Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Witamina D i kwasy omega: tego brakuje w diecie dzieci

| aktualizacja: 28.10.2015 | 3

Dzieci nie powinny łykać dodatkowych witamin ani suplementów diety. Ale są dwa wyjątki: witamina D i kwasy omega3. Skąd je brać? Wyjaśnia gastrolog, prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, „Profesor Zdrówko” z programu „Wiem co jem” w TVN Style.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Suplementy witaminowo-mineralne są niepotrzebne, ale… No właśnie, zawsze jest takie ale – mówi prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska. Tym małym „ale” są kwasy omega-3 i witamina D. Te dwa składniki powinny być suplementowane wszystkim dzieciom, bo nie znajdziemy ich w diecie. Kwasy omega-3 znajdują się właściwie wyłącznie w tłustych rybach morskich, których w diecie dzieci nie ma za dużo (a często nie ma ich wcale). Trzeba je więc uzupełniać.
Przeczytaj: Ryba na obiad – jak podawać i dlaczego warto?

Kwasy omega-3 w okresie rozwoju dziecka, poczynając już od życia płodowego, odgrywają niezwykle istotną rolę w rozwoju mózgu – mówi prof. Kozłowska-Wojciechowska. Są ważne także dla oczu, całego układu nerwowego oraz dla prawidłowej krzepliwości krwi (Patrz także: Dlaczego noworodek potrzebuje witaminy K).
Kwasy omega-3 znajdują się w wielu różnych preparatach – wybór odpowiedniego zawsze powinien należeć do pediatry:
– Ja zazwyczaj radzę, aby podawać dzieciom trany, bo to najlepsze, najbardziej naturalne źródło kwasów omega-3, a ponadto wit. D – mówi ekspert. – Trzeba jednak wcześniej porozumieć się z lekarzem.Koniecznie przeczytaj: Czym grozi deficyt witaminy D?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Sara
Sara | 2016-10-30 15:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zgadzam się z teorią, że dzieci nie powinny łykać dodatkowych witamin ani suplementów diety, poza witaminą D oczywiście. Tej witaminy organizm nie wytworzy sam, a dzieciom jest ona szczególnie potrzebna do prawidłowego wzrostu. Ja podaję maluchowi 400 j.m. D-Vitum w specjalnych kapsulkach twist off.

Odpowiedz

FikuśnaAga
FikuśnaAga | 2014-10-17 09:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

@Magda, pamiętaj też o sobie. Mamy też powinny suplementować witaminę d, nie tylko dzieci. zrob sobie testy krwi a przekonasz że masz niedobory. Jeżeli zdecydowałąs się na d-vitum dla dziecka, to pewnie będzie zadowolona z d-vitum forte bo to jest dla dorosłych i od tego samego polskiego producenta

Odpowiedz

Magda
Magda | 2014-09-26 07:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mojej kruszycne dawałam witaminę D dla niemowląt D-vitum. Dawałam 2 krople dziennie bezpośrednio doustnie

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?