Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Probiotyki dla dzieci: jakie wybrać?

| 17.02.2010, aktualizacja: 16.12.2016 | 21

Gdy lekarz przepisuje dziecku antybiotyk, zwykle do kompletu poleca też probiotyk, by chronić malucha przed biegunką. Nie jest bez znaczenia, jaki to będzie preparat.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(8)
mama, niemowlę, łyżeczka, lekarstwo
Probiotyk dla dziecka to konieczność podczas antybiotykoterapii. Probiotyki to bakterie kwasu mlekowego, które w przewodzie pokarmowym zwalczają chorobotwórcze zarazki, a przez to wspomagają odporność organizmu. Szczególnie poleca się je właśnie podczas przyjmowania antybiotyku lub po takiej kuracji, aby dziecko nie dostało biegunki. Probiotyki można kupić bez recepty, więc lekarze zostawiają czasem wybór takiego preparatu mamom. Ale jaki probiotyk dla dziecka wybrać? Zanim jednak wyjmiesz z domowej apteczki kapsułki albo krople probiotyczne, które ostatnio zażywałaś, przeczytaj nasz tekst.

Probiotyk dla dziecka: nie każdy tak samo chroni

Probiotyki zawierają różne specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego, działające na odmienne choroby. Jedne są najlepsze w przypadku alergii, inne na przewlekłe zapalenie jelit, a inne w zapobieganiu biegunkom przy antybiotykoterapii. Z badań naukowych wynika, że w tym ostatnim przypadku najlepiej spisuje się szczep bakterii Lactobacillus rhamnosus GG (zawiera go Dicoflor, Floridral, Idoform Kid) oraz Saccharomyces boulardii – szczep drożdży, który zawierają preparaty Enterol oraz Di-erol.

Dawka probiotyku dla dziecka

Skuteczność probiotyku w dużej mierze zależy od dawki, jaką podajesz dziecku. Zwykle podajesz mu jedną lub kilka porcji leku w ciągu dnia. Ale jaką leczniczą moc zawiera taka dzienna dawka? Aby zapobiegać biegunce spowodowanej przyjmowaniem antybiotyków, maluch powinien otrzymać w ciągu 24 godzin minimum pięć miliardów kolonii bakteryjnych.

Większość probiotyków ma postać kapsułek, ale ich zawartość może się różnić w zależności od preparatu, np. Idoform Kid w jednej dawce zawiera 1 miliard kolonii bakterii, Dicoflor 30 (polecany dzieciom) – 3 miliardy, Dicoflor 60 (dla dorosłych) – 6 miliardów, a Enterol – 2,5 miliarda (i w kapsułce, i w saszetce). Jeśli podajesz dziecku Idoform Kid, skuteczną ochronę zapewni pięć dawek preparatu na dobę. Gdy lekarz polecił ci Dicoflor 30 – musisz podać dwie kapsułki, Dicoflor 60 lub Di-erol – jedną kapsułkę, Enterol – dwie dawki dziennie.

Czy probiotyki przechowujemy w lodówce?

Niektórym probiotykom (np. Trilakowi, Lakcidowi) przechowywanie w temperaturze pokojowej może zaszkodzić. Ale Enterol lub Dicoflor możesz bez obaw trzymać w domowej apteczce, jeśli temperatura otoczenia nie jest wyższa lub niższa niż 15–25°C.

Jak podawać probiotyk?

Słyszałaś na pewno o zasadzie, że probiotyku nie należy przyjmować razem z antybiotykiem, tylko godzinę później, aby dobroczynne bakterie nie zginęły, zanim zdążą zadziałać. Zasada ta nie dotyczy jednak preparatu Dicoflor, który według opinii producenta można podać razem z antybiotykiem. Nie ma też znaczenia, kiedy podasz dziecku Enterol, ze względu na to, że zawiera on szczep drożdży. To kolejny powód, dla którego zawsze warto przed podaniem leku przeczytać dołączoną do niego ulotkę.

Zalety podawania probiotyków

Największe ryzyko wystąpienia biegunki poantybiotykowej stwarzają antybiotyki o szerokim zakresie działania, a takie są często przepisywane. Choruje na nią nawet 11–40 proc. dzieci. Podawanie probiotyku razem z antybiotykiem normuje pracę jelit i zmniejsza ryzyko tego typu komplikacji o 50 proc. Jeśli mimo przyjmowania probiotyku dojdzie do biegunki, dzięki dobrym bakteriom jest ona łagodniejsza i szybciej ustępuje. Jelitowe zaburzenia po antybiotyku oprócz biegunki to także gazy, wzdęcia, przelewania, złe samopoczucie i dyskomfort w brzuszku.

Konsultacja: dr n. med Jarosław Kwiecień, pediatra gastroenterolog z Katedry i Kliniki Pediatrii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (21)
avatar

maria
maria | 2017-03-27 13:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek jest w wieku przedszkolnym i najchętniej przyjmuje miśki acidolaca. Lubi smak i kształt, więc się nie buntuje, kiedy musi je brać :)

Odpowiedz

Elcik
Elcik | 2017-03-05 14:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mojemu dziecko tuz po porodzie podano FFbaby, miałam cesarkę. Probiotyk miał skolonizowac naturalną flore bakteryjną, jaka normalnie dziecko nabywa przechodząc przez kanał rodny lub ze skóry mamy. Dzieki niemu dziecko nie nabywa bakterii szpitalnych.

Odpowiedz

torqua
torqua | 2017-02-15 15:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek dostaje acidolac baby w kropelkach. Dobry szczep bakterii zawiera i ma bardzo wygodny aplikator, który ułatwia dozowanie kropelek takiemu maluszkowi. Bardzo się sprawdził w czasie jak synek miał kolki

Odpowiedz

Beata
Beata | 2016-12-30 11:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a mi aptekarka poleciła probiotyk w czekoladce (bifico). Nie dość, że skuteczny, to już na sam widok opakowania mój synek gotów jest łyknąć najbardziej gorzki lek

Odpowiedz

irka
irka | 2016-06-23 13:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Probiotyk FFbaby przeznaczony do dietetycznego postępowania w celu ustalenia prawidłowego składu flory bakteryjnej układu pokarmowego nowo narodzonych niemowląt, u których wystąpiły czynniki zaburzające kolonizację jelit korzystnymi bakteriami, m.in. przedwczesny poród jak w moim przypadku i został podany dziecku już w pierwszej godzinie życia.

Odpowiedz

viki
viki | 2016-06-06 10:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja natomiast polecam FFbaby. Córkę karmiłam mlekiem modyfikowanym więc probiotyk ten polecono mi już w szpitalu, ponieważ mała miała bardzo wrażliwy brzuszek i często dokuczały jej wzdęcia i zaparcia.Teraz cieszymy się zdrowiem.

Odpowiedz

jagna
jagna | 2016-04-29 11:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja za to podaję acidolac w kropelkach, jak małemu dokucza brzuszek czy ma kolkę - skutecznie łagodzi dolegliwości

Odpowiedz

tola
tola | 2016-04-12 18:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja od dawna przy różnych dolegliwościach brzuszka mojego malucha używam acidolac. Zdarzało się, że jeszcze jako noworodek dostawał ten probiotyk rozpuszczony w moim mleku, bo kupka była podejrzanie luźna i miał wzdęty brzuszek. Bardzo mu pomagał.

Odpowiedz

mamaMo
mamaMo | 2015-12-30 17:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mojemu synusiowi jak się urodził i miał problemy z brzuszkiem, w szpitalu podawano specjalny probiotyk dla noworodków FFbaby. Później podawaliśmy go jeszcze przez 6 tygodni w domu. Teraz się unormowało i juz nie podajemy.

Odpowiedz

miśka
miśka | 2015-12-30 17:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sporo preparatów pojawiło się w artykule, ja mam natomiast bardzo dobre doświadczenia przy problemach jelitowych z preparatem w saszetkach Lactoral. Już po jednej dawce odczuwam poprawę. A miewałam problemy z układem pokarmowym od lat. Na szczęscie dzięki ziołom i probiotykom wyszłam na prostą:)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?