Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Rewolucja w KTG – teraz badanie wykonasz również w domu

| aktualizacja: 09.01.2017 | 6

Nowoczesny sprzęt do teleKTG może wypożyczyć ci lekarz prowadzący ciążę lub odwiedzi cię z nim w domu położna. Sprawdź, jak działa system Pregnabit.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
mobilne KTG, Pregnabit, teleKTG, badanie KTG w ciąży
fot. mat. pras.
Badanie KTG wykonuje się w ostatnim okresie ciąży, aby upewnić się, że z dzieckiem nie dzieje się nic złego i potwierdzić, że nie rozpoczęła się czynność skurczowa. W niektórych sytuacjach jednak jest potrzebne również wcześniej, np. jeśli ciąży towarzyszą nieprawidłowości. Zwykle na KTG trzeba zgłaszać się do lekarza lub do szpitala. Dzięki zdobyczom telemedycyny powstało urządzenie, które umożliwia wykonanie tego badania w dowolnym miejscu i czasie. 

Jak wygląda badanie teleKTG?

System Pregnabit to mały przenośny sprzęt, który łączy cechy szpitalne aparatury z urządzeniami mobilnymi. Jest prosty w obsłudze – krok po kroku instruuje, jak należy wykonać badanie. Z powodzeniem może posłużyć się nim przyszła mama lub jej partner. Urządzenie opiera się na technice wykorzystywanej w szpitalnym KTG, dlatego podawane przez niego wyniki są wiarygodne. 

Co bada mobilne KTG?

Pregnabit określa akcję serca płodu i jego ruchy, poziom skurczów mięśnia macicy oraz tętno mamy. Zarejestrowanie tego ostatniego parametru i odróżnienie go od tętna płodu jest możliwe dzięki nowatorskiemu podejściu do pomiarów – do urządzenia dodawana jest specjalna opaska zakładana na rękę, która rejestruje jej puls. Całe badanie trwa 30 minut. 


Wynik teleKTG przez sms

Badanie z wykorzystaniem teleKTD można wykonać wszędzie i w dowolnej porze. A dzięki dodanej do niego usłudze, zyskać pewność, że wynik jest prawidłowy i z dzieckiem nie dzieje się nic złego. Umożliwia to zdalna analiza wyniku, który jest przesyłany do Medycznego Centrum Telemonitoringu. Pracujący tam personel medyczny na bieżąco sprawdza docierające do niego zapisy i kontaktuje się z pacjentkami. Gdy wynik jest prawidłowy, kobieta otrzymuje sms, że wszystko jest w porządku. Jeśli coś wzbudzi niepokój pracowników centrum, zostają uruchomione odpowiednie procedury medyczne. Wyniki badań są gromadzone na serwerach, gdzie są stale dostępne dla pacjentki i lekarza, który prowadzi ciążę albo opiekującej się ciężarną położnej. 

„Naszą misją jest wspieranie środowiska medycznego, aby każdą ciążę doprowadzić do szczęśliwego rozwiązania. Nic nie jest w stanie zastąpić doświadczenia i wiedzy specjalistów. Pregnabit to telemedyczne  KTG, które powstało po to, aby wspierać ekspertów w codziennej praktyce, nie aby ich zastąpić” – mówi dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha, pomysłodawczyni systemu Pregnabit.

Pregnabit tylko lekarzy?

Pregnabit jest dostępny wyłącznie dla lekarzy i położnych. Ma wspierać ich pracę w sytuacjach, w których przyszła mama nie może się zgłosić na dodatkową wizytę w gabinecie lekarskim, albo wymaga częstszej kontroli. To lekarz lub położna, analizując przebieg obecnej ciąży swojej pacjentki (lub poprzedniej), biorąc pod uwagę stan jej zdrowia, są w stanie określić, czy należy jej udostępnić sprzęt do mobilnej kontroli KTG.  

„Lekarz prowadzący ciążę zazwyczaj dobrze zna swoje pacjentki, przebieg ich ciąży, potrzeby oraz wskazania do dodatkowych procedur medycznych. Jednocześnie lekarz nie jest w stanie czuwać nad ich zdrowiem i spokojem bez przerwy. Dlatego połączenie nowoczesnych technologii i medycznego centrum, będącego do dyspozycji przez całą dobę, to bardzo dobry kierunek.”– twierdzi dr n. med. Robert Woytoń, specjalista położnik ginekolog.

Pregnabit zaprojektowano po to, aby ratować zdrowie i życie nienarodzonych dzieci, ale też po to, by zapewnić spokój i poczucie bezpieczeństwa mamom, które czekają na narodziny swych dzieci.  

Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

erika
erika | 2017-10-05 11:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pod koniec ciąży odkryłam ten sprzęcik, wypożyczałam home ktg na ostatni miesiąc, dało mi to dużo spokoju, wiadomo jak to jet w pierwszej ciąży, panika prawie ciągle, jak nie czułam dłużej ruchów to odpalałam sobie ktg i już słyszałam bicie serduszka byłam spokojna, nie przesyłałam codziennie wyników tylko po prostu na kilka minut włączałam i słuchałam co tam u maluszka

Odpowiedz

Brita
Brita | 2017-09-29 14:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Super sprawa taki domowy ktg, mieć w domu. Daj namiary , gdzie można kupić taki sprzęt. Jestem na „tak” , zamówię go od razu. Dla mnie mój spokój i bezpieczeństwo dziecka to święta rzecz.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

hjijpoj
hjijpoj | Brita | 2017-11-15 23:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ijpijpjpo

Odpowiedz

BabyOne
BabyOne | 2017-09-29 12:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Swietne rozwiązanie. Daje wewnetrzny spokoj każdej przyszłej mamie, która w ostatnim trymestrze powinna cieszyc się każdą chwilą z maluszkiem. Ja mam takie homeKTG, które można wykonać w dowolnej chwili i wyniki wysyłane są na maila. Gdyby cokolwiek się działo szpital może od razu zareagować. Dodatkowy stały kontakt z położną daje mi poczucie komfortu.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

strgdsty
strgdsty | BabyOne | 2017-11-15 23:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ijpoj[pj[pj[pkp[kougiyg

Odpowiedz

mamajulki
mamajulki | 2016-12-21 13:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

super pomysl. czekam aż mój lekarz będzie miał to urządzenie. ze względu na cukrzycę musiałam często robić ktg w poprzedniej ciąży. teraz będę mogła zrobić je w domu :) jeszcze parę miesięcy i zobaczymy jak się sprawdza ;)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?