Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Urlop rodzicielski także dla samotnych ojców – projekt zmian w przepisach

| aktualizacja: 10.09.2015 | 0

Już niedługo z urlopów rodzicielskich będą mogli korzystać także samotni ojcowie. Taką zmianę przewiduje projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Urlop rodzicielski dla samotnych ojców
fot. materiały prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

W świetle obecnie obowiązującego prawa ojciec może skorzystać z urlopu rodzicielskiego 2014, gdy matka dziecka pracuje i wykorzysta pierwsze 14 tygodni zarezerwowanego wyłącznie dla matki urlopu. Ojciec dziecka, nawet jeśli wcześniej pracował i opłacał składki, nie może z niego skorzystać. Jego prawo do urlop wynika bowiem z uprawnień matki dziecka.

Zobacz też: Urlop ojcowski - wzór wniosku do druku

Przykładowo więc jeśli matka umrze lub porzuci dziecko to z 14 tygodni urlopu nie może skorzystać ojciec dziecka. Na stronach ministerstwa opisana jest historia pana Daniela Andrzejczaka, który po śmierci swojej żony został sam z pięciorgiem dzieci. Choć pracował i opłacał składki na ubezpieczenie społeczne, to nie mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego ponieważ jego żona wcześniej nie pracowała. Aby pomóc innym ojcom, którzy znaleźli się w podobnej do pana Andrzeja sytuacji Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczelo pracę na zmianami w ustawie o urlopie rodzicielskim

Przyjęty 29 września 2014 przez Radę Ministrów projekt zmian zakłada, że w razie:
* śmierci matki,
* porzucenia przez matkę dziecka
* gdy stan matki nie pozwala je na opiekę nad dzieckiem,

z urlopu rodzicielskiego będzie mógł skorzystać ojciec dziecka lub inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny. Takie rozwiązanie będzie zabezpieczać rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej z powodu śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka.

Nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać od 14 dni od ogłoszenia ustawy.

Na podstawie informacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj też: Alimenty i ustalenie ojcostwa – odpowiedzi prawnika na wasze pytania
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?