Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Prawdy i mity o ssaniu

| aktualizacja: 13.11.2015 | 4

Czynność, bez której nie ma dzieciństwa, kryje wiele tajemnic. Od tego zależy rozwój zgryzu, mowy oraz samopoczucie Twojego maluszka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
niemowlę, smoczek

Noworodek dopiero musi nauczyć się ssania

Mit. Maluszek ćwiczy tę umiejętność już od 11. tygodnia życia płodowego! Dlatego potrafi ssać, gdy przychodzi na świat. Musi jednak nauczyć się, jak chwytać brodawkę. Im wcześniej zacznie to robić, tym większa szansa na szybki sukces. Trzeba go do tego zachęcić tuż po narodzinach. Ssanie, ciepło i zapach ciała mamy łagodzą również stres związany z przyjściem na świat.

To samo dziecko ma różną potrzebę ssania

Prawda. Zwiększa się ona po pierwszym miesiącu życia, ale już w drugim półroczu maleje. Początkowo wystarczy częściej przystawiać dziecko do piersi. Niektóre maluchy nie zaspokajają w pełni naturalnej potrzeby ssania podczas jedzenia – częściej, gdy są karmione butelką. Nasila się ona, gdy dziecko długo leży samo, nudzi się, jest śpiące, w czasie choroby i pod wpływem trudnych przeżyć, zdenerwowania. Smyk jest wtedy niespokojny, płacze, wkłada rączki do buzi.

Smoczek uspokaja skuteczniej niż pierś

Mit. Nie używaj smoczka jako jedynej metody uciszania płaczącego malca. Ten sposób powinien być ratunkiem tylko w trudnych momentach. Nie podawaj go więc, ilekroć dziecko zapłacze lub będzie niespokojne. Wypróbuj inne metody: przystawiaj do piersi, kołysz i noś, śpiewaj, pokazuj zabawki.

Prawidłowe ssanie zależy od sposobu połykania

Prawda. Gdy maluszek pije mleko z piersi lub butelki, musi umieć połykać, mając szeroko otwartą buzię i wysunięty języczek, jednocześnie oddychając przez nosek. Połączenie tych czynności bywa początkowo trudne. Kiedy zaczyna jeść łyżeczką, uczy się połykać przy zamkniętej buzi i schowanym języku.

Ssanie paluszka powoduje powstawanie wad zgryzu

Mit. Niektóre niemowlęta (zwłaszcza karmione piersią) nie akceptują smoczka, wypluwają go, odwracają buzię na jego widok. Zaspokajają potrzebę ssania, wkładając do buzi kciuk. Nie wypychają jednak nim dziąsełek (jak robią to starsze dzieci), ponieważ jest on na to za mały. Ssą paluszek tak, jak smoczek. To je uspokaja, pomaga rozładować napięcie, daje uczucie błogości. Pozwól na to.

Ssanie piersi najlepiej przygotowuje do nauki mowy

Prawda. To wyjątkowa gimnastyka buzi i języka. Do ssania piersi malec używa aż 40 mięśni twarzy, a przy ssaniu butelki czy smoczka – zaledwie czterech!

Tylko przy piersi maluch może się odprężyć

Mit. Uspokaja sama czynność ssania – zarówno piersi, jak i smoczka. Rytmiczne ruchy odprężają mięśnie ramion i nóg, a nawet jelita! To naturalny sposób na rozluźnienie ciała i... poprawę trawienia.

Trudniej malca odzwyczaić od ssania kciuka niż smoczka

Prawda. Od smoczka można odzwyczaić malca, gdy skończy osiem, dziewięć miesięcy – wtedy łatwiej bez jego pomocy ukoić płacz. Do ssania kciuka dziecko jest bardziej przywiązane, robi to częściej, bo ma go „pod ręką”. Trwa to zwykle do końca drugiego roku życia, czasem dłużej. Nie trzeba odzwyczajać malucha na silę. Sam z tego zrezygnuje, gdy odkryje inne sposoby rozładowywania napięcia. Z czasem będzie coraz bardziej pochłonięty poznawaniem świata, a jego rączki zajęte zabawą.


Konsultacja: Krystyna Zielińska, psycholog dziecięcy, logopeda, od 14 lat specjalizuje się w leczeniu wad wymowy u najmłodszych dzieci.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Anonim
Anonim | 2010-09-15 15:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja zamiast smoczka ssałam kciuka i robiłam to nawet jako 10 letnie dziecko i dłużej i skończyło się to również obgryzaniem paznokci czego oduczałam się bardzo długo bo kilkanaście lat...obecnie mam 1,5 miesięczne dziecko,które uczę na smoczka bo nie chcę żeby miała tak jak ja z paluszkiem w buzi

Odpowiedz

ninka
ninka | 2007-08-27 18:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

to nie prawda ze dziecko same po 2 latach zrezygnuje z ssania kciuka . moja siostra ssała kciuka do 15 roku życia , teraz ma wade zgryzu i musi noisic aparat staly

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

inna młoda mama
inna młoda mama | ninka | 2007-09-01 14:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój brat ma 12 lat i nadal ssie kciuka...a moja mama mnie terroryzuje a ja sie denerwuje bo moja corka nie chce ssac smoczka, woli swojego kciuka (karmie piersia)

Odpowiedz

Starsza mama:)
Starsza mama:) | ninka | 2008-07-08 09:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn ma prawie 16 lat i potrafi do dnia dzisiejszego bezwiednie ssać kciuka,szczególnie jak jest czymś bardzo pochłonięty lub jak zasypia.Nie zdarza się to tak często jak kiedyś ale nie potrafi nad tym do końca zapanować.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?