Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jesteś w ciąży - czego nie wolno pracodawcy?

| aktualizacja: 31.01.2014 | 2

Zanim całkowicie pochłoną cię obowiązki macierzyńskie, dowiedz się, jakie masz prawa i przywileje jako mama. Dzięki temu będziesz wiedziała, o co możesz się upominać u pracodawcy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
mama, kobieta, praca, brzuszek, ciąża
Abyś mogła skorzystać z przywilejów, jakie prawo daje kobiecie w ciąży, musisz poinformować pracodawcę o swoim odmiennym stanie. Stosowne zaświadczenie wystawi ci ginekolog lub lekarz pierwszego kontaktu. Pamiętaj, że masz prawo w godzinach pracy zrobić zalecone przez lekarza badania (jeśli nie możesz wykonać ich w innym terminie). Za ten czas należy ci się wynagrodzenie.

Czego nie wolno pracodawcy, gdy jesteś w ciąży?

Jeśli właśnie spodziewasz się dziecka, a także wtedy, gdy dziecko już jest na świecie, a ty postanowiłaś wrócić do pracy, twój szef nie może:
 • Powierzać ci zadań do wykonania w godzinach nadliczbowych,
 • Zatrudniać cię w nocy, czyli od godziny 22 do 6 rano,
 • Obsadzać cię na stanowisku, na którym panują warunki szkodliwa dla zdrowia lub praca jest uciążliwa (np. w hałasie, przy taśmie). 
 • Wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę, ale tylko wtedy, gdy jesteś zatrudniona na czas nieokreślony. W wypadku umowy na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, pracodawca ma obowiązek przedłużyć ją do dnia porodu. Ta zasada nie dotyczy kobiet zatrudnionych na okres próbny krótszy niż miesiąc i na zastępstwo. Są dwa przypadki, gdy pracodawcę nie obowiązuje zakaz zwolnienia:
  - gdy są przesłanki, by z twojej winy rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, bo np. dopuściłaś się naruszenia obowiązków pracowniczych (tzw. zwolnienie dyscyplinarne),
  - w razie likwidacji lub upadłości zakładu pracy.
   

Czego nie może pracodawca bez zgody kobiety w ciąży?

 • Zatrudnić cię w systemie przerywanego czasu pracy (gdy w ciągu dnia masz jedną kilkugodzinną przerwę),
 • Zlecić ci wyjazdu w delegację poza stałe miejsce zatrudnienia.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

ava
ava | 2011-05-12 15:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

pracując w ciązy przy komputerze narażamy się na wiele dolegliwości np puchnięcie no, zastój krwi w żyłach.. poza tym komputer wydziela promieniowanie które nie jest obojętne dla naszego zdrowia

Odpowiedz

minnie
minnie | 2011-05-12 11:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

o pracy przy komputerze w ciąży... a jest to ważna informacja.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?