Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Prawa samotnej matki

| aktualizacja: 07.11.2017 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Sama wychowujesz dziecko? Sprawdź, co ci się należy i na jaką pomoc możesz liczyć.

Urlopy dla samotnej mamy

Jako samotna matka masz prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego w normalnym wymiarze. W swoim zakładzie pracy powinnaś zgłosić chęć wykorzystania dwóch dni do opieki nad dzieckiem, które będziesz mogła wykorzystać w ciągu roku kalendarzowego (po upływie roku, niewykorzystane, przepadną).

Możesz również złożyć wniosek o zasiłek rodzinny, jeśli tylko twoje zarobki kwalifikują cię do tego typu pomocy; musisz przedstawić zaświadczenie o dochodach za zeszły rok z Urzędu Skarbowego.

Jeśli twoje dochody są niskie, możesz wystąpić o przyznanie pomocy finansowej do ośrodka opieki społecznej, odpowiedniego do twojego miejsca zamieszkania.

Masz prawo do ewentualnej opieki nad dzieckiem w czasie jego choroby.

Refundacje dla samotnej matki

Możesz też liczyć na tzw. refundacje kosztów na opiekę dla dziecka do momentu ukończenia przez nie 7 lat; uzyskasz refundacje:
  • jeżeli zostaniesz skierowana na staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub szkolenie
  • na okres do sześciu miesięcy, jeżeli podjęłaś zatrudnienie lub inną pracę zarobkową
Refundacja nie może przekroczyć połowy kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Nie przysługuje też w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Wspólne rozliczanie samotnej matki z dzieckiem

Możesz rozliczać się z Urzędem Skarbowym wspólnie z dzieckiem; wspólne rozliczenie jest możliwe, jeżeli dziecko nie ma skończonych 25 lat i pobiera naukę w szkole wyższej, wystarczy jednak, aby dziecko tylko przez część roku spełniało warunek wiekowy; poza tym pamiętaj, że wspólne rozliczanie może mieć miejsce, jeśli dziecko w danym roku podatkowym nie uzyskało żadnych dochodów (z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości, która nie powoduje obowiązku zapłaty podatku).

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Kasia
Kasia | 2009-01-17 22:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy warunkiem uzyskania dodatku tj. 170,- jest dochód poniżej 252,- na osobę, czy też niezależnie od wysokości dochodu. Gzie składa się wniosek

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?