Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Problemy z karmieniem piersią: gdzie szukać pomocy

| aktualizacja: 22.12.2014 | 5
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
karmienie piersią, niemowlę przy piersi, karmienie piersią a przeziębienie
fot. mat. arch.
Masz mało pokarmu, dziecko płacze, jest ciągle głodne, pręży się, wypluwa pierś. W piersiach pojawiły się zastoje pokarmu. Chętnie podałabyś butelkę. Zanim to zrobisz, poszukaj pomocy. Tylko gdzie?
Sama omal się nie poddałam. Synek miał niewiele ponad miesiąc, ssał kilka łyków, ale potem z całej siły odpychał się i krzyczał, choć mleko lało się strumieniami. Byłam zrozpaczona, tak bardzo chciałam go karmić. On płakał, ja... też. Pewnie wszystko skończyłoby się na podaniu butelki, gdyby nie pomoc konsultanta w poradni laktacyjnej przy warszawskim szpitalu na ulicy Żelaznej.
Elżbieta Bartha, konsultant laktacyjny, stwierdziła, że (prawie) wszystko jest w porządku. Wystarczy tylko inaczej przystawiać dziecko do piersi.
Czytaj też: Najlepsze pozycje do karmienia piersią
Jeśli masz problem z karmieniem (to się zdarza większości mam), nie zadręczaj się, tylko poszukaj pomocy. Gdzie?

Poradnia laktacyjna

Jest w każdym większym mieście – często w szpitalach położniczych lub prywatnych przychodniach. Niestety, za wizytę trzeba zapłacić (w Warszawie 50–100 zł, ale zwykle za każdą kolejną opłata jest niższa). Wydatek to jednak niewielki, jeśli porównać go z ceną mleka modyfikowanego, które będziesz musiała kupować, jeśli odstawisz dziecko od piersi.
Informacji o poradniach laktacyjnych szukaj na stronie: www.laktacja.pl. Znajdziesz tam adresy, a nawet numery telefonów oraz e-maile do osób, które na pewno ci pomogą. Możesz zamówić wizytę domową lub pojechać do poradni, oczywiście z dzieckiem. Tylko nie zapomnij wziąć jego książeczki zdrowia.
Często wszystko kończy się na jednej wizycie, góra dwóch, bo wystarczy uspokoić mamę albo trochę skorygować sposób karmienia dziecka – wyjaśnia dr Monika Żukowska-Rubik, pediatra i konsultant laktacyjny. – Czasem jednak problem jest poważniejszy, trzeba sprawdzić, jak mama i dziecko dają sobie radę, czy malec nauczył się pić mleczko.
Pani doktor zważy dziecko, obejrzy go, sprawdzi, czy nie ma żadnych przeszkód, by dobrze ssać. Na pewno obejrzy też i zbada twoje piersi. Później poprosi, żebyś przystawiła dziecko do piersi i ewentualnie podpowie ci, co możesz zrobić, by karmienia były bardziej efektywne. Doradzi na przykład, byś w innej pozycji przystawiała niemowlę do piersi. Zwróci ci też uwagę, jak poznać, czy maluszek naprawdę dobrze uchwycił brodawkę. Zapyta cię także, co jesz i pijesz (twoja dieta ma wpływ na laktację, a niektóre produkty, np. fasola, kapusta, cebula, mogą powodować wzdęcia oraz bóle brzuszka – a wtedy niemowlę nie będzie chciało ssać piersi).
Zobacz też: Lista produktów zalecanych przy karmieniu piersią

Kluby wsparcia

Niestety, jak do tej pory klubów wsparcia jest niewiele – jeden z nielicznych to klub przy piśmie Twoje Dziecko: Pokarm i Miłość. Nie znaczy to jednak, że nie można ich stworzyć!
– Taka potrzeba na pewno jest, bo kto inny lepiej pomoże mamie jak nie inna, bardziej doświadczona mama, która też miała kłopoty z karmieniem i dała sobie z nimi radę – przekonuje dr Monika Żukowska-Rubik. – Naprawdę warto, żeby takie kluby powstawały: na osiedlu, przy parafii. Ważne, żeby mamy miały blisko, wtedy mogą się spotykać. Najlepiej, jeśli taki klub prowadzi doświadczony specjalista.

Internet

Warto z niego korzystać, bo wirtualnych grup samopomocowych jest wiele (koniecznie zajrzyj np. na forum Babyonline.pl). Mamy radzą tu innym mamom. Możesz opisać swój problem lub przejrzeć poprzednie wpisy, bo na pewno podobny temat już się pojawił. Jednak Monika Żukowska-Rubik ostrzega przed bezkrytycznym stosowaniem się do wszystkich porad znalezionych w Internecie.
– Jeśli naprawdę problem jest poważny, dziecko słabo przybiera na wadze, źle ssie, nie można zdawać się wyłącznie na Internet – przekonuje. – Lepiej iść do poradni laktacyjnej. Tak jak wtedy, gdy niemowlę jest chore, nie szuka się pomocy koleżanki, cioci, babci czy nieznanej osoby w wirtualnym świecie, tylko u lekarza, pediatry. Na pewno ważne jest jednak wsparcie psychiczne, którego udzielają sobie nawzajem mamy na forach internetowych.
Czytaj też: Rady na kłopoty: karmienie piersią

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

amka
amka | 2014-04-17 09:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko ma 7 miesięcy a ja nadal karmię piersią , ale chyba zawdzięczam to suplementowi, który fajnie pobudza laktacje i pokarm mam non stop

Odpowiedz

marta
marta | 2014-01-22 07:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Słód jęczmienny jest najlepszy, ja kiedyś piłam piwo karmi a teraz mam femaltiker w zastępstwie , który też dobrze smakuje bo ma ciekawy karmelkowy smak.

Odpowiedz

ira
ira | 2013-11-08 09:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No ja też już miałam iść do poradni, ale słyszałam o słodzie jęczmiennym ze jest taki dobry na laktację to jeszcze tego spróbuję.

Odpowiedz

uliszon
uliszon | 2008-08-24 15:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na stronie laktacja.pl niektóre numery są nieaktualne! Np tel do poradni w Sochaczewie jest numerem do prywatnego mieszkania od 3 lat!

Odpowiedz

milkam
milkam | 2008-08-14 08:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja także miałam problem z karmieniem mojej drugiej córeczki piersia byłam załamana mała juz przyzwyczaiła się do butelki a z piersi trudniej leci mleczko . dostałam ponadto zapalenia ale po właśnie takiej wizycie w poradni laktacyjnej i konsekwencji w postepowaniu według wskazówek konsultanta laktacyjnego moja mała odzyskała chęć do ssania piersi a ja spokojny sen o przyszłość mojego dziecka ,ponieważ nie wyobrażałam sobie ze mogłabym nie karmic piuersią obecnie ma prawie 6 miesięcy i nadal karmię .

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?