Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Twoje prawa w ciąży i po porodzie - kiedy i o czym powinnaś pamiętać

| aktualizacja: 06.10.2015 | 3

Prawo gwarantuje wiele przywilejów kobiecie w ciąży. Niektóre dotyczą pracy, inne urlopów i finansów. Sprawdź, jakich dopełnić formalności, by z nich skorzystać.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
mama, ciąża, niemowlę, kobieta, dziecko, praca
fot. Panthermedia

Jeśli spodziewasz się dziecka, na pewno bardziej niż prawne przywileje pochłania cię teraz przygotowanie do porodu i nowych wyzwań, jakie niesie macierzyństwo. Dlatego przygotowaliśmy ściągę, w której opisujemy, jakie czekają cię formalności i kiedy powinnaś ich dopełnić. Pilnuj terminów, a bez problemu dostaniesz to, co prawo gwarantuje każdej kobiecie w ciąży i mamie.

Jakie prawne przywileje ma kobieta w ciąży?

  • Na początku ciąży powiedz o swoim stanie pracodawcy. Nie bój się tego kroku. Gdy  przedstawisz zaświadczenie lekarskie o ciąży (nie może to być jednak tylko wynik badania USG) zostaniesz objęta szczególną ochroną, jaką prawo gwarantuje kobiecie w ciąży. Pracownica, która spodziewa się dziecka nie może wyjeżdżać w delegacje, pracować w nocy, w godzinach nadliczbowych lub tam, gdzie praca jest uciążliwa czy szkodliwa dla zdrowia. Jeśli tak wyglądają twoje obowiązki, pracodawca musi przenieść cię na inne stanowisko, a ty zachowasz swoją dotychczasową pensję. Jeśli taka zmiana okaże się niemożliwa, szef powinien zwolnić cię ze świadczenia pracy (za ten czas przysługuje ci wynagrodzenie). Gdy źle znosisz ciążę, masz prawo do 270 dni zwolnienia. W tym czasie przysługuje ci 100-proc. zasiłek chorobowy.
  • W 24. tygodniu ciąży poproś swojego lekarza, by wydał ci zaświadczenie potwierdzające, że jesteś pod opieką medyczną. Taki dokument będzie ci potrzebny do uzyskania tzw. becikowego.
  • w 34. tygodniu ciąży możesz rozpocząć urlop macierzyński. Masz prawo zrobić to sześć tygodni przed porodem, składając wniosek u swojego pracodawcy. Nie musisz jednak korzystać z tego przywileju. Jeśli zdecydujesz inaczej, urlop macierzyński zacznie się od dnia, w którym dziecko przyjdzie na świat.
  • Przez całą ciążę systematycznie zgłaszaj się na wizyty u lekarza i wykonuj badania, na które ginekolog cię kieruje. Jeśli nie możesz umawiać się na nie po pracy lub przed nią, skorzystaj z prawnej możliwości i poświęć na to godziny, w których zwykle pracujesz. 
Zobacz też: Kalkulator urlopu macierzyńskiego

Jakie prawne przywileje ma kobieta po porodzie?

  • Gdy dziecko przyjdzie na świat, powiadom o tym fakcie swojego pracodawcę. Ojciec dziecka powinien dostarczyć do działu kadr twojej firmy akt urodzenia dziecka i zaświadczenie ze szpitala, które są potrzebne, abyś zyskała prawo do urlopu macierzyńskiego.
  • Po tygodniu od porodu czas pomyśleć o becikowym (nie musisz się z tym spieszyć, bo wniosek o becikowe możesz złożyć w terminie 12 miesięcy od daty porodu). Przysługuje ono mamie (tacie lub opiekunowi prawnemu dziecka) w wysokości 1000 zł, jeśli w dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1922 zł. Aby uzyskać becikowe, złóż wniosek w opiece społecznej lub urzędzie gminy i przedstaw zaświadczenie, że podczas ciąży byłaś pod opieką lekarską, skrócony akt urodzenia dziecka i ksero dowodu osobistego.
Zobacz też: Jakie dokumenty do becikowego 2014

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

nubi
nubi | 2013-07-23 08:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W czasie ciąży warto zastanowić się czy nie zająć się czymś co da nam dochody gdy nie będziemy w stanie zająć się pracą zawodową.
Rozwiązaniem jest marketing społecznościowy. Przy minimalnym zaangażowaniu możesz uruchomić cały "system", który będzie zarabiał w czasie gdy Ty będziesz zajmować się dzieckiem. Jest to też dobre rozwiązanie na "trudne" czasy kryzysu nie tylko w Polsce ale na całym Świecie.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, możesz się ze mną skontaktować na : seat1900@gmail.com

Odpowiedz

Marti
Marti | 2011-06-09 11:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

szkoda, że kobiet w ciąży nikt nie chce zatrudniać! po porodzie zresztą też nie jest lepiej: "ma pani małe dziecko? a to dziękujemy, potrzebujemy osoby dyspozycyjnej." a wychowawczy? mojej siostrze należy się dopiero przy 3 dziecku - 500zł, oto jak nasze państwo wspomaga prokreację!

Odpowiedz

mamy-dzieci.com
mamy-dzieci.com | 2011-05-16 12:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To najlepszy okres,żeby zaangażować tatę,aby odwiedził pracę żony ;-)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?