

Jakie znieczulenie wybrać? Poznaj sposoby znieczulenia do porodu: naturalne i medyczne.

Inne ważne prawa rodzącej

 • W trakcie porodu masz prawo być traktowana z szacunkiem przez osoby sprawujące nad tobą opiekę. Osoby te powinny zważać na twoją intymność i indywidualne potrzeby oraz swoją postawą wzbudzać zaufanie.
   
 • Masz prawo do obecności osoby towarzyszącej, przez ciebie wybranej. To może być partner, ktoś z rodziny, przyjaciółka, doula – to twoja decyzja. (Obejrzyj film i sprawdź, jak wygląda poród naturalny).
   
 • Możesz łagodzić ból porodowy, zarówno poprzez wykorzystanie technik naturalnych jak i farmakologicznych dostępnych w danym miejscu. Osoba sprawująca opiekę nad tobą podczas porodu powinna udzielić ci informacji dotyczących różnych metod.
   
 • Masz prawo być aktywna i wybierać wygodne dla ciebie pozycje ciała w trakcie całego porodu.
   
 • Możesz także pić.
Przy twoim porodzie będzie obecna położna, która poprowadzi poród, będzie cię wspierać i przyjmie na świat twoje dziecko, jeśli wszystko przebiega dobrze. Obecność lekarza podczas porodu nie jest konieczna.

Czytaj więcej: Standardy okołoporodowe – poznaj je!

Prawa kobiety po urodzeniu dziecka

Bezpośrednio po urodzeniu dziecka masz prawo przywitać się ze swoim dzieckiem. Niezakłócony kontakt „skóra do skóry” powinien trwać 2 godziny. Kontakt ten może być przerwany tylko w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu mamy lub dziecka. Ocena wg skali Agar oraz odcięcie pępowiny (kiedy przestanie tętnić) może odbyć się na twoim brzuchu. Pierwsze badania i pomiary powinny odbyć się dopiero po zakończeniu kontaktu „skóra do skóry".

Badania noworodka powinny odbywać się w obecności jednego z rodziców. Jeśli więc nie będziesz czuła się na siłach, z dzieckiem może być jego tata.   

Masz prawo uzyskać pomoc w karmieniu piersią. Personel ma obowiązek poinformować cię o korzyściach karmienia i poinstruować jak prawidłowo przystawić  dziecko do piersi. W przypadku braku medycznych wskazań, personel nie powinien podawać noworodkowi wody, glukozy ani mleka modyfikowanego.

Podczas połogu masz prawo do profesjonalnej opieki położnej, która odbywać się będzie w Twoim domu. Położna powinna odwiedzić ciebie i twoje dziecko minimum 4 razy. W trakcie wizyt sprawdzi wasz stan zdrowia, sprawdzi jak rozwija się dziecko, pomoże w pielęgnacji i opiece nad nim. Położna ma obowiązek udzielić ci pomocy i wsparcia jeśli będziesz tego potrzebować. Po połogu, gdy twoje dziecko ukończy 6 tygodni położna przekaże opiekę nad nim pielęgniarce podstawowej opieki zdrowotnej.

Pamiętaj, że masz prawo. Twoje prawa to obowiązek personelu. To twój poród i twój wyjątkowy czas i możesz przeżyć go tak jak chcesz. Nie bój się prosić i mówić o swoich potrzebach. Mów na co się zgadzasz i czego oczekujesz. Dialog z personelem pomoże uczynić twój poród lepszym.

Autor tekstu: Malwina Wójtowicz, doula, prowadząca jedną z Polskich grup wsparcia Pozytywnie o Porodzie, studentka prawa, mama, współorganizatorka Lepszyporód.pl.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

silwers
silwers | 2015-05-20 18:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

to moj trzeci poród bedzie pierwsze dwa wspominam nie za dobrze jeszcze przy 1 był ze mną mąż ale przy drugim juz nie zdążył potraktowano mnie jak gówniare i o maly włos nie urodziłam w toalecie
po bylam taka slaba ze nie mialam sily podniesc nog do gory zeby podklad zmienic dostalam taki ochrzan przy tych wszystkich kobietach ze chcialam sie zapasc pod ziemie tragedia najgorsze jest to ze to polozne sa takie wredne choc same tez rodziły. teraz sie nie dam i jesli bedzie trzeba bede wszystko nagrywac

Odpowiedz

algo
algo | 2015-04-18 20:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Poród dopiero przede mną, ale też nie wierzę w miłą atmosferę podczas porodu. Nie boję się bólu tak bardzo jak olewającej postawy personelu szpitalnego.

Odpowiedz

nika
nika | 2015-03-09 21:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

szkoda tylko,że w Polsce w szpitalach na NFZ nie przestrzega się niemal żadnych praw kobiet. Kontakt dziecka z matka po porodzie> najwyżej 5-10 minut,poszanowanie intymności? chyba żart. Ani na sali porodowej ani na sali na oddziale tego nie ma,szczególnie na wizytach lekarza i pielęgniarek. Plan porodu? a co on ich obchodzi. Długo by wymieniać.....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mm
mm | nika | 2015-07-30 10:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podczas badania w czasie ciązy w sziptalu lekarz sprawił mi ogromny ból a potem zaczęłam krwawic. Nakrzyczal na mnie, że jestem nieodporna i ze mam przyzwyczaic sie bo jak bedzie wychodziło dziecko tez bedzie bolało... do dzisiaj mam ślad chociaz minelo 8 lat. Podczas wizyt w prywatnych gabinetach czesto slysze pytanie o leczoną nadżerkę chociaż nigdy nie miałam nadżerki ani jej nie leczyłam...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?